USB OTG to skrót od USB On-The-Go. Funkcja ta służy do łączenia różnych zewnętrznych urządzeń ze smartfonem. Zwykle USB OTG wykorzystuje się, by podłączyć akcesoria takie jak wyżej wspomniane myszy, klawiatury, nośniki pamięci, sprzęt audio itd. Zastosowań jest tak naprawdę wiele. Funkcja OTG może zostać wykorzystana do niemal dowolnego urządzenia, które posiada złącze USB.

Ta technologia jest dostępna w niemal dowolnym smartfonie z Androidem – wystarczy, że pochodzi on minimum z 2011 roku. Oczywiście nie wszystkie urządzenia będą oferować funkcję USB OTG. Można to jednak w prosty sposób sprawdzić samodzielnie, niekoniecznie trzeba czytać instrukcję obsługi telefonu czy też wchodzić na stronę internetową producenta.

Jak sprawdzić, czy dany smartfon obsługuje funkcję USB OTG?

Dla telefonów z Androidem dostępna jest całkowicie darmowa aplikacja USB OTG Checker. Dzięki niej można w kilka kliknięć sprawdzić, czy Twój smartfon ma powyższą funkcję. Wystarczy tylko uruchomić aplikację i wykonywać kolejne kroki, które są opisywane na ekranie.

Po użyciu programu warto go od razu usunąć ze smartfona, by zwolnić pamięć. USB OTG Checker będzie potrzebny tylko do jednorazowego sprawdzenia, czy telefon ma odpowiednią funkcję. Aplikacja nie ma więcej zastosowań.

otg usb c

Czy smartfony Apple iPhone również mają funkcję USB OTG?

Do iPhona również można podłączać wiele różnych akcesoriów za pomocą przewodu, jednak tutaj pojawiają się pewne problemy. Standardowej funkcji USB OTG tutaj nie ma, ponieważ smartfony Apple są wyposażone wyłącznie w złącza Lightning. Należy więc zakupić specjalną przejściówkę do USB, co jest dodatkowym wydatkiem.

Funkcja USB OTG – jak włączyć na dowolnym smartfonie?

Często funkcja USB OTG jest domyślnie aktywowana w smartfonie. Sporadycznie będzie jednak konieczne jej ręczne uruchomienie. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy poradnik krok po kroku:

  1. Wejdź do ustawień smartfona.
  2. Odszukaj zakładkę “System” lub podobną, zależnie od modelu telefonu.
  3. Aktywuj opcję “Pamięć masowa OTG” lub “USB OTG” zależnie od posiadanego smartfona.

Od tego momentu funkcja powinna być cały czas aktywna. Można z niej korzystać, po prostu podłączając dowolne zewnętrzne urządzenie przez złącze USB. Należy jednak pamiętać, że trzeba zadbać o kompatybilność.

Jak korzystać z funkcji USB OTG w smartfonie?

Wbrew pozorom uruchomienie tej funkcji w zupełności wystarczy. Kolejnym krokiem jest zadbanie o to, by złącza były kompatybilne. Nie każde urządzenie będzie można podpiąć przez microUSB lub USB Typu C. Jeżeli jest to rzeczywiście niemożliwe, konieczny będzie zakup odpowiedniej przejściówki, których koszt oscyluje w granicach maksymalnie kilkudziesięciu złotych.

Warto wiedzieć, że na rynku można znaleźć pendrive czy też myszy lub klawiatury oferujące domyślnie wtyk microUSB lub USB Typu C. Wtedy dodatkowe akcesorium w postaci przejściówki nie będzie koniecznie. Wystarczy tylko podłączyć takie urządzenie bezpośrednio do smartfona.

Czy funkcja USB OTG jest dostępna wyłącznie w telefonach?

Odpowiedź brzmi: nie. Tę technologię producenci implementują także do tabletów, które oferują znacznie większy ekran. Tutaj USB OTG umożliwia podłączanie akcesoriów ułatwiających użytkowanie czy nawet pracę. Dzięki tej funkcji można zmienić standardowy mobilny tablet w pełnoprawnego laptopa z systemem Android. Zastosowań jest sporo, wystarczy tylko dobrać odpowiednie zewnętrzne akcesoria do swoich preferencji i wymagań.

usb otg co to

Kiedy funkcja USB OTG może okazać się najbardziej przydatna?

Użytkownicy najczęściej wykorzystują tę technologię, by kopiować pliki do i z pamięci zewnętrznej, jak pendrive czy nawet przenośny dysk twardy. Funkcja USB OTG umożliwia także przesyłanie plików między smartfonem i na przykład komputerem. Zastosowań jest jednak znacznie więcej, ponieważ podłączyć można także dowolne urządzenia przeznaczone do sterowania.

Świetnym rozwiązaniem jest klawiatura czy też mysz. Takie elementy raczej nie przydadzą się w przypadku smartfona, jednak zmienią tablet w pełnoprawne narzędzie do pracy – upodobnią go do laptopa. Oczywiście warto tutaj dobrać mniejsze klawiatury i najlepiej kompaktowe myszy, ponieważ pełnowymiarowe akcesoria mogą okazać się mało wygodne.

Gracze również wykorzystują funkcję USB OTG. Za jej pomocą można podłączyć kontrolery, które są przeznaczone dla smartfonów. Wiele z nich łączy się przez Bluetooth, jednak najbardziej zaawansowane propozycje podłączamy przez port USB smartfona.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Co robić, gdy laptop się zawiesza? Co robić, gdy laptop się zawiesza? Najlepsze metody naprawy
Wszelkie nagłe spowolnienia pracy laptopa i co gorsza: pełne zawieszenia, nigdy nie wróżą nic dobrego. Pół biedy, jeśli zdarzyło się to raz i nie wróciło.
Co oznaczają diody w laptopie? Co oznaczają diody w laptopie? Wszystko, co musisz wiedzieć
Jeżeli znasz nasze poradniki dotyczące problemów z komputerami i laptopami, możesz kojarzyć, że często podkreślamy dbanie o sprzęt. Łatwo jest dbać o czystość sprzętu, ale
Co można robić na laptopie? Co można robić na laptopie? Sprawdzamy!
Dla wielu to pytanie może się wydać dość dziwne, jednak nie dla nas. Kto pyta, nie błądzi, a my wiemy doskonale, że czasem istnieje potrzeba
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *