Roblox jest obecnie jedną z najlepiej zarabiających na siebie growych marek. Z każdym miesiącem do tworzonych w nim gier logują się dziesiątki milionów użytkowników, o ile ta liczba nie jest zaniżona. To produkt z tysiącami światów, gier i mini produkcji tworzonych przez samych użytkowników. Gdy wychodził w 2006 roku, nikt nie mógł się spodziewać aż tak wielkiej jego popularności po tylu latach istnienia. Do niej przyczyniło się wydanie innych sandboksowych tytułów, takich jak choćby sam Minecraft. Dzięki popularyzacji tego typu projektów gracze Roblox, zauważając jego wielki potencjał, z czasem, znacznie chętniej brali udziału we wspólnej zabawie i sprawdzali projekty produkcji innych lub tworzyli coś samodzielnie.
Nie jest to typowa gra wideo, to już platforma gamingowa z dziesiątkami tysięcy tytułów stworzonych dzięki inicjatywie społeczności zgromadzonej wokół tego projektu. Społeczności, która wciąż tworzy nowe projekty, nowe gry dla innych użytkowników, jednocześnie z możliwością zarobienia na nich growej waluty. I choć sam produkt jest bezpłatny, tak w przypadku wyrażenia chęci spersonalizowania swojego avatara i otrzymania dostępu do materiałów premium konieczne jest wykonanie mikrotransakcji, do których zachęcają twórcy Robloxa. Na nich przecież opiera się ich główny zarobek z tego rozwijanego już niemal przez dwie dekady growego produktu.
Roblox a najmłodsi gracze
W tak wielkiej społeczności, jaka zgromadziła się wokół Robloxa z całą pewnością pojawiają się i czarne owce. W celu ochrony najmłodszych użytkowników tej growej platformy producenci postawili na możliwość pełnej rodzicielskiej kontroli. Także w wyborze gier, w które grają najmłodsi. Poprzez te udogodnienia, to rodzice mają pełną kontrolę nad tym, co w Robloxie robią ich pociechy. Od zablokowania części dostępnego kontentu, poprzez monitoring i możliwość sprawdzania historii rozmów na czatach i w społeczności, gra w Roblox nawet przez małe dzieci w wieku 7 lat może być całkowicie bezpieczna.
Dlaczego Roblox?
Jest wiele powodów przemawiających za grą na platformie Roblox. Jednym z głównych jego atutów jest możliwość zachęcenia nawet bardzo młodych pasjonatów gier wideo do budowy czegoś samodzielnie. Także do programowania, bez którego w Robloxie nie da się stworzyć większych projektów. To przecież pierwsze kroki ku temu, by zbudować dla dziecka przyszłość, o której marzy wielu młodych ludzi. Budowa gier wideo, we wczesnym etapie rozwoju może przyczynić się do stworzenia dodatkowej alternatywy dla swojego podopiecznego, który z czasem przecież będzie musiał wejść na rynek pracy.
Roblox to także doskonała rozrywka. Możliwość spotkania się ze wielokulturową społecznością, poznania kogoś nawet z drugiego końca świata. O ile oczywiście znajdziemy z tym kimś wspólny język lub dopracujemy nasz angielski, trenując go na innych członkach tej społeczności. Sama gra zaś w zależności od wyboru jest świetnym lekarstwem na nudę, chwilą wypoczynku i doskonałą zabawą w pojedynkę czy z innymi graczami, również w kooperacji.
Gdzie można grać w Roblox?
Do gry w Roblox należy dopisać się na ich stronie internetowej. Po założeniu tam konta można działać, tworzyć, budować, programować i bawić się w grach stworzonych przez innych. Platformę uruchomimy na komputerach PC i laptopach z systemem Windows 10 i Mac OS. Pogramy sobie także na urządzeniach mobilnych z oprogramowaniem Android i iOS. Także na Xbox ONE i Fire OS. Wykorzystamy również gogle wirtualnej rzeczywistości marki Olculus Rift i HTC Vive.
Roblox jest w pełni cross platformowy, więc grając na swoim komputerze osobistym, możemy łączyć się jednocześnie z użytkownikami mobilnymi i tymi, wykorzystującymi dowolny, inny, wspierany przez Roblox sprzęt.
Dla kogo Roblox?
To sprawa każdego indywidualnego użytkownika. Największą część społeczności Roblox tworzą jednak małe dzieci w wieku 8 lat i powyżej oraz młodzież. Wykruszają się nieco gracze powyżej 18 lat, lecz i tacy pasjonaci Robloxa znajdą się w tej społeczności. Ilość projektów i gier, w jakie można tam zagrać jest duża i bardzo różnorodna. Znajdą więc tu miejsce dla siebie także i dorośli gracze. Mimo to trzonem growej społeczności zgromadzonej wokół tego produktu są osoby w wieku od 8 do około 18 lat. To na nich czeka największa moc atrakcji, a jednocześnie towarzysze zabawy o wspólnych zainteresowaniach, w podobnym wieku i na podobnym etapie rozwoju.
Mikrotransakcje w Roblox
Tak jak w większości darmowych produktów i tutaj znajdziemy możliwość do wydania sporej ilości pieniędzy. Mikrotransakcje są tu obecne i choć w pewnej mierze tyczą się wyłącznie estetycznych dodatków pozwalających na spersonalizowanie swojego avatara, tak aby uzyskać dostęp do materiałów premium, innych światów i lepszego kontentu konieczne jest ponoszenie regularnych kosztów. Nie ma jednak co winić producentów, bo tego typu płatności spotykane są w niemal każdej, a może tylko co drugiej, darmowej produkcji.
WARTO PRZECZYTAĆ: