Gemini od Google już jest! Firma uważa, że to jest ich największy przełom w projektach naukowo-inżynierskich. Czy faktycznie ten model okaże się lepszy od ChatuGPT? O szczegółach poniżej.

Nad Gemini pracowało kilka zespołów

Google przekazało mediom, że Gemini – nowy model sztucznej inteligencji to rezultat rozległej współpracy wielu zespołów z różnych obszarów wewnątrz firmy, w tym Google Research i Google DeepMind. Stanowi największy projekt naukowo-inżynierski w historii tej firmy. 

Został stworzony od podstaw z założeniem, że ma to być model multimodalny, czyli taki, który ma obsługiwać i integrować różne rodzaje informacji – nie tylko tekstowe, ale także dźwięki, obrazy, wideo i kody programistyczne.

Gemini uznaje się za najbardziej jak dotąd elastyczny model Google, co wynika z tego, że ma doskonale działać na różnych urządzeniach – od centrów danych po sprzęty mobilne.

Podobno ten najnowszy model sztucznej inteligencji ma mieć ogromny wpływ na sposób, w jaki deweloperzy i klienci biznesowi tworzą i skalują działania z wykorzystaniem Al.

Aż trzy warianty pierwszej wersji

Gemini 1.0 dostępna ma być w trzech wariantach takich jak:

  • Gemini Ultra – najbardziej wydajny i największy model do realizacji bardzo złożonych zadań,
  • Gemini Pro – najefektywniejszy model do skalowania w szerokim zakresie zadań,
  • Gemini Nano – najwydajniejszy model do realizacji zadań na urządzeniach mobilnych.

Warto tutaj wspomnieć, że Google przeprowadziło testy porównawcze w branży i okazało się, że najpotężniejsza wersja Gemini jest zdecydowanie lepsza od najnowszej technologii OpenAl, GPT-4 w kilku kluczowych obszarach.

Dostępność modelu Gemini

Google pracuje nad wprowadzeniem modelu Gemini 1.0 w różnych usługach, na różnych platformach.

Już od wczoraj (6 grudnia 2023) jest dostępny w 170 krajach, choć póki co jest wyłącznie w języku angielskim. Poinformowano również, że teraz Bard będzie korzystał z Gemini Pro. Z kolei Gemini Nano ma trafić na urządzenia Pixel 8 Pro – to pierwszy smartfon działający z Gemini Nano.

Wraz z upływem czasu ma pojawić się w kolejnych usługach takich jak np. Chrome czy Google Ads. Wiadomo również, że od 13 grudnia deweloperzy i klienci biznesowi zyskają dostęp do Gemini Pro poprzez Gemini API w Google Al Studio lub Google Cloud Vertex Al.

WARTO PRZECZYTAĆ:

xAl stworzy superkomputer xAI Elona Muska zebrało 6 miliardów dolarów!
xAI wystartowało w lipcu 2023. Teraz, niecały rok później, firma zaczyna się rozkręcać. Właśnie udało jej się zamknąć rundę finansowania z imponującym wynikiem — zebrano
Humane na sprzedaż Humane Al Pin to duży niewypał. Marka idzie na sprzedaż
A miało być tak pięknie! Humane, czyli startup, który miał ogromne plany i chciał mocno zaznaczyć swoją obecność na rynku urządzeń Al, niestety poniósł porażkę.
chiny ai Chiny stworzyły model AI oparty na myśli Xi Jinpinga!
Filozoficzne rozważania prezydenta Chin są uważane w tym kraju za na tyle ważne, że w 2017 roku zdecydowano się wpisać je do konstytucji.  Tzw. myśl
Udostępnij

Doświadczona copywriterka tworząca teksty o różnej tematyce. Na bieżąco obserwuję nowości w świecie technologii i dzielę się nimi z innymi ludźmi. Po godzinach miłośniczka Netflixa, podróży, pieczenia ciast i herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *