Cyberprzemoc, stalking lub trolling to tylko niektóre z zagrożeń w internecie, które mogą dotknąć nasze dzieci. Agresja w sieci to jeden z wielu problemów wirtualnego świata, na który powinni zwrócić uwagę rodzice. Młodzi ludzie coraz częściej padają ofiarą groomingu i sekstingu.

Jak wynika z badań opublikowanych w 2018 roku przez pismo JAMA Pediatrics, 25% badanych nastolatków otrzymuje wiadomości, zdjęcia lub filmy o charakterze erotycznym. Niemal 10% ankietowanych udostępnia te treści dalej bez zgody autora lub osoby, której dotyczą materiały. Grooming i seksting to zjawiska, które nie tylko naruszają prywatność dzieci i zagrażają ich prawidłowemu rozwojowi. To również furtka dla przestępców seksualnych, którzy szukają w sieci swoich ofiar. Więcej na temat form cyberprzemocy przeczytasz w artykule: https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/cyberprzemoc.

Niebezpieczeństwa w internecie: seksting

Seksting to termin, który powstał z połączenia słów „seks” oraz „texting” (pisanie wiadomości). Na początku XXI wieku odnosił się on do komunikacji za pośrednictwem SMS-ów, ale wraz z rozwojem internetu i popularyzacją smartfonów zaczęto go stosować również w kontekście mediów społecznościowych i komunikatorów. Seksting to nic innego jak komunikacja elektroniczna, która bazuje na wiadomościach, zdjęciach i filmach, które są seksualnie sugestywne.

Zagrożenia w internecie dla dzieci

Młodzi ludzie, którzy dopiero odkrywają swoją seksualność, bardzo często ulegają presji rówieśników zachęcających ich do uprawiania sekstingu. Wiąże się to z niebezpieczeństwem upublicznia zdjęć lub filmów o charakterze seksualnym, które szybko mogą trafić w niepowołane ręce. Seksting często prowadzi do społecznego ostracyzmu w grupie rówieśników i nieodwracalnych zmian w postrzeganiu fizyczności, bliskości i intymnych relacji przez dzieci. Zjawisko to wiąże się również z innym zagrożeniem w internecie, które może dotknąć najmłodszych. Chodzi o child grooming, czyli uwodzenie dzieci.

Grooming

Poznając w sieci nowych znajomych, nigdy nie mamy pewności, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu. Swoją anonimowość bardzo często wykorzystują pedofile, którzy szukają ofiar na forach, czatach i w serwisach społecznościowych. Child grooming to z angielskiego „uwodzenie dziecka”. Chodzi o działania, które mają na celu zbliżenie się do małoletniej osoby, zbudowanie więzi emocjonalnej i nawiązaniu przyjaźni. Następstwem takiej relacji może być nakłanianie dzieci do prostytucji, fizycznych zbliżeń lub udziału w pornografii. Pedofil powoli przekonuje do siebie dziecko, a następnie stopniowo zaczyna wprowadzać do rozmów wątki o charakterze seksualnym.

Rodzice powinni rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach w internecie. Najmłodsi internauci nie powinni nawiązywać w sieci znajomości z nieznajomymi. Kontrola rodzicielska, stopniowe wprowadzanie dzieci do świata internetu i odpowiednia edukacja to najlepsze narzędzia jakie dorośli mogą wykorzystać w walce z child groomingiem i sekstingiem wśród najmłodszych.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *