Chcesz zakupić smartfon Huawei? A czy wiesz, czym jest HMS Core? Huawei Mobile Services Core to kompleksowa platforma opracowana przez Huawei, która ma na celu transformację aplikacji mobilnych w związku z wycofaniem usług Google ze sprzętów tego producenta.

HMS Core — najważniejsze informacje

Jest to zbiór usług i narzędzi programistycznych, które umożliwiają twórcom oprogramowania wykorzystywanie pełnego potencjału urządzeń Huawei oraz integrację z ekosystemem firmy. Dzięki HMS Core deweloperzy mogą tworzyć innowacyjne aplikacje mobilne, wykorzystując zaawansowane funkcje i możliwości, takie jak: lokalizacja, płatności, sztuczna inteligencja, inteligentne powiadomienia i wiele innych.

Platforma ta stanowi alternatywę, ale i silnego konkurenta dla tradycyjnych usług Google, umożliwiając producentom i twórcom oprogramowania rozwijanie aplikacji dla urządzeń Huawei. HMS Core jest ważnym elementem strategii Huawei, mającym na celu umocnienie pozycji firmy na rynku mobilnym. Chcesz wiedzieć, co to jest HMS Core? Koniecznie więc zapoznaj się z poniższym artykułem!

HMS Core – co to?

Zastanawiasz się, co to HMS Core? To kompleksowy zestaw usług, narzędzi i bibliotek programistycznych opracowanych przez firmę Huawei. Jest odpowiednikiem usług Google Play dostępnych na urządzeniach Huawei, które działają na bazie systemu operacyjnego Android. Umożliwia twórcom oprogramowania korzystanie z różnorodnych funkcji i możliwości dostępnych na urządzeniach Huawei.

Platforma ta zapewnia również narzędzia programistyczne i zasoby, które ułatwiają tworzenie, testowanie i wdrażanie aplikacji mobilnych na urządzeniach Huawei. Zamiast sklepu Google Play zyskasz dostęp do AppGallery itp. Nie oznacza to jednak, że nie będziesz mógł oglądać filmików na YouTube czy korzystać z Facebooka lub Messengera. Ze spokojem możesz używać tych popularnych rozwiązań.

Co to za aplikacja HMS Core – działanie

Dzięki HMS Core, twórcy aplikacji mogą zbudować innowacyjne rozwiązania, wykorzystując specyficzne funkcje sprzętowe i możliwości urządzeń Huawei. Jedną z usług HMS Core jest Location Kit, który pozwala na ustalenie precyzyjnej lokalizacji użytkownika, dzięki danym zebranym ze stacji przekaźnikowych GPS, Bluetooth i WI-FI. Do tego dochodzi Map Kit składający się z 25 interfejsów umożliwiających połączenie lokalizacji i map w aplikacjach.

W bazie znajduje się ok. 150 państw i 150 mln adresów, jak i 100 mln budynków usługowych. Aby ekosystem był pełen, powstał Drive Kit, dzięki któremu użytkownik może zapisać i zsynchronizować pliki na kilku urządzeniach w czasie rzeczywistym. Dziś wiele osób korzysta z chmury do zapisywania swoich danych, więc Drive Kit nie mógłby nie istnieć.

Aktualnie największych problemem dla firmy Huawei jest niewielka ilość aplikacji dostępna w sklepie AppGallery. Jednak ich pula systematycznie się powiększa. Pojawia się coraz więcej aplikacji do zamawiania posiłków lub przejazdów, a także usług bankowości elektronicznej.

Kluczowe usługi świadczone przez HMS Core to: Huawei ID, Huawei Cloud, AppGallery, Themes, Huawei Video, Browser, Assistant.

Dlaczego Huawei nie posiada usług Google?

Huawei nie posiada usług Google głównie z powodu decyzji amerykańskiego rządu i wprowadzenia przez niego ograniczeń handlowych wobec chińskiego producenta. W maju 2019 roku Departament Handlu Stanów Zjednoczonych umieścił Huawei na liście podmiotów, które wymagają specjalnej licencji, aby prowadzić transakcje z amerykańskimi firmami.

Ograniczenie to miało wpływ na współpracę Huawei z Google, ponieważ większość usług Google, takich jak: Google Play Store, Gmail, YouTube czy Google Maps, opiera się na licencji dostarczanej przez amerykańskie firmy. W wyniku tych ograniczeń Huawei nie może bezpośrednio korzystać z usług Google w swoich urządzeniach.

Właśnie w odpowiedzi na te ograniczenia, firma Huawei postanowiła opracować HMS Core, aby zastąpić usługi Google. Aktualnie Huawei skupia się na rozwijaniu swojego własnego ekosystemu mobilnego, aby dostarczać niezależne usługi i funkcje dla swoich użytkowników. Pomimo braku usług Google, Huawei kontynuuje rozwój i oferuje nowe rozwiązania dla swojej społeczności użytkowników.

HMS Core Huawei – co to jest? Podsumowanie

Ekosystem HMS jest już dostępny na telefonach Huawei od wielu lat, dlatego nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem. Działa jako alternatywa dla usług Google Play, umożliwiając deweloperom wykorzystanie pełnego potencjału urządzeń Huawei oraz integrację z ekosystemem firmy. Nie można ukryć, że HMS Core jest fundamentalnym czynnikiem, który ma duży wpływ na rozwój firmy Huawei. Dziś korzystają z niego setki milionów użytkowników w ok. 170 krajach i z pewnością Huawei nie poprzestanie na rozwoju.

Udostępnij

Właściciel portalu TechPolska. Entuzjasta gier RPG, choć nie pogardzi dobrą strategią. Z portalem jest związany od 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *