Być może zdarzyło Wam się usłyszeć o czymś takim, jak host usługi Wstępne ładowanie, względnie host usługi SysMain. Usługa ta swego czasu była opcjonalna, a teraz (w systemie Windows 10) aktywowana jest automatycznie. Niekiedy może się ona okazać przydatna, ale ma też swoje złe strony, które sprawiają, że niekiedy możemy chcieć ją wyłączyć.

Na szczęście wyłączenie jej jest bardzo proste, jeśli wiemy, gdzie szukać. W takim razie, do czego służy usługa SysMain i w jakiej sytuacji może być pomocna, a kiedy będzie robić więcej szkód niż pożytku? Jak ją wyłączyć? Wszystkiego dowiecie się poniżej. Zapraszamy!

Host usługi SysMain (wcześniej znane jako Wstępne ładowanie do pamięci) – do czego służy?

Host usługi SysMain umożliwia wstępne ładowanie do pamięci niektórych aplikacji, tak, aby szybciej można było je uruchomić. Usługa sama decyduje, które programy wczytać, próbując tym samym przewidzieć, z czego będziemy chcieli najprawdopodobniej skorzystać.

To przydatna opcja w przypadku starych, wolnych dysków HDD. Dyski te działają w taki sposób, że, żeby odczytać dane, głowica musi znaleźć się w odpowiedniej pozycji nad bardzo szybko obracającym się talerzem. Dotarcie do właściwych danych bywa czasochłonne, więc, jeśli często używane przez nas programy zostaną wczytane szybciej, wyraźnie odczujemy poprawę w czasie ich uruchomienia.

Problem jednak w tym, że takie wstępne ładowanie do pamięci może mocno obciążyć dysk, zwłaszcza, jeśli jest on mało wydajny. Z tego względu możemy w Menedżerze zadań widzieć obciążenie dysku na poziomie 100%, co mocno zwolni cały system. Wyłączenie usługi SysMain może pomóc rozwiązać ten problem i sprawić, że dysk nie będzie się tak przeciążał – w zamian jednak niektóre aplikacje mogą włączać się dłużej (jeśli mamy wolny dysk HDD – przy szybkich dyskach SSD nie będzie to problemem).

Jak wyłączyć SysMain?

Jeśli już zdecydujesz się, aby wyłączyć host usługi SysMain, aby rozwiązać duże zużycie dysku i poprawić jego wydajność, nie powinno zająć Ci to zbyt dużo czasu. Nie wymaga to również żadnych zewnętrznych narzędzi czy programów. Wystarczy, że będziesz podążać za poniższymi instrukcjami.

Naciśnij skrót klawiszowy Windows + R. W okienko, które się pojawi wpisz services.msc i naciśnij Enter.

host usługi wstępne ładowanie

 

Teraz powinno pojawić się nowe okno z długą listą usług systemu. Przewijaj ją, aż znajdziesz usługę o nazwie SysMain (lub Wstępne ładowanie do systemu, jeśli masz od dawna nieaktualizowany system Windows).

host usługi sysmain

Naciśnij na nią prawym przyciskiem myszy i kliknij na “Właściwości” na liście, która się pojawi. Następnie naciśnij na przycisk “Zatrzymaj”. Obok “Typ uruchomienia” wybierz z listy rozwijanej “Wyłączony”, po czym kliknij na “Zastosuj”, a potem “OK”.

sysmain

I gotowe – host usługi Wstępne ładowanie zostanie zatrzymany i nie powinien uruchomić się ponownie przy ponownym włączeniu komputera.

Jeśli w pewnym momencie będziesz chcieć włączyć SysMain z powrotem, powtórz powyższe kroki, tylko kliknij na “Uruchom”, zamiast “Zatrzymaj”, a z listy rozwijanej wybierz nie “Wyłączony”, a “Automatyczny”.

Host usługi wstępne ładowanie – podsumowanie

Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć Wam, co to jest host usługi SysMain i do czego służy. Dzięki temu będziecie mogli podjąć w pełni świadomą decyzję odnośnie do tego, czy wyłączyć host usługi Wstępne ładowanie, czy też nie. Nie jest to trudne i w każdej chwili można to odwrócić – decyzja należy do Was. Warto się nad tym zastanowić przede wszystkim w sytuacji, kiedy mamy problem z dużym obciążeniem dysku.

Jednocześnie warto wskazać, że czasami duże obciążenie dysku twardego może wynikać np. z potajemnie zainstalowanej przez oszustów koparki kryptowalut, jeśli więc występuje taki problem, zalecamy przeskanowanie komputera dobrym programem antywirusowym.

Jeśli przydał Wam się ten poradnik, być może zainteresują Was także inne, dotyczące pokrewnych kwestii. Objaśnialiśmy już między innymi, jak przyspieszyć komputer, a także, jak przyspieszyć Chrome – to wartościowe przewodniki dla osób, które mają problem z wolno działającym sprzętem, czy to z powodu starości lub kiepskich komponentów, czy z innych względów.

Udostępnij

administrator

1 Comment

  • Jak, 26 października 2022 @ 19:53 Reply

    Całkowicie zacinało mi to PC, jak wyłączyłem to działa znacznie szybciej i mniej się zacina. Lepiej to wyłączyć na słabszych urządzeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *