Ogromne zniszczenia i ofiary śmiertelne to skutki szalejącego nad Karaibami huraganu Irma. Pogodowe monstrum dawno osiągnęło najwyższy stopień w skali Saffira-Simpsona i zamiast słabnąć – utrzymuje swoją siłę. Według Narodowego Centrum Huraganowego w sobotę wieczorem lub najpóźniej w niedzielę rano zjawisko to dosięgnie również półwyspu Floryda. Tamtejsze władze przeprowadzają największą w historii ewakuację miasta Miami.

Historia Irmy, jak wynika ze zdjęć satelitarnych sięga końcówki sierpnia. Obecne monstrum pogodowe narodziło się w pobliżu wybrzeża północnej Afryki i rozpoczęło swoją wędrówkę w kierunku ameryki środkowej. W trakcie tej nietypowej podróży huragan rósł w siłę zdobywając najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Wystarczyło kilka dni, żeby Irma spustoszyła wysepki w pobliżu północnego wybrzeża ameryki południowej z których największe to Portoryko i Dominikana.

Na terytoriach dotkniętych kataklizmem straty sięgają dramatycznej skali. Najbardziej pod tym względem ucierpiała Barbuda i wyspa Świętego Marcina, gdzie bajeczne lotnisko zostało zniszczone do tego stopnia, że nie mogą tam lądować samoloty. Wśród zgliszczy budynków pozostawionych na wielu wyspach znaleziono już kilka ofiar śmiertelnych, ale najgorsze jeszcze nie nadeszło.

https://www.youtube.com/watch?v=gEDpQmCJZGM

 

Huragan Irma najprawdopodobniej uderzy we Florydę

Według prognoz Narodowego Centrum Huraganowego w Stanach Zjednoczonych w nocy z soboty na niedzielę Irma dotrze do wybrzeży Florydy. Największe obawy budzi wytrzymałość wysokich budynków w Miami. To właśnie one będą najbardziej narażone na porywy wiatru o prędkości dochodzącej nawet do 320 km/h! Władze stanu z gubernatorem Rick’iem Scott’em na czele organizują największą w historii akcję ewakuacyjną – “Możemy odbudować wasze domy, ale nie wasze życie.”

Amerykanie dość apokaliptycznie traktują wieść o nadchodzącym huraganie Irma – ze sklepowych półek w mgnieniu oka znika woda i żywność. Ludzie na podstawie doniesień o sile Irmy płynących z Wysp Dziewiczych wpadają w przerażenie i zabezpieczają swoje domostwa przed potęgą huraganu. Irma jest najsilniejszym huraganem zaobserwowanym dotąd na Atlantyku i jednym z niewielu najsilniejszych huraganów, które w ciągu ostatnich 80 lat nawiedziły Florydę. Skala zniszczeń może być zatem niewyobrażalna.

Chwila odpoczynku i kolejne kłopoty

Rozwścieczona Irma w ciągu kilku godzin doprowadziła do ruiny budynki na Wyspach Dziewiczych. Potęga huraganu w tych miejscach była przerażająca, a mieszkańcy już teraz przystępują do odbudowy własnych domostw. Wszystko jednak wskazuje na to, że to nie koniec huraganowych kłopotów w tamtej części świata. Ludność zamieszkująca małe wysepki w północnej części ameryki południowej musi przygotować się na kolejne uderzenie – w ich stronę zmierza słabszy huragan Jose.

Jose jest młodszy od Irmy o kilka dni, ale dokonywane obserwacje wskazują na to, że najprawdopodobniej podąża on po jej śladach. Jego siła nie jest aż tak przerażająca, jak w przypadku pierwszego monstrum, ale wiatry w zasięgu nowego huraganu sięgają prędkości nawet 165 km/h. Huragan znajduje się wobec tego cały czas w kategori drugiej w skali Saffira-Simpsona, ale według prognoz jego siła może wzrosnąć nawet do kategorii numer trzy. Meteorolodzy są niemal zgodni, że mimo błahej w porównaniu do Irmy siły szalejący huragan Jose też może być w swej sile niszczycielski.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wybór zasilacza do karty graficznej Nvidia z serii RTX – kilka wskazówek
Dobra karta graficzna potrzebuje porządnego zasilania. Wybór zasilacza zależy od kilku rzeczy, takich jak moc, jakość i to, jak bardzo dany sprzęt obciąża system. Karty
Robot sprzątający Dreame X40 Ultra – pomoc w codziennych porządkach
Zachowanie porządku w domu jeszcze do niedawna wymagało nieco wysiłku, a użycie tradycyjnego odkurzacza dla wielu osób nie należało do przyjemności. Dzisiaj mamy na szczęście
AI nie tylko dla ekspertów: sposoby na wprowadzenie sztucznej inteligencji do codziennej pracy
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza zarówno do naszego życia osobistego, jak i zawodowego. Wzbudza przy tym całe spektrum emocji – od zachwytu swoimi możliwościami po
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *