Apple II to 8-bitowy komputer domowy, który został wprowadzony do sprzedaży w 1977 roku. Pochodząca z 1980 roku instrukcja do tego urządzenia została sprzedana na aukcji za niespełna 800 tysięcy dolarów, a mówiąc dokładniej – za 787 484 dolary. Dlaczego tyle za nią zapłacono? Została ona podpisana przez samego założyciela Apple, czyli Steve’a Jobsa.

41-letnia instrukcja do Apple II ma wyjątkową dedykację

Niespełna 800 tysięcy dolarów na 41-letnią instrukcję do komputera Apple II wydał Jim Irsay, właściciel amerykańskiego zespołu futbolu amerykańskiego Indianopolis Colts. 196-stronnicową instrukcję podpisał zarówno wspomniany już Steve Jobs, jak i drugi prezes firmy, Mike Markkula.

Jobs, który miał w tamtym momencie zaledwie 25 lat, stworzył na niej wyjątkową dedykację:

Julian, Twoje pokolenie jest pierwszym, które dorasta z komputerami. Idź zmienić świat! Steven Jobs, 1980

steve jobs
Źródło: RR Auction

Kim jest Julian? Chodzi tutaj o Juliana Brewera, syna dystrybutora produktów Apple w Wielkiej Brytanii. Jobs i Markkula odwiedzili go podczas wizyty promocyjnej w UK. Brewer wspomina, że właśnie tworzył gry na Apple II, gdy ojciec zawołał go i powiedział, że mają gości.

Ku mojemu zdumieniu byli to Steve Jobs i Mike Markkula. Miałem przy sobie instrukcję i dopiero później zrozumiałem, jak rzadko zdarzało się, żeby Jobs cokolwiek podpisywał, nie mówiąc już o napisaniu takiego napisu. Dobrze się dogadywał z tatą, więc czuję, że napis został wykonany z troską – Julian Brewer

Na aukcję trafiła też m.in. kurtka Jobsa i komputer Apple I

Apple I było zabawką głównie dla hobbystów i oryginał tego urządzenia jest rzadkim widokiem – stworzono zaledwie około 200 sztuk. Apple II był już komputerem komercyjnym z prawdziwego zdarzenia i sprzedał się w 6 milionach egzemplarzy.

Chociaż instrukcja do niego sama w sobie z pewnością jest obecnie coś warta, z pewnością nie osiągnęłaby ona tak wysokiej ceny, gdyby nie wspomniana powyżej wyjątkowa dedykacja. Warto wspomnieć, że oprócz instrukcji do Apple II, w tym samym czasie wystawiono na aukcję także wiele innych przedmiotów powiązanych z założycielem Apple.

Mowa tu m.in. o podpisanym przez Jobsa liście maszynowym, który sprzedano za 479 939 dolarów. Na aukcję trafił także jeden ze wspomnianych powyżej komputerów Apple I, który kosztował 464 876 dolarów.

201 021 dolarów zapłacono za inauguracyjny numer magazynu MacWorld z 1984, również podpisany przez Jobsa. Oryginalna wizytówka założyciela Apple kosztowała 12 905 dolarów, a jego bomberka NeXT 3 110 dolarów.

Co o tym wszystkim sądzicie? Czy Waszym zdaniem ta instrukcja rzeczywiście jest tyle warta? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

konferencja Apple Zbliża się majowy event od Apple. Co obejmie konferencja?
Firma Apple ogłosiła, że już za tydzień, czyli po weekendzie majowym, odbędzie się nowy event. Ma to być specjalne wydarzenie, transmitowane w Internecie, podczas którego
apple vision pro 2 Apple Vision Pro 2 dopiero w 2027 roku?
Gogle VR Vision Pro trafiło do pierwszych użytkowników w lutym 2024 roku — i praktycznie od razu pojawiły się pytania o plany co do kolejnych
whatsapp app store Koniec z WhatsAppem i Threads w chińskim App Store. Chodzi o “bezpieczeństwo narodowe”
Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *