W dzisiejszych czasach płyty coraz bardziej tracą na popularności – wiele osób już nawet nie posiada napędu optycznego w swoich urządzeniach. Nie oznacza to jednak, że również pliki ISO stają się nieprzydatne, z uwagi na ich bardzo szerokie zastosowanie.

Jeśli ktoś jeszcze nie wie, do czego służą tego typu pliki, jak działają i w jaki sposób je stworzyć, warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Nieraz może się ona przydać, choćby w sytuacji, kiedy będziemy chcieli utworzyć obraz Windows 10 ISO, aby zainstalować ten system na innym urządzeniu. Wszystkie najważniejsze informacje w tej kwestii umieściliśmy poniżej. Zapraszamy!

Do czego służą pliki ISO?

Pliki ISO służą do zapisywania obrazów płyt DVD. Obraz to coś więcej niż same pliki zawarte na danej płycie – pozwala on skopiować wirtualnie nośnik DVD 1:1, a następnie wypalić zachowane informacje na innej płycie, tworząc idealną kopię pierwowzoru.

Takich plików nie trzeba nawet wypalać na fizycznej płycie DVD, a można odpalić je za pomocą udostępnionego przez niektóre programy, takie jak Daemon Tools Lite, wirtualnego napędu. Dzięki temu naszemu komputerowi lub laptopowi będzie wydawać się, że w jego napędzie znajduje się prawdziwa płyta, podczas gdy nawet nie musimy mieć jakiegokolwiek fizycznego napędu.

Obrazy ISO są powszechnie wykorzystywane między innymi do tworzenia nośników instalacyjnych systemów operacyjnych, ale nie tylko. Można za ich pomocą na przykład zarchiwizować stare płyty, choćby z grami czy programami, które są już porysowane i mogą długo nie wytrzymać.

Przydadzą się także, jeśli planujemy przejść na laptopa lub komputer bez napędu optycznego, a nie chcemy utracić dostępu do starych płyt. Możemy w porę utworzyć ich obrazy i później odtwarzać je za pomocą wirtualnego napędu.

Jak stworzyć plik ISO?

Do stworzenia plików ISO potrzebny będzie nam zewnętrzny program. Narzędzi, którzy umożliwiają wypalanie obrazów płyt, jest całkiem sporo. Swego czasu bardzo popularny był Daemon Tools Lite, ale obecnie w darmowej wersji nie można wypalać obrazów.

Z naszej strony możemy polecić bardzo prosty (i co najważniejsze, darmowy) program ImgBurn. W pierwszej kolejności należy oczywiście pobrać program i go zainstalować. Musimy także włożyć do napędu optycznego dysk, z którego chcemy stworzyć obraz ISO.

Następnie w menu aplikacji należy opcję “Create image from disc”. Wyświetli nam się okienko, w którym musimy kliknąć w ikonkę folderu z lupą obok napisu “Destination” i wybrać miejsce, w którym ma być zapisany plik.

obraz iso

Jeśli w sekcji Source domyślnie wybrał się nie ten napęd, w którym znajduje się włożona przez nas płyta DVD, należy kliknąć na rozwijaną listę i wybrać z niej prawidłowy nośnik.

tworzenie obrazu plyty

Kiedy już wszystko będzie gotowe, musimy tylko kliknąć na grafikę zamiany płyt w plik ISO, widoczną na dole okienka, aby cały proces się rozpoczął. Kiedy już się on zakończy, plik ISO będzie dostępny w tym folderze, który wcześniej wybraliśmy.

imgburn iso

Jeśli chcemy go wypalić na innej płycie, musimy włożyć nowe DVD do napędu, otworzyć znowu ImgBurn i wybrać opcję “Write image file to dics”, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Obraz systemu Windows 10 ISO – najprostsza metoda

Jeśli chcemy stworzyć konkretnie plik ISO zawierający system Windows 10, możemy to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że pobierzemy darmowy program Media Creation Tool Microsoftu.

iso

Następnie musimy go otworzyć, wyrazić niezbędne zgody i wybrać, że chcemy stworzyć obraz systemu.

program do iso

Kolejny krok to ustalenie parametrów systemu (język, architektura, wersja), po czym wybranie, że chcemy stworzyć obraz ISO do wypalenia na płycie DVD. System sam się pobierze i wszystko zostanie zrobione za nas.

iso windows 10

Pliki ISO – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z tym artykułem pliki ISO nie będą już miały przed Wami żadnych tajemnic. Warto wiedzieć, czym one są i do czego służą, aby móc z łatwością stworzyć sobie na przykład Windows 10 ISO i w razie potrzeby zainstalować od nowa system operacyjny bez potrzeby łączenia się z Internetem.

Skoro już mowa o reinstalacji systemu (czy też instalacji go na “czystym” urządzeniu), wypalanie obrazu systemu na płycie DVD nie jest jedynym wyjściem. Podobną funkcję może spełnić bootowalny pendrive – niedawno tłumaczyliśmy, jak go wykonać.

Jest to bardzo proste i przyda się szczególnie w sytuacji, kiedy urządzenie nie ma napędu optycznego (nie umieszcza się go już m.in. we wielu nowoczesnych laptopach).

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *