Swego czasu systemy operacyjne instalowało się z płyt, ale teraz to już coraz częściej przeżytek. Wiele osób decyduje się na bootowalne pendrive, ponieważ są one nie tylko wygodne i łatwe w przechowywaniu, ale też nie wymagają, aby urządzenie miało stację dysków (której wiele współczesnych urządzeń, zwłaszcza laptopów, nie posiada). W takim razie, jak zrobić botoowalny pendrive?

Nie potrzebujemy do tego żadnej specjalnej wiedzy z zakresu IT, jest to zadanie, z którym powinien poradzić sobie praktycznie każdy. Można to zrobić szybko i bezproblemowo przy pomocy bezpłatnego, ogólnodostępnego narzędzia Windows Creation Tool. Poniżej wytłumaczymy cały proces krok po kroku. Zapraszamy!

Pendrive bootowalny – wymagania

Żeby móc stworzyć bootowalny pendrive, jest kilka wymagań, które musi spełnić zarówno nasze urządzenie, a także sam pendrive. Mianowicie chodzi o to, aby:

  • urządzenie miało połączenie z Internetem
  • pendrive posiadał co najmniej 8GB miejsca (może mieć go więcej, ale nie mniej).

Warto także sprawdzić, czy sprzęt, na którym chcemy zainstalować dany system operacyjny, jest wystarczająco mocne. Na nowszym sprzęcie Windows 10 powinien działać bez problemu, ale w przypadku laptopa czy komputera sprzed kilkunastu lat możemy się już spodziewać wolnej pracy i częstego zacinania się.

W takich przypadkach może jednak warto pozostać przy obecnym systemie lub zainstalować któryś ze starszych. Nie będą one jednak otrzymywały już poprawek i aktualizacji bezpieczeństwa, więc również nie jest to optymalne rozwiązanie.

Należy pamiętać, że w ramach zamieniania zwykłego pendrive w instalator systemu zostaną z niego usunięte wszystkie pliki, które aktualnie się na nim znajdują. Jeśli więc na danym pendrive są jakieś pliki, których nie chcemy stracić, przed podjęciem kroków, które zaraz opiszemy, warto zrobić je przekopiować, czy to na inny dysk, czy do chmury.

Jak zrobić bootowalny pendrive?

Jeśli już upewniliśmy się, że wszystkie powyższe wymagania zostały spełnione, czas zabrać się do pracy. Pendrive, na którym ma znaleźć się system powinien być wpięty do komputera lub laptopa.

Pierwsze, co musimy zrobić, to pobrać program do bootwania pendrive – narzędzie Media Creation Tool, dostępne na oficjalnej stronie Microsoftu bez jakiejkolwiek opłaty, a konkretnie tutaj.

jak zabootować pendrive

Kiedy już pobierzemy plik, musimy go uruchomić. Kiedy już zaakceptujemy regulamin narzędzia i przygotuje się on do działania, pojawią nam się dwie funkcje: aktualizacja urządzenia i tworzenie bootowalnych pendrive’ow, a także obrazów ISO systemu.

Nas interesuje druga opcja. Musimy więc wybrać “Utwórz nośnik instalacyjny (dysk flash USB, dysk DVD lub plik ISO) dla innego komputera”.

program do bootowania pendrive

Kolejny krok to wybranie, jaki ma być język systemu, jego wersja i architektura. Obecnie standardem jest architektura 64-bitowa, ale przy starszych urządzeniach może się zdarzyć architektura 32-bitowa. Jeśli więc nie wiemy, z którą mamy do czynienia, możemy wybrać z rozwijanej listy opcję “oba”.

program do bootowania pendrive

Dalej zostaniemy zapytani, czy interesuje nas bootowalny pendrive, czy też obraz systemu ISO, który można wypalić na płycie DVD. Wybieramy oczywiście pierwszą opcję.

program do bootowania pendrive

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wybrać z listy dostępnych dysków zewnętrzny ten, na którym ma się znaleźć system operacyjny. Po wybraniu dysku rozpocznie się pobieranie na niego Windowsa. To, ile zajmie stworzenie bootowalnego pendrive’a, zależy od szybkości naszego połączenia z Internetem.

bootowalny pendrive

Bootowalny pendrive Windows 10 – podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik, jak zrobić bootowalny pendrive, odpowiedział na wszystkie wasze pytania i sprawił, że udało Wam się bez przeszkód wejść w posiadanie takiego właśnie pendrive’a. Nawet, jeśli aktualnie nie mamy potrzeby instalowania systemu na żadnym urządzeniu, w naszym odczuciu warto mieć taki pendrive przygotowany na podorędziu na wszelki wypadek.

Skoro o instalowaniu systemów mowa, jeśli męczy Was Windows i chcielibyście wypróbować coś innego, chcielibyśmy polecić nasz poradnik dotyczący tego, jaki Linux wybrać. Omawiamy tam zarówno dystrybucje odpowiednie dla osób całkowicie początkujących, jak i takie, które spodobają się przede wszystkim osobom bardziej zaawansowanym.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Najlepsze pendrive 64GB 2022 - ranking pendrive'ów Najlepsze pendrive 64GB 2023 – ranking pendrive’ów
Jeśli potrzebujemy przechowywać naprawdę dużo danych i żeby były one mobilne, dysk zewnętrzny to dobra opcja. Czasami jednak kluczowe jest przede wszystkim to, aby można
jak sformatować pendrive Jak sformatować pendrive? Poradnik krok po kroku
Formatowanie pendrive nie jest niczym trudnym. Źle sformatowana pamięć USB może powodować sporo problemów. Każdy z nich da się rozwiązać w zaledwie kilka chwil. Wystarczy
supersonic rage pro Patriot Supersonic Rage Pro 512GB – niepozorny, a potężny pendrive
Chociaż dyski zewnętrzne bywają obecnie naprawdę kompaktowe (zwłaszcza dyski SSD), to i tak zajmują wyraźnie więcej miejsca niż pendrive’y. Jeśli dodamy do tego fakt, że
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *