Posiadanie pendrive z instalacją systemu operacyjnego to w ostatnich latach coraz bardziej popularna metoda instalacji nie tylko Linuxa, ale też oczywiście Windowsa.

Wiąże się to przede wszystkim z tym, że coraz mniej osób posiada fizyczny napęd CD-ROM, który mógłby posłużyć do instalacji systemu operacyjnego z płyty, a jednocześnie przenośne pamięci masowe w postaci pendrive stały się jednocześnie bardzo tanie i pojemne. W takiej sytuacji to nie tylko pójście z duchem czasu, ale przede wszystkim większa wygoda użytkowników.

Co potrzeba, aby wrzucić Linux na pendrive?

Do instalacji systemu Linux na naszym komputerze potrzebujemy:

  • Linux na pendrive, czyli bootowalnego pendrive. Bootowalny pendrive to pamięć, na której zostanie umieszczona instalka Linux w taki sposób, aby dało się Linuxa zainstalować na komputerze
  • Wersja instalacyjna systemu Linux. Aby w ogóle mieć Linux na pendrive, musimy wpierw ściągnąć ten system operacyjny z internetu.
  • Specjalny instalator. Jest to nic innego niż aplikacja dedykowana “wrzucaniu” instalki Linuxa na pendrive w taki sposób, żeby powstał Linux na pendrive, gotowy do zainstalowania na komputerze z poziomu portu USB.

Mając wszystko powyższe, możemy przystąpić do instalacji. Jak zainstalować Linux na pendrive?

Jak zainstalować Linux na pendrive? – poradnik krok po kroku

Krok 1: zdecyduj się na konkretną dystrybucję Linuxa i ściągnij ją na dysk

Podobnie jak Android na telefonach różnych producentów różni się trochę od siebie (za pomocą specjalnych nakładek tworzonych przez producentów), tak samo Linux posiada różne wersje, które są nazywane “dystrybucjami”. Zaskoczeni? Nie powinniście – Android powstał właśnie na bazie Linuxa, stąd takie podobieństwo.

Nie będę się tutaj rozwodził na temat, jaki Linux wybrać, z jednego prostego powodu – nasz portal posiada już doskonały poradnik na ten temat i nie ma sensu się powtarzać. Jeżeli nie jesteście jeszcze zdecydowani na konkretną dystrybucję systemu Linux, sprawdźcie nasz poradnik “Jaki Linux wybrać?”

Gdy już macie konkretną wersję systemu Linux na oku, nie zapomnijcie jej ściągnąć! Pamiętajcie: ściągajcie zawsze z oficjalnych stron, aby ustrzec się potencjalnym wirusom, w które często są “zaopatrzone” nieoficjalne dystrybucje z szemranych źródeł.

Krok 2: Pobierz instalator, który stworzy bootowalny Linux na pendrive

Aplikacją, która pomoże wrzucić ci Linux na pendrive, jest Rufus. Rufus to narzędzie, które pomaga sformatować pamięci przenośne i tworzyć nośniki rozruchowe, czyli bootowalny pendrive z Linuxem.

bootowalny pendrive z linuxem

Pełna lista funkcji:

  • Tworzenie z pamięci przenośnej nośnika instalacyjnego za pomocą obrazu .iso
  • Pozwala na pracę przy komputerze, który nie ma zainstalowanego systemu operacyjnego
  • Pomaga updatować BIOS płyty głównej

Rufus wspiera naprawdę dużo różnych języków, w tym oczywiście polski, więc masz pewność, że dasz radę go obsłużyć. Do prawidłowego działania potrzebuje Windows 7 lub nowszy, więc też już raczej nie będzie problemu.

Inne popularne aplikacje, których możesz użyć:

  • Universal USB Installer
  • UNetbootin
  • RMPrepUSB

Krok 3: stwórzcie wasz własny pendrive z Linuxem

Nic dodać, nic ująć. Podłączcie do komputera pendrive o odpowiedniej pojemności, wybierzcie w programie wybraną (i ściągniętą) przez was dystrybucję Linuxa i wciśnijcie “START”.

Stworzenie bootowalnego pendrive z Linuxem nie powinno zająć Rufusowi dłużej niż kilka minut, aczkolwiek pamiętajcie, że wpływ na prędkość działania ma prędkość waszego dysku, jak i pamięci USB.

Rufus ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o prędkości:

Rufus

Krok 4: zainstalujcie Linux na swoim komputerze, używając właśnie stworzony pendrive z Linuxem

Jak to zrobić w skrócie? Pendrive z Linuxem miejcie podłączony do komputera przez port USB i zrestartuje komputer. Jeśli wasz komputer odczyta najpierw pendrive, waszym oczom ukaże się instalator Linux na pendrive. Co zrobić, jeśli to się nie dzieje? Większość nowszych płyt głównych ma możliwość wyboru dysku, z którego zostanie uruchomiony system, bez potrzeby wchodzenia do BIOS-u. Drugi sposób to oczywiście wybór kolejności źródła odczytu systemu z poziomu BIOS-u.

Niestety wybór Boot order, jak i wprowadzenie zmian w BIOS-ie jest niemożliwe do opisania tutaj: każda płyta główna ma swój BIOS i swój sposób na to, jak to zrobić. Musicie w takim razie poszukać tego w internecie pod hasłem “jak zmienić boot order model płyty głównej”.

Podobnie ma się sprawa z programem instalacyjnym wybranej dystrybucji Linuxa. Pełny poradnik i FAQ (Frequently Asked Questions – często zadawane pytania) znajdziecie zawsze na oficjalnej stronie każdej wersji Linuxa, dokładnie z tego samego miejsca, z którego powinniście pobierać system.

Linux na waszym komputerze jest gotowy do działania, gdy tylko ukończycie instalację. Brawo!

Jak uruchomić Linux z pendrive?

No dobrze, a co jeśli nie potrzebujecie bootowalnego pendrive, a uruchomić system z poziomu pendrive podłączonego do USB? Może to być przydatne, gdy na komputerze nie ma zainstalowanego żadnego innego systemu operacyjnego.

Jak to zrobić? Jak uruchomić Linux z pendrive? W skrócie… tak samo! Używając aplikacji Rufus, możecie stworzyć bootowalny pendrive z Linuxem do instalacji go na komputerze, ale możecie też tworzyć pendrive z systemem, który Linux będzie traktował po prostu jako swój dysk twardy. Komputer musi oczywiście być oczywiście ustawiony na uruchamianie z pendrive.

uruchamianie linuxa z pendrive

Czy warto zainstalować Linuxa?

Linux to darmowy system operacyjny, który został stworzony jako oprogramowanie open-source. Możecie znać go jako alternatywę Windowsa, chociaż oficjalnie nigdy nią nie był i najpewniej wiele osób nigdy nie widziało go na oczy. Linux posiada jednak wiele innych cech, które sprawiają, że warto się zastanowić nad jego instalacją:

  • Jest darmowy. Myślę, że nie ma tu co tłumaczyć.
  • Jest wyjątkowo stabilny – nie zużywa tylu zasobów komputera, co Windows. Z tego powodu może być dobrym wyborem na starszych komputerach
  • Jest bezpieczny – z tego powodu jest często używany jako system operacyjny w maszynach dedykowanych pod serwery
  • Duże community online do pomocy.

Oczywiście nie wszystko jest takie łatwe i proste: Linux nie jest kopią Windowsa, więc trzeba się nauczyć jego obsługi.

Jak zainstalować Linux na pendrive – podsumowanie

Chociaż Linux to kompletnie inna bestia, niż Windows, to instalacja Linux na pendrive nie jest niczym skomplikowanym. Linux na pendrive to świetne narzędzie, które po prostu warto mieć schowane w szufladzie na czarną godzinę.



Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

razer Razer pokazał swojego pierwszego laptopa pod Linuxa
Razer od lat wypuszcza coraz to kolejne odsłony laptopów z serii Blade. Są to mocne maszyny, dedykowane przede wszystkim graczom… i dotychczas wszystkie były wyposażone
vpn ubuntu VPN na Ubuntu — dlaczego warto i jaki wybrać?
Używasz systemu operacyjnego Ubuntu i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego VPN? W tym artykule opowiemy, dlaczego warto korzystać z wirtualnych sieci prywatnych, jaki VPN dla
linux vpn Linux VPN — jaki warto wybrać i co powinien mieć?
Jeśli używasz już systemu Linux na swoim komputerze, to prawdopodobnie interesujesz się kwestiami prywatności oraz bezpieczeństwa. Aby uzyskać jeszcze lepsze bezpieczeństwo na systemie z pingwinkiem,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *