Miniaturowe pamięci przenośne są aktualnie prawie wszędzie. Ich cena spadła na tyle, że właściwie nie ma żadnego problemu kupić następny pendrive, gdy jeden się zepsuje. Łatwość wymiany jednak nie przekłada się na łatwość odzyskania danych, gdy coś się stanie. Sprawdźmy, co zrobić, gdy komputer nie widzi pendrive!

Dlaczego komputer nie widzi pendrive?

Chociaż może się wydawać, że komputer robi nam na złość, wina leży gdzie indziej. Dlaczego komputer nie widzi pendrive? Niestety najpopularniejszym powodem takiego stanu rzeczy będzie uszkodzenie pamięci przenośnej.

Pendrive mają to do siebie, że często nie są wysokiej jakości. Stosowane w nich kości pamięci to często bardzo słaba produkcja. Dzięki temu pendrive mogą służyć za masowe gadżety i stąd wzięło się nieekologiczne podejście o łatwym zastąpieniu każdego pendrive. Jak to ze wszystkim bywa – warto zainwestować trochę więcej pieniędzy, w wyższą jakość posiadanych urządzeń. Jednocześnie nawet ta może ulec uszkodzeniu w trakcie przenoszenia.

“Na szczęście” są też inne powody, dlaczego komputer nie widzi pendrive. W takiej sytuacji możliwa jest naprawa takiego stanu rzeczy. A co za tym idzie – brak potrzeby wymiany i dalszy dostęp do wszystkich zgromadzonych danych na “niewidzialnym” pendrive.

dlaczego komputer nie widzi pendrive

Jakie są powody, przez które komputer nie widzi pendrive?

  • Uszkodzony slot USB – niestety nie tylko pendrive może ulec zepsuciu. Slot USB może się również po prostu zapchać (np. kurzem), mieć za mały dopływ mocy lub doświadczać zakłóceń od innych urządzeń.
  • Problemy ze sterownikami – tak, do wejść USB również potrzebne są sterowniki. Windows instaluje je automatycznie, ale wciąż może się z nimi coś stać.
  • Niekompatybilność – starsze pamięci mogą nie działać z nowszymi wejściami USB.
  • Problem z plikami systemowymi – nieprawidłowe odłączanie pendrive może uszkodzić pliki na nim.
  • Wejście USB nie jest podłączone – jeśli obudowa ma sporo wejść USB, może się okazać, że nie wszystkie z nich są podłączone do płyty głównej.
  • Komputer widzi pendrive, ale go nie czyta – może to być spowodowane różnymi systemami plików.
  • Oprogramowanie ochronne – niektóre antywirusy mogą blokować dostęp do pamięci przenośnej, jeśli uznają ją za niebezpieczną.
  • Ustawienia systemowe – niektóre systemy mogą blokować podłączanie zewnętrznych pamięci. Spotkacie to często w komputerach służbowych.

Znamy już wszystkie powody, przez które komputer może nie widzieć pendrive. W takim razie sprawdźmy, co zrobić, gdy komputer nie widzi pendrive!

Co zrobić, gdy komputer nie widzi pendrive? Poradnik

Nie ma się co rozpisywać. Oto przed wami metody na to, co zrobić, gdy komputer nie widzi pendrive:

  • Sprawdźcie połączenie – Jeśli komputer nie widzi pendrive najprostszym sposobem na określenie, czy jest to wina slotu USB, jest użycie innego. Jeśli w innym wejściu USB pendrive działa, poświęćcie wolną chwilę na zainteresowanie się wcześniejszym wejściem USB. Może wystarczyć je przedmuchać, a może poluzował się kabel łączący wejście z płytą główną.
  • Sprawdź pendrive w innym komputerze – Pozwoli to wykluczyć winę pamięci.
  • Wyłącz i włącz ponownie swój komputer – Klasyka. Nawet nie wyobrażacie sobie, ile problemów może to rozwiązać. Jeśli problem wynika z błędu w systemie/sterownikach, ich ponowne załadowanie po restarcie może być wystarczające do naprawy.
  • Sprawdźcie, czy wasz komputer widzi inny pendrive – pozwoli to określić, czy nie jest to wina waszego pendrive.
  • Sprawdźcie Menedżer urządzeń, czy nie w nim błędów dotyczących portów USB – Jeśli system nie rozpoznaje urządzenia USB, może to świadczyć o problemie ze sterownikami.
  • Zaktualizuj sterowniki – Jeśli są dostępne nowe sterowniki, zawsze jest dobrym pomysłem je zainstalować.
  • Zarządzanie komputerem – Jest to funkcja systemu Windows. W menu start (lub polu wyszukiwania obok) wpiszcie “Zarządzanie komputerem” i naciśnijcie Enter. W nowym oknie z menu po lewej stronie wybierzcie “Zarządzanie dyskami”. Tam sprawdźcie, czy widoczny jest wasz pendrive. Jeśli jest, ale nie ma przypisanej litery, kliknijcie go prawym przyciskiem myszy, a rozwijanego menu wybierzcie “Zmień literę dysku”. Tam nadajcie mu wybraną literę i zaakceptujcie. Dysk powinien zostać odczytany.

Jeżeli nic nie pomaga, może to oznaczać większy problem, z którym warto udać się do serwisu.

Jak naprawić pendrive, którego nie widzi komputer?

Sposoby na naprawę pendrive, którego nie widzi komputer, będą zależne od przyczyny, przez którą komputer nie widzi pendrive. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której jesteście już pewni, że jest to wina pendrive.

Jeśli nie przenosicie na nim żadnych ważnych danych, warto zacząć od klasycznego szybkiego formatu. Jeśli komputer nie widzi dysku, format możecie wykonać ze wspomnianego powyżej “Zarządzania komputerem”.

Inną metodą jest klasyczne… przedmuchanie pendrive. Aczkolwiek jeśli jesteście pewni, że wina leży po stronie pamięci, a format nie pomoże, najpewniej można go wyrzucić do kosza. W takiej sytuacji pozostaje do zrobienia jedna rzecz.

Jak odzyskać dane z pendrive, którego komputer nie widzi?

Zanim rozpoczniecie próbę odzyskiwania danych, koniecznie sprawdźcie pendrive w innym komputerze. Może będziecie mieć więcej szczęścia i zadziała, co pozwala na zgranie uratowanie wszystkich plików. Oprogramowanie do odzyskiwania plików niestety nie daje takiej gwarancji. Fizyczne uszkodzenie pamięci musi się odbić na jej zawartości.

Jak odzyskać dane z pendrive, którego komputer nie widzi? Używając odpowiedniego oprogramowania. Przykładowe programy, które pomogą w odzyskaniu danych to:

  • Recuva.
  • TestDisk.
  • PhotoRec.
  • R-Studio.
  • GetDataBack.

Każdy z tych programów jest wyjątkowo prosty w obsłudze. Jeśli jednak będziecie mieli z tym problem, pamiętajcie, że jak ze wszystkimi problemami, tak i tym możecie udać się do serwisu.

Jak dbać o swój pendrive, żeby nie uległ uszkodzeniu?

Warto poznać pewne dobre nawyki, które mogą sprawić, że nigdy nie znajdziecie się w sytuacji, w której komputer nie będzie widział pendrive. Właściwie są dwie główne zasady, które można sprowadzić do “dbajcie o niego”:

  • Uważajcie, w jaki sposób przenosicie pendrive – Zminimalizujcie szansę na uszkodzenie w wyniku obicia lub uderzenia.
  • Zawsze przed wyjęciem nośnika USB z komputera w zasobniku systemowym (prawym dolny róg ekranu) kliknijcie “bezpieczne usuwanie sprzętu”. Następnie kliknijcie “Wysuń…” i dopiero wtedy wyjmijcie pendrive. Zdecydowana większość ludzi lekceważy tę czynność, a to właśnie to jest głównym powodem problemów z pamięcią przenośną.

Mamy nadzieję, że poradnik okazał się dla Was przydatny!



Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

dual drive Ultra Dual Drive Type C, m3.0 i iXpand, czyli recenzja ciekawych pendrive’ów hybrydowych od SanDiska
Zwykłego, klasycznego pendrive’a ma w domu zapewne niemal każdy – to wygodne rozwiązanie w zakresie szybkiego przenoszenia danych, które zajmuje znacznie mniej miejsca niż chociażby
jak zrobić bootowalny pendrive Jak stworzyć bootowalny pendrive?
Swego czasu systemy operacyjne instalowało się z płyt, ale teraz to już coraz częściej przeżytek. Wiele osób decyduje się na bootowalne pendrive, ponieważ są one
Najlepsze pendrive 64GB 2022 - ranking pendrive'ów Najlepsze pendrive 64GB 2023 – ranking pendrive’ów
Jeśli potrzebujemy przechowywać naprawdę dużo danych i żeby były one mobilne, dysk zewnętrzny to dobra opcja. Czasami jednak kluczowe jest przede wszystkim to, aby można

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *