Są takie chwile w życiu każdego użytkownika komputera, kiedy nie bardzo wiadomo, co zrobić. Gdy wszystko działa, to wszystko działa i jest super. Gdy coś się psuje, to nie działa i się to naprawia. Czasem jednak zostaniemy postawienie rozkrokiem pośrodku i nie wiadomo, od czego zacząć. Dokładnie tak jest w tej sytuacji. Co robić, gdy komputer widzi pendrive, ale go nie czyta? Sprawdźmy!

Komputer widzi pendrive, ale go nie czyta – potencjalne przyczyny

Jak wspomnieliśmy we wstępie, jest to problem o tyle trudny do ugryzienia, że na pierwszy rzut oka wszystko działa. Pendrive jest? Jest. Widać go w komputerze? Widać. W takim razie skoro komputer widzi pendrive, czemu go nie czyta? Jak się zabrać za rozwiązanie tego problemu?

Zacznijmy od ustalenia przyczyn, które mogą nas pokierować w stronę odpowiednio rozwiązania. Z jakich powodów komputer widzi pendrive, ale go nie czyta?

  • Uszkodzenie plików – Czasem nie trzeba uszkodzenia fizycznego, żeby uszkodzić pendrive. Wystarczy źle wyjąć pendrive z komputera (na ten temat więcej później), żeby uszkodzić pliki. Taki pendrive będzie widoczny dla komputera, ale niekoniecznie czytelny.
  • Uszkodzenie fizyczne – Trochę odwracając poprzednią sytuację, możemy uszkodzić pendrive fizycznie (uszkodzić znajdującą się w środku kość pamięci), ale z zachowaniem możliwości podłączenia go do komputera. Taki pendrive najpewniej również będzie widoczny, ale bez możliwości odczytania znajdujących się na nim plików.
  • Nieaktualne sterowniki – Sterowniki USB są instalowane automatycznie przez system, jednak czasem potrafią się po prostu zepsuć. Brak sterowników może również prowadzić do komunikatu o nierozpoznaniu urządzenia USB.
  • Błędy w systemie operacyjnym – To właściwie to samo, co poprzedni punkt. Czasem system może napotkać błąd, który spowoduje, że komputer widzi pendrive, ale go nie czyta.
  • Problemy z portem USB – Mogą być spowodowane np. przez zalegający kurz. Efekt będzie ten sam, co powyżej: komputer zobaczy pendrive, ale może go nie odczytać.
  • Wirus lub inne złośliwe oprogramowanie – Efekty “zapewnianie” przez złośliwe oprogramowanie mogą przyjąć przeróżne formy.
  • Zły system plików – W niektórych sytuacjach (szczególnie w systemach starszych niż Windows 10) pendrive sformatowany w innym systemie plików niż dysk systemowy może być nieczytelny.
  • Szyfrowanie danych – Jeśli dane na dysku przenośnym zostały zaszyfrowane, system nie będzie w stanie odczytać zawartości. W takiej sytuacji może być potrzebne do odczytania oprogramowanie szyfrujące, które zostało użyte do zakodowania plików.

Nie brzmi tak źle prawda? Lista powodów, przez które komputer widzi pendrive, ale go nie czyta, jest długa, zatem od razu zabierzmy się za znalezienie rozwiązania tego problemu.

komputer nie czyta pendrive

Najlepsze sposoby na sytuacje, gdy komputer widzi pendrive, ale go nie czyta

Przejdźmy do części, na którą najpewniej głównie czekacie. Jakie są najlepsze sposoby, żeby poradzić sobie z sytuacją, gdy komputer widzi pendrive, ale go nie czyta?

  1. Wyłącz i włącz komputer ponownie – Zaczynamy od najprostszego kroku, uwielbianego przez wszystkich przedstawicieli pomocy technicznej. Komputer, który nie był długo wyłączany (uśpienie nie działa jak wyłączenie), może łapać błędy. Te objawiają się przez problemy ze sterownikami, a nawet tym, że komputer widzi pendrive, ale go nie czyta. Ponowne uruchomienia komputera resetuje wiele plików i procesów do stanu fabrycznego. Zdziwicie się, jak często tyle wystarczy do naprawienia większości błędów!
  2. Wyczyśćcie komputer – Zawsze dobrze raz na jakiś czas otworzyć obudowę i przeczyścić komputer. W tym wypadku prawdopodobnie obejdzie się bez otwierania komputera, ale porty USB warto tak po prostu przedmuchać z kurzu. Ten może blokować odczyt.
  3. Wykonajcie skan antywirusem – Kolejna standardowa czynność, ale nie mniej ważna od poprzednich. Na świecie jest wręcz nieskończona liczba wirusów, trojanów i innej maści robaków, które są w stanie zablokować komputer na wiele uprzykrzających życie sposobów.
  4. Zły system plików – To można naprawić przez szybki format dysku USB. Przed wykonaniem formatu możecie wybrać, w jakim systemie plików ma działać pendrive. Niestety oznacza to również utratę danych. Jaki system danych wybrać? Wpiszcie w menu Start (lub polu wyszukiwania obok) “Zarządzanie komputerem”. Następnie w menu po lewej kliknijcie “Zarządzanie dyskami”. Tam będziecie mogli sprawdzić, w jakim systemie plików działają wasze dyski. Najłatwiej wybrać ten sam.
  5. Szyfrowane dane – Ich odszyfrowanie może wymagać podania hasła, ale może do tej operacji być potrzebne te samo oprogramowanie, które zostało użyte do zaszyfrowania tych danych.
  6. Uszkodzenia fizyczne najpewniej oznaczają koniec życia waszego pendrive. Uszkodzenia plików również. W innych przypadkach rozwiązanie niestety będzie podobne, co w przypadku gdy komputer nie widzi pendrive. W takich wypadkach trzeba przede wszystkim postarać się odzyskać dane.

Jak zapobiegać sytuacjom, gdy komputer widzi pendrive, ale go nie czyta?

Większość opisanych powyżej przypadków odnosi się do ogólnej potrzeby dbania o swój komputer i peryferia. Przedstawione poniżej metody to na dobrą sprawę zwykłe dobre nawyki, które warto stosować w codziennej pracy z komputerami.

  • Przed odłączeniem pendrive od komputera zawsze musicie go “odłączyć” w systemie operacyjnym. W zasobniku systemowym (prawym dolnym rogu) kliknijcie ikonę “bezpieczne usuwanie sprzętu”, a następnie “Wysuń”. Dopiero w tym momencie możecie faktycznie wyjąć swój pendrive z portu USB w komputerze bezpiecznie. Ta czynność bywa niesłusznie często lekceważona, chociaż naprawdę często jest przyczyną problemów!
  • Uważajcie na pendrive podczas jego przenoszenia. Wielu z nas lubi go rzucić w plecak i zapomnieć. W ten sposób łatwo o uszkodzenia fizyczne!
  • Czyśćcie pendrive. Podczas przenoszenia pendrive może bardzo łatwo złapać kurzu i innego syfu, który łatwo wchodzi w wejście USB.

Jak naprawić pendrive, którego komputer nie czyta? Podsumowanie

Każdy problem ma swoje rozwiązanie. Nawet tak oryginalna sytuacja, jak komputer, który widzi pendrive, ale go nie czyta. Mamy nadzieję, że udało wam się dobić do happy endu swojego małego kryzysu bez ofiar w postaci danych i dysków przenośnych!

WARTO PRZECZYTAĆ:

dual drive Ultra Dual Drive Type C, m3.0 i iXpand, czyli recenzja ciekawych pendrive’ów hybrydowych od SanDiska
Zwykłego, klasycznego pendrive’a ma w domu zapewne niemal każdy – to wygodne rozwiązanie w zakresie szybkiego przenoszenia danych, które zajmuje znacznie mniej miejsca niż chociażby
jak zrobić bootowalny pendrive Jak stworzyć bootowalny pendrive?
Swego czasu systemy operacyjne instalowało się z płyt, ale teraz to już coraz częściej przeżytek. Wiele osób decyduje się na bootowalne pendrive, ponieważ są one
Najlepsze pendrive 64GB 2022 - ranking pendrive'ów Najlepsze pendrive 64GB 2023 – ranking pendrive’ów
Jeśli potrzebujemy przechowywać naprawdę dużo danych i żeby były one mobilne, dysk zewnętrzny to dobra opcja. Czasami jednak kluczowe jest przede wszystkim to, aby można
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *