Zwykłego, klasycznego pendrive’a ma w domu zapewne niemal każdy – to wygodne rozwiązanie w zakresie szybkiego przenoszenia danych, które zajmuje znacznie mniej miejsca niż chociażby przenośny dysk HDD. Urządzenia typu Dual Drive, czyli pendrive’y hybrydowe, są czymś mniej często spotykanym, a przy tym w naszym odczuciu wartym uwagi.

Dlatego też tym razem postanowiliśmy pochylić się nad trzema propozycjami od SanDiska – Ultra Dual Drive Type C, Ultra Drive m3.0 oraz iXpand, wszystkimi o pojemności 32GB. Jak te urządzenia działają i czy warto się nimi zainteresować? Wszystkiego dowiecie się poniżej.

Pendrive’y hybrydowe – czym są i do czego służą?

W pierwszej kolejności warto pokrótce wyjaśnić koncepcję „dual drive’ów”. Jest ona bardzo prosta – są to urządzenia, których można używać zarówno z telefonem komórkowym, jak i komputerem. Posiadają bowiem dwie wtyczki, jedną – USB, drugą – pasującą do standardów wykorzystywanych w smartfonach.

Pozwala nam to nie tylko korzystać z funkcjonalności klasycznego pendrive’a, podłączając go do komputera, ale też szybko i bezproblemowo, bez żadnych kabli, zgrywać na niego przykładowo zdjęcia czy inne pliki ze swojego smartfona.

Jest to przydatne, ponieważ co prawda wraz z upływem lat zwiększył się rozmiar pamięci wewnętrznej w topowych telefonach komórkowych, ale urósł również znacznie rozmiar wysokiej jakości zdjęć czy filmików wideo.

Nie pomaga fakt, że wielu producentów coraz częściej rezygnuje ze slotów na kartę SD, co uniemożliwia rozszerzenie pamięci wewnętrznej i przechowywanie większej ilości plików. Mając pod ręką Dual Drive’a, możemy szybko zwolnić miejsce na smartfonie i dalej nagrywać czy fotografować, nawet, jeśli nie jesteśmy w pobliżu komputera czy dysku przenośnego.

Type C, m3.0 i iXpand, czyli od wyboru, do koloru

Trzy pendive’y, które zdecydowaliśmy się opisać, wykorzystują ten sam zamysł – przeznaczone są jednak do różnych urządzeń. Każde z nich zawiera wejście USB (3.0 w m3.0 i iXpna, 3.1. w Type C), przez które połączymy się z komputerem osobistym czy laptopem, ale inne są drugie końcówki.

W przypadku Ultra Dual Drive Type C jest to, jak sama wskazuje, USB typu C, które jest aktualnym standardem w smartfonach z Androidem (i nie tylko – takie porty wykorzystuje też szereg innych urządzeń elektronicznych, np. niektóre słuchawki czy głośniki bezprzewodowe). W m3.0 mamy do czynienia z nieco rzadziej już spotykanym, ale wciąż nie całkowicie wymarłym microUSB. Zaś iXpand zawiera wejście Lightning przeznaczone dla smartfonów od Apple (a także iPadów).

ultra dual drive type c
Ultra Dual Drive Type C

 

Dual Drivy dostępne są w sprzedaży w pojemnościach od 16GB aż do 256GB. Poszczególne modele znacznie różnią się estetyką – Type C przypomina klasycznego pendrive’a, m3.0 jest minimalistyczny, a iXpand – nowatorski. Urządzenia są stosunkowo niewielkich rozmiarów, są także bardzo lekkie, tak więc zabieranie ich ze sobą w podróż nie powinno stanowić najmniejszego problemu.

ultra dual drive m3.0
Ultra Dual Drive m3.0

 

Najbardziej w nasze gusta trafia stylistyka m3.0, ale trzeba przyznać, że wszystkie urządzenia prezentują się wizualnie bardzo dobrze, plus tak naprawdę nie wygląd jest tu kluczowy, a funkcjonalność i prędkość.

ixpand flash drive
iXpand Flash Drive

 

Jeśli chodzi o cenę, to jest ona bardzo różna, w zależności od tego, na którą wersję i jaką pojemność się zdecydujemy. W przypadku testowanych przez nas pojemności 32GB, cena wynosi mniej więcej: 30 złotych dla Ultra Dual Drive m3.0, 45 złotych dla Ultra Dual Drive Type C i 130 złotych dla iXpand.

Zapłacimy więc nieco więcej niż za typowy klasyczny pendrive o tej pojemności, ale wciąż są to ceny jak akceptowalne. Najdroższy jest oczywiście produkt przeznaczony do smartfonów i tabletów Apple, ale to jest standardem we wszelkiego rodzaju gadżetach i dodatkach do tych urządzeń, nie mówiąc już o cenie samych iPhone’ów i iPadów, więc ciężko się temu dziwić.

Jak z szybkością odczytu i zapisu?

Dobry pendrive powinien być pojemny, ale też charakteryzować się szybkim zapisem i odczytem danych. W przypadku Dual Drivów od SanDiska producent deklaruje szybkość odczytu na poziomie 150 MB/s dla pojemności od 32GB do 256GB i 130MB/s dla najniższej możliwej pojemności, czyli 16GB. Nie określono konkretnie szybkości zapisu. Jak sprawa prezentuje się w rzeczywistości?

Testy wskazały na prędkość zapisu na komputerze poprzez interfejs USB 3.0. w okolicach 34-35MB/s i prędkości odczytu około 150MB/s (nawet nieco ponad – 151-155MB/s), czyli całkowicie zgodnie z deklaracją producenta. Oczywiście, tak naprawdę dużo zależy też od innych czynników, takich jak to, jakiego urządzenia głównego używamy, ale ogółem mówiąc, nie ma na co narzekać.

Dostępne są dedykowane aplikacje mobilne

W sklepie Google Play znajdziemy specjalną aplikację mobilną SanDisk Memory Zone, zaś w App Store – iXpand Drive. Za jej pomocą możemy łatwo i wygodnie zarządzać swoimi plikami, a także ustawić automatyczne tworzenie kopii zapasowej nowych zdjęć po podłączeniu urządzenia, aby nie marnować czasu na ich samodzielne wybieranie. Aplikacja jest oczywiście darmowa.

Podobne funkcje ma masa innych aplikacji mobilnych, ale i tak dobrze, że coś takiego powstało – zawsze dobrze jest mieć na podorędziu dedykowaną aplikację od producenta, ponieważ została ona stworzona konkretnie z myślą o danym sprzęcie i powinna współpracować z nim bez żadnego problemu.

Ultra Dual Drive Type C, m3.0 oraz iXpand – podsumowanie

Czy pendrive’y hybrydowe od SanDiska są jakąś rewolucją w świecie technologii, która zmieni nasze życie? Wiadomo, że nie, ale nie o to tu chodzi. Korzystają one z prostego konceptu, dzięki któremu można oszczędzić sobie sporo czasu i nerwów. Zwłaszcza w podbramkowej sytuacji, kiedy nie mamy w pobliżu laptopa, musimy zrobić zdjęcie czy nagrać filmik, a cały smartfon jest zapchany danymi i niczego nie chcemy się pozbywać.

Przy tym nie jest to swego rodzaju „one-trick pony”, ponieważ poza opcją podłączenia go do smartfona posiada także wszelkie funkcjonalności zwykłego, klasycznego pendrive’a. Jeśli więc mamy taką ochotę, możemy go wykorzystywać także (lub nawet tylko) w taki sposób. Nie są to urządzenia drogie, a wyglądają ładnie, działają dobrze i są po prostu użyteczne – czego możemy więcej od nich wymagać?

WARTO PRZECZYTAĆ:

Najlepsze pendrive 64GB 2022 - ranking pendrive'ów Najlepsze pendrive 64GB 2023 – ranking pendrive’ów
Jeśli potrzebujemy przechowywać naprawdę dużo danych i żeby były one mobilne, dysk zewnętrzny to dobra opcja. Czasami jednak kluczowe jest przede wszystkim to, aby można
jak sformatować pendrive Jak sformatować pendrive? Poradnik krok po kroku
Formatowanie pendrive nie jest niczym trudnym. Źle sformatowana pamięć USB może powodować sporo problemów. Każdy z nich da się rozwiązać w zaledwie kilka chwil. Wystarczy
supersonic rage pro Patriot Supersonic Rage Pro 512GB – niepozorny, a potężny pendrive
Chociaż dyski zewnętrzne bywają obecnie naprawdę kompaktowe (zwłaszcza dyski SSD), to i tak zajmują wyraźnie więcej miejsca niż pendrive’y. Jeśli dodamy do tego fakt, że
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *