Jeśli potrzebujemy przechowywać naprawdę dużo danych i żeby były one mobilne, dysk zewnętrzny to dobra opcja. Czasami jednak kluczowe jest przede wszystkim to, aby można było dane przenosić jak najłatwiej, a ogromna pojemność nie jest tak ważna. Wtedy świetnym rozwiązaniem będzie pendrive, którego można z łatwością zmieścić w kieszeni, portfelu czy przyczepić do kluczy. Tylko jakie są najlepsze pendrive? Na rynku dostępne są dziesiątki różnych modeli, więc trudno bywa podjąć decyzję.

Dlatego też przygotowaliśmy dla Was ten ranking, w którym zebraliśmy najlepsze naszym zdaniem propozycje, kierując się kryteriami, które dokładniej omówimy za chwilę. Żeby było sprawiedliwie (i żeby łatwiej było podawać ceny), oceniać będziemy wszystkie modele przy wykorzystaniu tej samej pojemności.

Przyjęliśmy pojemność 64GB za domyślną, natomiast większość, jeśli nie wszystkie z zaproponowanych pendrive’ów powinny być dostępne także zarówno w mniejszych (np. 32GB), jak i większych pojemnościach (przykładowo 128GB). Każdy powinien więc być w stanie znaleźć odpowiednią pojemność wedle swoich potrzeb. Zapraszamy do lektury!

Jaki powinien być dobry pendrive?

Najlepsze pendrive, czyli jakie? Szybkie, ładne, wygodne w przenoszeniu, bezpieczne. Spore znaczenie ma przede wszystkim typ złącza (lepsze będą nowoczesne USB A 3.0 lub 3.1 niż już dość starodawne złącze USB 2.0 – niektórych może też alternatywnie interesować złącze typu USB C), a także prędkość zapisu i odczytu danych.

W szczególności istotna jest prędkość zapisu – z pewnością każdego interesować będzie, czy na przykład przy przenoszeniu filmu z komputera na pendrive’a zapis zajmie kilkadziesiąt sekund, czy kilka minut. Prędkość odczytu też bywa znacząca, przykładowo gdy będziemy chcieli obejrzeć film bezpośrednio z pendrive’a, bez przeniesienia go najpierw na PC/laptopa.

Dla niektórych może być istotne również to, jakie oprogramowanie oferuje producent danego pendrive’a (np. związane z bezpieczeństwem). Warto też zwrócić uwagę na takie kwestie, jak to, czy urządzenie posiada uchwyt pozwalający na łatwe przypięcie go do kluczy, jeśli planujemy przenosić je w ten sposób. W dalszej kolejności istotny jest design, waga i rozmiar, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wodę.

Kingston Data Traveler 64GB MicroDuo 3C USB 3.1 typ C Gen1

Kingston Data Traveler 64GB MicroDuo 3C USB 3.1 typ C Gen1
Źródło: Kingston

Pendrive od Kingstona, którym rozpoczynamy nasze zestawienie, jest przede wszystkim niewielki, a przy tym elegancki i nowoczesny. Posiada zdejmowaną osłonkę na wtyczkę – i jest to, w przeciwieństwie do wielu pendrive’ów 64GB, nie wtyczka USB-A, a USB typu C.

Jednak bez obaw, ponieważ USB-A również w tym urządzeniu występuje (po drugiej stronie), stąd też nazw MicroDuo. Dzięki temu urządzenie może bez problemu współpracować z różnymi urządzeniami, od komputerów, przez laptopy, po smartfony obsługujące technologię OTG.

Kingston Data Traveler 64GB MicroDuo USB 3.1 typ C Gen1 ma deklarowaną maksymalną szybkość odczytu danych na poziomie 15 MB/s, natomiast maksymalna szybkość odczytu danych wynosi 70 MB/s. Nie da się ukryć, że nie jest to demon prędkości, natomiast, jeśli nie zależy komuś tak bardzo na osiągach, a bardziej na wygodzie i uniwersalności, to warto się tym modelem zainteresować.

Kingston Data Traveler 64GB MicroDuo USB 3.1 typ C Gen1 wiąże się z kosztem rzędu około 69,99 złotych.

Corsair Voyager GT 64GB

Corsair Voyager GT 64GB najlepsze pendrive
Źródło: Corsair

Jeśli ktoś szuka przede wszystkim pendrive’a szybkiego, to Corsair Voyager GT jest bez wątpienia propozycją dla niego. “Korsarz” to masywny, solidny sprzęt (wodoszczelny) o nietypowym, rzucającym się w oczy designie – niektórym może się on podobać bardziej, innym mniej. To kwestia gustu, natomiast kwestią gustu z pewnością nie są jego parametry.

Voyager GT posiada złącze USB 3.1. Deklarowana przez producenta maksymalna prędkość odczytu danych to 390 MB/s, zaś maksymalna prędkość zapisu danych to 80 MB/s. Realnie nie jest aż tak dobrze, ale to wciąż bardzo szybki jak na swoją kategorię pojemnościową pendrive, który powinien spełnić wymagania nawet najbardziej wymagających w tym względzie użytkowników.

Uwaga – z uwagi na dość duży rozmiar, pendrive wpięty do jednego portu USB może utrudnić korzystanie z drugiego, znajdującego się obok, jeśli odległość między portami jest niewielka. Za Voyagera GT o pojemności 64GB trzeba zapłacić około 130 złotych. Urządzenie objęte jest pięcioletnią gwarancją. Czy to najlepszy pendrive na rynku? Na pewno pod względem szybkości tak.

Za pojemność wynoszącą 64GB zapłacisz 139,90 zł. 

Samsung BAR Plus 2020

Samsung BAR Plus 2020
Źródło: Samsung

Samsung BAR Plus to mały, poręczny pendrive o dość nietypowym designie. Dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych – widocznej powyżej tytanowej, a także szampańsko-srebrnej. Jak przystało na Samsunga, jest to sprzęt nie tylko elegancki, ale również bardzo dobrze i solidnie wykonany. Jak widać, jest on wyposażony w wygodny otwór, przez który można z łatwością przełożyć choćby rzemyk.

To pendrive wodoodporny i wstrząsoodporny, nie jest mu także straszna wysoka temperatura czy promieniowanie RTG. Sprzęt jest wyposażony w złącze USB 3.1 pierwszej generacji, a jego wymiary to 15,46 x 40 x 12 mm. Producent deklaruje prędkość odczytu na poziomie 300 MB/s. Realnie można liczyć na około 150 MB/s odczytu i 35 MB/s zapisu, co jak na tę cenę jest bardzo dobrym wynikiem.

Skoro o cenie mowa, to trzeba wskazać, że Samsung BAR Plus w wersji 2020 kosztuje około 65 złotych. Sprzedawany jest pojedynczo oraz w dwupakach z pięcioletnią gwarancją producenta. BAR-y to bez wątpienia najlepsze pendrive’y o pojemności 64GB, jeśli weźmiemy pod uwagę wygląd.

Za pojemność wynoszącą 64GB zapłacisz 59,90 zł. 

SanDisk Extreme Go

SANDISK Extreme Go najlepszy pendrive
Źródło: SanDisk

Jak można domyślić się już po nazwie, SanDisk Extreme Go jest przede wszystkim pendrive’m szybkim. Nie tak szybkim jak “korsarz” ze szczytu tego rankingu, ale jednocześnie odpowiednio tańszym, więc wymieniając najlepsze pendrive nie można o nim zapomnieć.

Przy pojemności 64GB producent deklaruje szybkość odczytu na poziomie 200 MB/s i zapisu na poziomie 150 MB/s. Jest też oprogramowanie SanDisk Secure Access z 128-bitowym szyfrowaniem AES. Trzeba też pochwalić estetyczny design z wysuwanym wtykiem i otworem na zawieszkę.

Pendrive Extreme Go ma oczywiście interfejs USB 3.0. Kompaktowy rozmiar (wysokość 11.43 mm, szerokość 21.34 mm, głębokość 70.87 mm) pozwala na łatwy i bezproblemowy transport. Sprzęt kosztuje około 90 złotych i obowiązuje na niego pięcioletnia gwarancja.

Za pojemność wynoszącą 64GB zapłacisz 119,90 zł. 

SanDisk Ultra Dual Drive Luxe

SANDISK Ultra Dual Drive Luxe
Źródło: SanDisk

Co istotne, jak wskazuje sama nazwa, ten pendrive SanDiska ma podwójne zastosowanie. Posiada złącze USB typu C, a także typu A (3.1). Oznacza to, że można z powodzeniem podłączyć go do praktycznie dowolnego laptopa (niektóre nie posiadają obecnie już portów USB A bądź mają ich niewiele), smartfona, komputera czy tableta. Co ciekawe, producent oferuje do sprzętu za darmo aplikację SanDisk Memory Zone (do kopii zapasowych).

Deklarowana prędkość odczytu to 150 MB/s, prędkości zapisu producent nie deklaruje (ale realnie można liczyć na około 20-30 MB/s). Nie jest to najszybszy sprzęt w tym zestawieniu, ale do tradycyjnych zastosowań powinien wystarczyć. Na co również wskazuje nazwa (Luxe), jest to bardzo elegancki, a przy tym solidny i wytrzymały sprzęt.

Posiada ruchomy element, którym można zakryć złącze USB-C, kiedy z niego nie korzystamy, a element ten dodatkowo posiada otwór, za pomocą którego można przyczepić pendrive’a do kluczy.

Za pojemność wynoszącą 64GB zapłacisz 64,90 zł. 

Samsung FIT Plus 2020

Samsung FIT Plus 2020
Źródło: Samsung

Samsung FIT Plus 2020 to propozycja dla osób, których interesują najmniejsze i najlepsze pendrive. Jak widać już po zdjęciu, sprzęt jest po prostu tyci ( konkretnie wymiary to 23,6 x 18,8 x 7,3 mm), a więc również bardzo lekki. Jednocześnie jest solidnie wykonany, posiada też miły dodatek w postaci uchwytu do kluczy czy rzemyka. Warto się nim zainteresować, gdy kluczowa jest mobilność.

Według producenta ten model jest odporny odporny na promieniowanie RTG, a także na wysoką temperaturę, wodę i wstrząsy. Posiada złącze USB 3.1 pierwszej generacji. Deklarowana maksymalna sekwencyjna szybkość odczytu dla pojemności 64GB to 300 MB/s, producent nie deklaruje natomiast żadnej prędkości zapisu.

Jak na swoje kompaktowe wymiary, urządzeni jest dość szybkie, chociaż oczywiście nie tak bardzo, jak niektóre inne modele okupujące szczyt tej listy. Za ten sprzęt trzeba zapłacić około 60 złotych, a producent udziela na nie 5-letniej ograniczonej gwarancji.

SanDisk Ultra

SanDisk Ultra najlepsze pendrive
Źródło: SanDisk

SanDisk Ultra to jeden z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszy pendrive na tej liście. Czy jest najszybszy lub pod jakimś innym względem najlepszy? Nie, ale charakteryzuje się dość dobrą ceną, a także, co również bardzo istotne, świetnym stosunkiem ceny do jakości.

Jest to solidne urządzenie o dość prostej budowie, pozwalające chować i wysuwać złącze USB 3.0 wedle potrzeby. Nie zabrakło otworu na przyczepienie pendrive’a do kluczy. Deklarowana przez producenta maksymalna prędkość odczytu to 130MB/s.

Wśród elementów, którymi ten sprzęt się wyróżnia, należy wyróżnić zainstalowane na nim domyślnie oprogramowanie SecureAccess. Pozwala ono łatwo i szybko stworzyć zaszyfrowany folder (wykorzystywane jest 128-bitowe szyfrowanie AES) odblokowywany hasłem.

Za pojemność wynoszącą 64GB zapłacisz 39,90 zł. 

SanDisk Cruzer Glide

SANDISK Cruzer Glide
Źródło: SanDisk

Nasz ranking, w którym przedstawialiśmy najlepsze pendrive zamyka kolejna propozycja od SanDiska, a mianowicie model Cruzer Glide. To niewielkich rozmiarów, poręczny pendrive (niestety bez otworu na podpięcie pod klucze), wykonany z plastiku, ale stosunkowo solidnie.

Jak na swoją cenę jest on stosunkowo szybki. Posiada suwak pozwalający chować i wysuwać złącze USB, aby przypadkiem go nie uszkodzić bądź nie zabrudzić. Jest łatwy w użytkowaniu i również posiada oprogramowanie SanDisk Secure Access, za pomocą którego można tworzyć foldery zaszywrowane przy pomocy 128-bitowego szyfrowania AES.

Za pendrive’a SanDisk Cruzer Glide trzeba zapłacić około 60 złotych. Uwaga – dostępny jest w wersji ze złączem USB 2.0 i 3.0, lepiej oczywiście poszukać tego drugiego wariantu. Za pojemność wynoszącą 64GB zapłacisz 44,90 zł. 

Kingston DataTraveler 100 G3

Kingston DataTraveler 100 G3

Pendrive Kingston DataTraveler 100 G3 został wyposażony w technologię USB 3.0. Oferuje prędkość odczytu wynoszącą 100MB na sekundę a zapisu 10MB na sekundę. Sprzęt zbudowany jest dość niestandardowo, ponieważ nie posiada zatyczki chroniącej go przed zabrudzeniem. Wtyczkę umieszcza się we wnętrzu obudowy.

Wymiary pendriva są kompaktowe, dlatego bez problemu przeniesiesz go w portfelu, kieszeni i innych niewielkich miejscach. Nie musisz obawiać się o jego uszkodzenie, ponieważ obudowa wykonana jest z solidnego materiału.

Kingston DataTraveler 100 G3 to jeden z bardziej standardowych pendrivów nadających się do zapisywania na nim plików, zdjęć, wideo i innych. Możliwe jest zastosowanie go również w starszych modelach urządzeń. 

Jego cena nie jest wysoka. Za 64GB pojemności zapłacisz jedynie 33,90 zł. 

SanDisk Ultra Flair

SanDisk Ultra Flair

Propozycja dla tych, którzy chcą kupić przystępnego cenowo, ale i wysokiej jakości pendriva. Urządzenie SanDisk Ultra Flair pozwala nie tylko na szybkie kopiowanie dużych plików, ale i na ochronę przed ewentualnym zniszczeniem, dzięki metalowe i wytrzymałej obudowie. Wysoka prędkość zapisu wynosi sięga aż do 150 MB/s, dzięki czemu kopiowanie filmów pełnometrażowych nie trwa dłużej niż 30 sekund. 

Pendrive jest dodatkowo chroniony hasłem, dlatego nie musisz obawiać się, że zapisane na nim pliki dostaną się w niepowołane ręce. Sprzęt jest dodatkowo wyposażony w uchwyt, dzięki któremu szybciej i łatwiej podepniesz i wypniesz go z komputera. Plastikowy uchwyt pozwala również na noszenie pendrive zawsze przy sobie np. razem z pękiem kluczy.

Za model o pojemności 64GB zapłacisz jedynie 39,90 zł. 

Kingston DataTraveler Locker+

Kingston DataTraveler Locker+

Zależy Ci na zakupie pendriva, który będzie dodatkowo chronił zapisane na nim pliki? Kingston DataTraveler Locker+ jest w stanie spełnić to życzenie! Dzięki niemu w bezpieczny sposób przechowasz wszelkie poufne dokumenty, ponieważ został wyposażony w dwie warstwy zabezpieczeń. Każda niepowołana osoba, która chciałaby się dostać do danych na sprzęcie, po 10 próbach włamania się wywoła zablokowanie pamięci i jej formatowanie. 

Pendrive Kingston DataTraveler Locker+ przystosowany jest do wygodnego użytkowania bez konieczności instalowania jakiejkolwiek aplikacji. Sprzęt może współpracować z każdym komputerem zaraz po jego podłączeniu. Przesłanie filmu w rozdzielczości HD, trwającego ok. dwóch godzin wyniesie niecałe 5 minut.

Prezentowane urządzenie zostało zaprojektowane w srebrnym kolorze. Posiada metalową, wytrzymałą obudowę, chroniącą je przed zniszczeniem oraz zatyczkę, dzięki której najważniejsza część w pendrive nie ulegnie uszkodzeniu ani zabrudzeniu. Dodatkowo produkt ten posiada niewielki otwór, dzięki któremu można przyczepić pendrive’a np. do pęku kluczy.

Wybierając model o pojemności 64 GB, zapłacisz 309 zł. 

Samsung 128GB Duo Plus USB-C / USB 3.1

Samsung 128GB Duo Plus USB-C / USB 3.1

Wybierając pendriva Samsung 128GB Duo Plus USB-C / USB 3.1 możesz liczyć nie tylko na doskonałą ochronę swoich danych, ale także na zabranie go gdziekolwiek zechcesz! Prezentowany pendrive jest wodoodporny, a także nie są mu straszne żadne wstrząsy, wysoka temperatura, promieniowanie czy magnes. 

Pendrive Samsung 128GB Duo Plus USB-C / USB 3.1 podłączysz również do starszych urządzeń, dzięki temu, że wyposażony jest w dwa adaptery – typu A i typu C. Dzięki temu możesz szybko i łatwo przesyłać nawet bardzo duże pliki do tabletów, smartfonów i laptopów z USB typu C.

Dodatkowo w pendrivie zastosowano technologię Duo Plus, dzięki czemu zawsze wsuniesz urządzenie do portu właściwą stroną, co pozbawi Cię niepotrzebnych nerwów. Samsung 128GB Duo Plus USB-C / USB 3.1 pozwala na przesyłanie dużych plików w kilka sekund, ponieważ jego prędkość odczytu wynosi do 300 MB/s.

Pojemność 64 GB wyniesie Cię 80,90 zł.

SanDisk Cruzer Blade

SanDisk Cruzer BladeKażdy, kto szuka poręcznego i kompaktowego dysku przenośnego, powinien zapoznać się z pendrivem SanDisk 32GB Cruzer Blade. Jego wymiary są tak niewielkie, że bez problemu przeniesiesz go w portfelu lub kieszeni. W przypadku tego sprzętu możesz liczyć również na bezpieczne przechowywanie danych, dzięki oprogramowaniu SanDisk SecureAccess, pozwalającym na utworzenie hasła. O ochronę plików dba również automatyczne 128-bitowe szyfrowanie AES. Dodatkowo możliwe jest utworzenie dodatkowej kopii zapasowej – do 2 GB.

Mimo tego, że pendrive SanDisk 32GB Cruzer Blade posiada wymiary o połowę mniejsze, niż w przypadku standardowych urządzeń tego typu, to jednak dzięki niemu bezpiecznie przechowasz wszystkie potrzebne pliki.

Obudowa sprzętu posiada elegancki czarno-czerwony kolor i została wyposażona w niewielki otwór, dzięki któremu możliwe jest zawieszenie urządzenia np. w pęku kluczy.

Za pojemność wynoszącą 64GB zapłacisz 41,90 zł. 

Najlepsze pendrive 2023 – podsumowanie?

Mamy nadzieję, że po lekturze powyższego rankingu udało Wam się wybrać najlepszy pendrive dla siebie. Jak widać, ciekawych modeli jest naprawdę sporo, a często różnice w ich działaniu (konkretnie szybkości zapisu i odczytu) oraz cenie są na tyle niewielkie, że można kierować się przede wszystkim względami estetycznymi.

Skoro mowa o cenie, trzeba zauważyć, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat pamięć znacznie potaniała i obecnie porządny, szybki pendrive 64GB to kwestia kilkudziesięciu złotych, w porywach do stu złotych z nawiązką.

Oznacza to, że naprawdę nie trzeba dużo wydać, żeby cieszyć się wydajnym urządzeniem. Oczywiście, jeśli zainteresują nas pendrive’y o większej pojemności, będziemy musieli odpowiednio więcej zapłacić.

Istnieją nawet pendrive’y o pojemności 1TB – w ich przypadku koszt to już kilkaset złotych, ale prędkości zapisu i odczytu też są odpowiednio wyższe i sięgają kilkuset MB na sekundę. Dajcie nam znać, jeśli na przykład chcielibyście, abyśmy w osobnym materiale zajęli się właśnie pendrive’ami dla bardziej wymagających użytkowników (i zapraszamy przy okazji do naszego poradnika, jak stworzyć bootowalny pendrive – może się przydać)!

WARTO PRZECZYTAĆ:

komputer nie widzi pendrive Co robić, gdy komputer nie widzi pendrive? Wyjaśniamy!
Miniaturowe pamięci przenośne są aktualnie prawie wszędzie. Ich cena spadła na tyle, że właściwie nie ma żadnego problemu kupić następny pendrive, gdy jeden się zepsuje.
Żabka naprawa telefonów Od teraz naprawisz telefon w Żabce i uzyskasz… model zastępczy!
Niedawno Twoje urządzenie elektroniczne uległo uszkodzeniu, a Tobie brakowało czasu, aby zanieść je do serwisu? Teraz będzie to bezproblemowe, ponieważ od 13 marca możliwa stała
pierścień Samsung Pierścień z funkcjami smart, czyli Samsung Ring. Znamy szczegóły
Ostatnimi czasy możemy zaobserwować, że na rynku pojawia się coraz więcej gadżetów przeznaczonych do noszenia. Chętnie kupujemy wszelkiego rodzaju inteligentne opaski czy smartwatche. Już od
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *