Jeden z największych hitów wśród gier indie ostatnich lat. Among Us stało się nie tylko szybką kopalnią śmiesznych filmików, ale również posłużyło do stworzenia serii memów opartej w całości na grze. Czy jako ekipa kosmonautów dacie radę przeżyć do końca misji? A może wygra zdrajca, którego cele nie są zbieżne z resztą ekipy? Dowiedz się, jak grać w Among Us!

among us

Podstawy gry w Among Us

Chcecie wiedzieć, jak grać w Among US? Zacznijmy od podstaw. W rozgrywce bierze przynajmniej kilku graczy, którzy mogą się rozróżniać na podstawie kolorów. Każdy z graczy wciela się w jednego z załogantów statku kosmicznego (są również inne mapy), aczkolwiek nie każdy ma te samo zadanie.

Gracze dzielą się na dwie drużyny:

 • Prawdziwa załoga, która musi wykonać różne zadania na mapie.
 • Impostorzy (zdrajcy). Ich celem jest sabotowanie działań załogi i ich ostrożna eliminacja. Liczba impostorów może się różnić między meczami.

Intryga polega na tym, że na początku gry członkowie załogi nie wiedzą, kto jest impostorem. Natomiast zdrajcy będą robili wszystko, żeby nikt ich nie złapał na gorącym uczynku. Z czasem atmosfera będzie się zagęszczać jak w horrorze, a emocje będą sięgać zenitu!

Celem gry jest zwycięstwo jednej ze stron. Załoga do zwycięstwa potrzebuje wykonać zadania, zanim zostanie wyeliminowana. Postępy w wykonywaniu zadań są przedstawione jako zapełniający się pasek zadań. Impostorzy do zwycięstwa potrzebują oczywiście wyeliminować załogę.

Jak grać w Among Us na komputerze?

Rozpoczęcie gry w Among Us na komputerze jest wyjątkowo proste. Najpierw trzeba jednak ściągnąć grę. Jeśli jeszcze nie wiecie: Among Us jest darmowe! Nie tak dawno sami umieściliśmy tę grę w rankingu najlepszych darmowych gier na PC! Among Us do ściągnięcia znajdziesz na wszystkich najpopularniejszych platformach: Steam, Epic, itch.io i na wszystkich konsolach. Znajdziesz ją również w Google Play i App Store, aczkolwiek temat gry na smartfonach poruszymy poniżej.

Gdy gra jest już zainstalowana, można przejść do gry. Menu jest wyjątkowo intuicyjne i raczej nie będziecie mieli problemu z obsługą. Możecie dołączyć do publicznej gry, zostać hostem (stworzyć własną grę) lub dołączyć do prywatnego pokoju za pomocą otrzymanego od kogoś kodu.

Sterowanie może się w pierwszym momencie wydać trochę dziwne. Poruszasz się klawiszami WSAD, co bardzo szybko sobie przyswoisz. W interakcje wchodzisz przyciskami myszy. Na zwołanych zebraniach piszesz, używając oczywiście klawiatury. Poćwicz szybkie pisanie, gdyż nie raz będziesz musiał się bronić przed oskarżeniami. Nie ważne, czy prawdziwymi, czy nie!

Jak grać w Among Us na telefonie?

Chcesz poznać, jak grać w Among Us na telefonie? Spokojnie, nie ma w tym żadnej większej filozofii! Sama gra wygląda absolutnie identycznie i bez problemu się odnajdziesz. Inne jest oczywiście sterowanie. Na telefonach kierujesz postacią wirtualnym joystickiem, w interakcje wchodzisz, dotykając ekran, a piszesz, używając klawiatury ekranowej. Również z innego miejsca musisz ściągnąć grę. W przypadku telefonów z Androidem będzie to oczywiście Google Play, a w przypadku iPhonów – App Store.

impostor

Among Us – porady dla niewinnych (Crewmate)

Among Us w świetny sposób kreuje członków załogi jako tych w pełni niewinnych, którzy nie wiedzą, co ich czeka. Chcą tylko wykonać swoją pracę i wrócić do domu. Pomogą w tym porady dla niewinnych (Crewmate):

 • Trzymajcie się razem! Tak jak w prawdziwym życiu, tak i w grze więcej par oczu pozwoli ogarnąć więcej przestrzeni. Chodząc parami, negujecie największą przewagę impostora. Zawsze będzie ktoś, kto zauważy jego potencjalne działanie. W sytuacji jeden na jeden… no cóż, martwi nie mogą nikomu opowiedzieć, co się wydarzyło.
 • Używaj kamer ochrony i mapy – Oba te narzędzia pozwalają wykryć podejrzane zachowanie. Najpierw musisz jednak nabrać trochę doświadczenia, ale szybko zaczniesz rozpoznawać pewne schematy.
 • Sprawnie rozwiązuj zadania  – Bezproblemowe wykonanie czynności nie zostawia wiele czasu impostorowi na reakcje, przyspiesza moment zwycięstwa i pozwala szybko wesprzeć kolegów. Naprawa sabotowanych elementów infrastruktury pozwoli zniwelować przewagę drugiej strony konfliktu.
 • Efektywna komunikacja – Podczas spotkań nie ma czasu do stracenia. Przekaż swoje podejrzenia szybko i w sposób łatwy do zrozumienia. Nie pozostaw miejsca na swobodne interpretacje, które inni mogą użyć do swoich celów. To właśnie stąd się wzięło słynne “sus”, czyli skrót od “suspicious” (ang. podejrzany).
 • Bądź czujny – Impostorzy będą starali się poruszać i działać w taki sposób, żeby nie wyróżniać się z tłumu. Nie są jednak w stanie wykonywać tych zadań w dokładnie ten sam sposób, co członkowie załogi, stąd pewne różnice mogą łatwo zdradzić, kim są!

Do dzieła, z tymi poradami dla niewinnych niestraszny ci będzie żaden impostor!

Among Us – porady dla zdrajców (Impostor)

Wcielenie się w rolę impostora, który ma na celu wyeliminowanie całej drużyny to dla wielu ciekawsze zajęcie. Niestety nie jest łatwiejsze, gdyż do wykonania zadania potrzeba dużo sprytu! Z poniższymi poradami dla impostorów nie powinieneś mieć jednak problemu z wyeliminowaniem “pewnych” problemów na drodze do zwycięstwa.

 • Wtop się w tło Staraj się poruszać i działać jak członek załogi, co dla nich będzie wyglądało naturalnie. Naucz się listy zadań i staraj się zachowywać tak, jakbyś je wykonywał naprawdę.
 • Sabotuj mądrzeNie ma sensu nadużywać sabotażu, gdyż może zabraknąć tej opcji, gdy będzie potrzebna. Pamiętaj o podejściu taktycznym – będąc “na widoku” możesz naprawić zniszczone miejsce, czym zyskasz zaufanie “normalnej” załogi.
 • Cierpliwość – Eliminuj tylko pojedyncze cele. Nie ma potrzeby ryzykować, że zostaniesz złapany na gorącym uczynku. Po fakcie szybko użyj systemu wentylacyjnego do ucieczki z miejsca zdarzenia.
 • Używaj spotkań do własnych celów – Odbicie oskarżeń może nie być łatwe. Wiesz, co jest łatwe? Rozmycie odpowiedzialności przez fałszywe oskarżenie innego gracza. Bądź stanowczy i pewny siebie, to pomaga.
 • Współpracuj z innymi impostorami – Jeśli w grze bierze udział więcej zdrajców, warto współpracować. W takich grach załoga jest liczniejsza, więc trudniej w pojedynkę coś zdziałać pozostając niezauważonym.

Znając te porady dla zdrajców, jesteś już gotowy, żeby siać chaos w sercach swoich wrogów. Pewnie nie możesz się już doczekać, aż zaczniesz grać, prawda?

Historia Among Us jest trochę sus

Początkowo Among Us wcale nie osiągnęło wielkiego sukcesu. Po premierze w 2018 roku producent InnerSloth dosyć szybko chciał zakończyć aktualizacje gry i zabrał się za tworzenie drugiej części. Jednak dosyć sporym przypadkiem gra nagle zrobiła się niesłychanie popularna wśród streamerów na Twitchu. Olbrzymi wzrost popularności wymusił na InnerSloth nagłą zmianę planów. Zaprzestano produkcji sequelu, a wszystkie nowości zostały zaimplementowane do pierwszej części!

WARTO PRZECZYTAĆ:

world of warcraft w chinach WoW w Chinach płaci gotówką za raportowanie cheaterów!
Z cyklu: “nagłówki nie do ogarnięcia”. Netease (firma, która jest wydawcą WoW-a na rynek Chiński) zapowiedziała specjalny event na lipiec, w którym nagrodą za raportowanie
Elon Musk zablokuje iPhone'y Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X?
Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X? Platforma X (były Twitter) od czasu przejęcia przez milionera Elona Muska jest prawdziwą solą w oku ludzi, którym
Co zrobić ze starym laptopem? Co zrobić ze starym laptopem? Podpowiadamy!
Przychodzi taki okres w życiu każdego, że w końcu decydujemy się na nowy sprzęt. Komputery nie są wieczne i często, nawet jeśli działają, to przestają
Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *