Nabraliście ochoty na trochę klasyki? To świetnie! Heroes of Might & Magic 3 zna prawie każdy, jednak ze względu na wiek gry, wielu młodszych graczy mogło nigdy w nią nie zagrać. W końcu premiera odbyła się w 1999 roku! Jeśli należycie do graczy, którzy dopiero chcą poznać tę legendę gamingu, nie mogliście trafić lepiej. Sprawdźmy, jak grać w Heroes 3!

Gdzie kupić Heroes 3?

Zacznijmy jednak od dosyć ważnej informacji. Jeśli dopiero się przymierzacie do tej legendarnej gry strategicznej, warto wiedzieć, gdzie ją kupić. Heroes of Might & Magic 3 (w skrócie HoMM3) należy do portfolio wydawniczego Ubisoftu. Na szczęście graczy nie oznacza to przymusu używania Ubisoft Connect.

Jeśli chcecie się nauczyć grać w Heroes 3, możecie kupić grę w jednym z poniższych miejsc:

 • Ubisoft Connect
 • Steam
 • Epic
 • GoG.

Wszystkie platformy oferują zremasterowaną wersję HD z grafiką i rozdzielczością dopasowaną do nowoczesnych monitorów. W tym wydaniu dostaniecie podstawową grę i wszystkie (oficjalne) dodatki. Cena gry to 59,90 zł (14,99 $).

Gra kupiona i zainstalowana? W takim razie sprawdźmy, jak grać w Heroes 3!

Jak grać w Heroes 3? Poradnik

Poradnik, jak grać w Heroes 3, zaczniemy od przytoczenia podstawowych zasad rozgrywki. Po kolei dowiecie się wszystkiego o:

 • mapie gry
 • eksploracji
 • działaniu zamków i miast
 • bohaterach
 • umiejętnościach
 • przedmiotach (artefaktach)
 • walce.

Gdy już przyzwoicie sobie wszystkie informacje potrzebne do przyjemnej gry, powiemy również, jak grać w Heroes 3 online. Do dzieła!

heroes 3 jak grać

Mapa gry i eksploracja świata Heroes 3

Gra w Heroes 3 odbywa się przez większość czasu na jednym z trzech ekranów: w mieście, “na” mapie lub w walce. To jednak mapa świata jest miejscem, które spaja całość rozgrywki. To z poziomu mapy będziecie wchodzić w interakcje z elementami światami, w tym z miastami i wrogami.

Po mapie poruszacie się swoim bohaterem, który ma określoną szybkość. Szybkość określa, jak daleko bohater może przejść w danej turze. Odległość, jaką może pokonać bohater w jednej turze, jest zależna od dwóch czynników:

 • szybkości najwolniejszego oddziały w armii
 • typu terenu.

Niestety nie zawsze mamy możliwość wpływu na szybkość posiadanych jednostek. Warto jednak zawsze uważać, po jakim terenie się poruszamy. Gdy tylko możecie, używajcie dróg, które pozwalają na nawet dwa razy dłuższe poruszanie się. Omijajcie piach, śnieg, a w szczególności bagna. Sprawdźcie zawsze, jaką drogę wybrał komputer i reagujcie, gdy jest to potrzebne. Nie zawsze najkrótsza droga będzie najlepsza!

Tempo eksploracji przekłada się na wszystko. Zdążycie podnieść więcej surowców, przedmiotów, a przede wszystkim wyprzedzicie przeciwników. Warto wiedzieć, że “wolnożyjące” potwory obecne na mapie rosną w siłę z czasem gry, stąd do niektórych walk może być warto podejść szybko.

Zamki i miasta

Heroes of Might and Magic 3 wraz z oficjalnymi dodatkami daje dostęp do 9 różnych miast. W zależności od wybranego miasta dostaniecie dostęp do rekrutacji różnych jednostek i bohaterów. Ich mocne i słabe strony (a także koszt najmu/rekrutacji) zależą od pochodzenia. Z tego powodu dobrze przetestować wszystkie miasta aż znajdziecie swoje ulubione. Gra w Heroes 3 prezentuje na tyle równy balans armii, że możecie grać, czym wam się podoba!

Każde miasto/zamek ma kilka wspólnych budowli i kilka charakterystycznych dla siebie. Warto się przede wszystkim starać się szybko zbudować najwyższy poziom Ratusza, gdyż ten daje dostęp do wyższych wpływów złota tygodniowo. Budynki możecie wznosić w tempie jeden dziennie (jeden na turę), o ile macie wystarczająco surowców.

Każdego tygodnia w poniedziałek w zamku pojawią się również nowe jednostki do rekrutacji. Ich liczba jest zależna od liczby budynków “produkujących” jednostki dzień wcześniej. Ważne: zawsze musicie mieć chociaż jeden zamek, który określa, które z waszych miast jest stolicą. Po utracie zamku macie siedem dni na zbudowanie nowego lub odbicie starego – inaczej przegrywacie.

Bohaterowie i umiejętności

Każdy gracz może mieć maksymalnie ośmiu różnych bohaterów, aczkolwiek na początku gry będziecie mieć tylko jednego. Każdy z nich ma swoje unikalne umiejętności i charakterystykę, które pozwalają na zupełnie inną grę. Standardowo: im wyższy poziom bohatera, tym większa jest siła jego czarów i wojsk.

Niestety w odróżnieniu od miast, bohaterowie nie prezentują równie dobrego balansu. Najlepsi są ci, którzy mają dostęp do specjalności Logistyka, a także biegłość w Mądrości. Ta wpływa na naukę i siłę czarów, a to bardzo potężne narzędzie podczas gry. Każdy poziom doświadczenia to kolejna biegłość (maksimum 8) lub wyższy poziom posiadanej biegłości. Poza Logistyką i Mądrością warto również zainwestować w biegłość w Dyplomację oraz magię Ziemi Powietrza.

Warto od razu na początku gry nająć drugiego bohatera z tawerny w mieście. Tawerna oferuje dostęp do dwóch losowych bohaterów, których umiejętności podejrzycie prawym przyciskiem myszy. Drugi bohater (nawet bez wielu jednostek) pozwala na szybszą eksplorację. Po prostu od początku gry niech idzie w drugą stronę i zbiera wszystko z mapy.

Artefakty (przedmioty)

Artefakty to inaczej przedmioty lub po prostu ekwipunek, w który możemy wyposażyć naszego bohatera. Pozwalają na zdobywanie przeróżnych bonusów i magicznych właściwości. Zdobędziecie je w naprawdę wiele różnych sposobów podczas grania w Heroes 3. Wiele z nich znajdziecie na mapie, dostaniecie od jasnowidza lub w skarbach, część można również po prostu kupić.

Jeden bohater może korzystać z aż kilkunastu różnych artefaktów, a pozostałe przechowywać w sakwie. Te ostatnie warto przy pierwszej okazji przekazać innym bohaterom, gdyż nie zapewniają bonusów.

Niestety raczej trudno celować w znalezienie konkretnego artefaktu pod swoją postać. W rzeczywistości będziecie zakładać to, co znajdziecie. Oczywiście wraz z postępami w rozgrywce będziecie mogli trochę powybierać, aczkolwiek ostatecznie zakładajcie po prostu to, co da wam lepsze bonusy.

Walka

Nie można napisać poradnika, jak grać w Heroes 3, nie opowiadając o walce. Rozpoczynając bitwę z wrogim bohaterem lub neutralnymi potworami przeniesiemy się na specjalny osobny ekran. Po lewej zobaczycie jednostki atakującego, a po prawej broniącego. Ruch następuje po kolei zgodnie ze statystyką szybkości. Sterujemy tylko jednostkami – bohater jest nieaktywny, ale może czarować.

Jednostki poruszają się po siatce złożonej z sześciokątów. Czasami arena bitwy może mieć przeróżne skały, które mogą zablokować część siatki i spowodować, że taktyka będzie mieć jeszcze większe znaczenie.

Nie ma niestety sposobu na wygranie każdej bitwy. Wiele będzie zależało również od waszej znajomości jednostek wroga i ich siły. Spokojnie, z czasem to ogarniecie. Warto jednak od początku dowiedzieć się, co zrobić, gdy okaże się, że raczej nie wygracie tej walki:

 • Poddanie się – mierząc się z innymi bohaterami, można się poddać. W ten sposób nasz bohater razem z całym wojskiem będzie ponownie do wynajęcia w tawernie. Na koszt poddania wpływa umiejętność Dyplomacji.
 • Ucieczka – Tylko bohater będzie do wynajęcia w tawernie, wojsko przepada. Dla odmiany jest darmowa i dostępna zawsze.

Warto również poznać działanie dwóch dodatkowych przycisków:

 • Czekaj – pozwala zachować turę szybszej jednostki. Najpierw poruszą się te wolniejsze.
 • Obrona – oddział pauzuje do końca tury w zamian za spory wzrost statystyk obronnych. Przydatne, gdy bronimy oblężenia zamku.

Jeśli szukacie niezawodnego sposobu, jak grać w Heroes 3 na polu bitwy, dam wam jedną radę. Dobrym podejściem do walki jest… ostrzeliwanie przeciwnika z ataków dystansowych z jednoczesnym czekaniem w miejscu jednostkami walczącymi w zwarciu. W takiej sytuacji to przeciwnik narazi się, wychodząc swoimi jednostkami na otwarte pole bitwy.

Jak grać w Heroes 3 online?

W czasach pierwszej premiery gry, tryb multiplayer służył przede wszystkim do wspólnej gry kilku osób przed jednym komputerem. Na szczęście, jeśli zastanawiacie się, jak grać w Heroes 3 online, współczesna wersja HD ma na to odpowiedź. Wznowione wydanie gry po prostu ma wbudowany porządny tryb multiplayer, który znajdziecie w głównym menu.

Inne sposoby na grę w Heroes 3

Mało wam gry w Heroes 3? Mamy dla was dobrą wiadomość. Niedawno wyszła świetna gra planszowa Heroes of Might and Magic 3! Bardzo duża i bardzo rozbudowana, można śmiało powiedzieć, że zapewni równie dużo godzin gry, co oryginał. Jeżeli wciągniecie się w temat, łatwo znajdziecie nawet więcej sposobów na grę w Heroes 3!

WARTO PRZECZYTAĆ:

marvel's midnight suns wymagania na pc Jakie ma Marvel’s Midnight Suns wymagania na PC? Sprawdź!
Marvel’s Midnight Suns zadebiutowało… i przeszło jakby bez większego echa. Wydaje się, że obecnie najgłośniejszą grą z uniwersum Marvela jest… mobilne Marvel SNAP, co jest
stellaris wymagania Stellaris wymagania na PC – wszystko, co warto wiedzieć!
Stellaris to jedna z najpopularniejszych gier Paradoxu, znanego z wielu cenionych serii strategii. W tym przypadku jednak nie kierujemy królami czy głowami państw z XIX
Starcraft 2 za darmo? Odpowiadamy!
Bardzo dobrze znana Nam wszystkim gra strategiczna StarCraft 2 przechodzi na model FREE TO PLAY! Wielu z Was zadaje sobie pytanie: Ale po co? Jak?
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *