
Nie ma chyba na świecie człowieka, który by nie kojarzył słynnego błędu niebieskiego ekranu w Windowsie. Gdy komputer się zawiesi, z reguły system wyświetli niebieski ekran z kodem błędu, a po chwili się zrestartuje. Nic groźnego. Co jednak oznacza biały ekran? Czy jest to inny rodzaj błędu systemowego, czy problem ze sprzętem. I najważniejsze: jak naprawić biały ekran w laptopie? Sprawdźmy!
Biały ekran w laptopie – Jak naprawić?
Większość sposobów na naprawę białego ekranu w laptopie wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy o rozkręcaniu. Zanim się za to zabierzesz, przeczytaj dokładnie, na czym to polega. Jeśli uznasz, że to ponad twoje umiejętności, pomyśl nad poproszeniem kogoś o pomoc, żeby niechcący nie dokonać większych szkód.
Czy błędy w Windowsie mogą spowodować biały ekran w laptopie?
Zaczniemy jednak od przyczyn łatwiejszych w diagnozie i naprawie. Błędy systemowe są proste do rozwiązania. A przynajmniej proste w porównaniu do spraw sprzętowych. Najpierw trzeba jednak określić, czy jest w ogóle szansa na to, że to błędy w systemie. Po czym rozpoznać, że to błędy w Windowsie odpowiadają za biały ekran w laptopie? Trzeba odpowiedzieć sobie w zasadzie na tylko jedno pytanie.
Czy system się uruchamia normalnie, a dopiero po chwili ekran staje się biały? To może wskazywać na błędy z oprogramowaniem. Ważne: nie ruszajcie w tym czasie ekranem/klapą laptopa. Problemy hardwarowe w postaci np. poluzowania połączenia z ekranu z płytą główną również nie muszą oznaczać białego ekranu w laptopie na stałe. Z drugiej strony pojawienie się tego problemu przy poruszaniu ekranem daje praktycznie pewność, że to problem sprzętowy. O tym jednak więcej za chwilę.
Jeżeli podejrzewasz problemy systemowe, zastosuj się do tych samych metod, co w przypadku, gdy komputer się zawiesza:
- Zaktualizuj sterowniki (ze szczególnym naciskiem na kartę graficzną) i system.
- Sprawdź komputer programem antywirusowym.
- Uruchom w trybie awaryjnym, żeby usunąć najświeższe zainstalowane programy.
- Ostatecznie przez instalator systemu na płycie lub pendrivie przeprowadź pakiet naprawczy.
Mamy nadzieję, że ci to pomogło. Niestety, jak już wspomnieliśmy, biały ekran w laptopie najpewniej oznacza problem sprzętowy.
Uszkodzona matryca
Uszkodzona matryca to jeden z bardziej popularnych powodów, przez które ekran w laptopie stanie się biały. Jednocześnie jest to raczej usterka trudna do przeoczenia. Matryca nie uszkadza się sama z siebie, nawet jeśli nie widać na niej pęknięcia. Czy zdarzyło ci się przed pojawieniem się usterki trzasnąć mocniej klapą laptopa? Może coś ci spadło na zamknięty ekran? Takie zdarzenia mogą uszkodzić matrycę. W dodatku uszkodzenie z twojej winy nie będzie podlegać pod gwarancję.
Jeżeli masz pewność, że uszkodzenie nie powstało w sposób mechaniczny (bez udziału twojego lub kogokolwiek innego), jest jeszcze jedna opcja: wada fabryczna. Nie jest to popularny przypadek, ale skłamałbym mówiąc, że tak się nie dzieje. W takiej sytuacji producent/sprzedawca powinien bez problemu uznać reklamację i wymienić matrycę na swój koszt.
Jeśli sprzęt jest już po gwarancji lub czeka cię wymiana matrycy ze swojego powodu, przygotuj się na duży koszt. Nowa matryca nie jest tania. Używane również potrafią swoje kosztować (a w dodatku ich stan to loteria). W dodatku wymiana matrycy jest zadaniem dla zaawansowanych użytkowników, a podczas samej wymiany łatwo ją uszkodzić. Można oddać sprzęt do serwisu, ale to też nie będzie tanie. Bardzo polecamy zastanowić się, co zrobić ze starym laptopem i czy nie bardziej opłaca się kupno nowego.
Uszkodzone gniazdo matrycy
Uszkodzone lub wadliwe gniazdo matrycy może utrudniać prawidłową transmisję danych i zasilania z płyty głównej do wyświetlacza, co w efekcie może powodować biały ekran w laptopie. Może to być spowodowane zużyciem, uszkodzeniem fizycznym lub wadami produkcyjnymi. Jest to wada, która nie powinna powstać w wyniku działań człowieka, więc jeśli masz jeszcze gwarancję, koniecznie jej użyj.
Niestety naprawa tej usterki będzie równie kłopotliwa, co wymiana matrycy samej w sobie. W zasadzie może być nawet trudniejsza. Zazwyczaj oznacza wymianę gniazda, które jest trudne do znalezienia. Pod względem umiejętności trzeba również pamiętać o potrzebie delikatnej pracy przy płycie głównej. Łatwo uszkodzić coś więcej, a koszt w serwisie może nie być niski.
Uszkodzona taśma matrycy
Dla odmiany tym razem opiszemy element, który będzie łatwiejszy i tańszy w naprawie. Taśma matrycy może się uszkodzić bez naszej “pomocy”. Może się po prostu zepsuć od samego zużycia, w trakcie użytkowania sprzętu. Objaw będzie ten sam, co w poprzednich punktach: biały ekran w laptopie.
Wymiana uszkodzonej taśmy matrycy wymaga rozkręcenia obudowy laptopa, ale jest równie łatwa, co wymiana taśmy w komputerze. Wystarczy wyjąć starą, podłączyć nową i tyle. Jednocześnie zamienne taśmy są łatwo dostępne i niedrogie.
Uszkodzona karta graficzna lub płyta główna
Ponownie bardzo trudny temat. Niezależnie od tego, czy uszkodzeniu ulegnie karta graficzna, czy płyta główna, naprawa będzie wyjątkowo skomplikowana i kosztowna. W dodatku z szansą na to, że laptop nie będzie nadawał się do naprawy.
Biały ekran w laptopie spowodowany uszkodzeniem któregoś z tych podzespołów zazwyczaj oznacza koniec sprzętu. Płytę główną da się wymienić, ale jeśli komputer nie podlega gwarancji, koszt tej operacji raczej nie ma sensu. Dokładnie to samo dotyczy karty graficznej. Bez różnicy, czy jest dedykowana, czy zintegrowana w płytę główną.
Uszkodzony układ zasilania lub podświetlenia matrycy
Uszkodzony układ zasilania lub podświetlenia matrycy będą mieć raczej delikatnie inne objawy. Biały ekran w laptopie spowodowany przedstawionymi powyżej powodami powinien być jasny. W takich sytuacjach ekran w laptopie jest biały, ponieważ nie docierają do niego dane, co ma wyświetlać. Jeżeli zostanie uszkodzony układ zasilania lub podświetlenia efektem będzie ciemny ekran, ale niekoniecznie biały. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to temat dla serwisu. Standardowo zapytaj najpierw o wycenę i zastanów się, czy nie lepiej pomyśleć o nowym laptopie.
Co oznacza biały ekran w laptopie?
Niestety, ale musimy powiedzieć o tym wprost. Biały ekran w laptopie to najpewniej problemy sprzętowe, które będą trudne w naprawie. Nie jest to jednak niemożliwe ani równoznaczne z poważną usterką. Może się jednak okazać, że bezpieczniejszym pomysłem będzie oddanie sprzętu do profesjonalnego serwisu, gdyż sama diagnostyka może stanowić problem. Zanim jednak zdecydujesz się na naprawę, zapytaj o wycenę. Koszt nie będzie raczej należał do niskich, warto pomyśleć nad nowym laptopem.
WARTO PRZECZYTAĆ:





