Komputer się zawiesza? Spokojnie, z nami dasz radę to naprawić. Nie da się jednak ukryć, że jest to taki moment w życiu właścicieli komputerów, którego obawia się każdy. Zawieszenie się komputera nigdy nie jest planowane i powoduje słynny internetowy “mini zawał”. Sprawdźmy: jak sobie z radzić z sytuacjami, gdy komputer się zawiesza i jak zapobiegać zawieszaniu się komputera.

Co zrobić, gdy komputer się zawiesza?

Przede wszystkim: nie panikować. Starsi użytkownicy komputerów pewnie pamiętają, że kiedyś komputery zawieszały się dużo częściej. Ba, najpopularniejsze nowe systemy operacyjne pracują w taki sposób, że sporo ludzi mogło wręcz zapomnieć o tym, że komputer się zawiesza. Niestety to wciąż się może zdarzyć. Jednocześnie na szczęście wraz z rozwojem sprzętu i systemów operacyjnych diagnostyka zawieszeń również poszła do przodu.

Poradnik, co zrobić, gdy komputer się zawiesza, zaczniemy od przyjrzenia się najpopularniejszym przypadkom. Następnie sprawdzimy dobre metody zapobiegania i przedstawimy trochę dobrych nawyków, które sprawią, że wasz komputer będzie bezpieczny.

Komputer zawiesza się po uruchomieniu

Jednym z najczęstszych momentów, gdy zawiesza się komputer, jest moment zaraz po uruchomieniu. Pod terminem “uruchomienie” rozumiemy w tym przypadku start systemu operacyjnego. Jeśli komputer zawiesza się wcześniej (podczas uruchamiania), poruszymy ten problem w akapicie niżej (komputer zawiesza się na Biosie).

Może być kilka przyczyn, czemu komputer zawiesza się po uruchomieniu:

  • Jeden z programów w autostarcie (uruchamiających się razem z systemem) powoduje błąd. Jest to zdecydowanie częstsza i trudniejsza w naprawie przyczyna.
  • Jeden z plików startowych Windowsa uległ zepsuciu. Zdecydowanie mniej spotykana przyczyna, ale łatwiejsza w obsłudze.

Prawidłowa kolejność postępowania w przypadku, gdy jest to wina Windowsa, powinna wyglądać następująco:

  • Pozwólcie systemowi się zrestartować i przeprowadzić pakiet naprawczy. Program naprawczy powinien naprawić uszkodzone pliki, w ostateczności ściągnąć je ponownie z internetu. Nie musicie nic robić: system sam się zrestartuje i przeprowadzi sprawdzanie pamięci i inne procesy, które mają przywrócić go do działania.
  • W kryzysowych sytuacjach np. gdy komputer wpadł w pętlę ciągłych restartów, warto wziąć sprawy w swoje ręce. Znajdźcie pendrive (płytę) z instalatorem i uruchomcie instalator systemu z poziomu Biosu. Wtedy możecie sami zdecydować o naprawie systemu, który również powinien przebiec bez potrzeby ingerencji z waszej strony.

Zdecydowanie trudniejszą zagwozdką będzie pierwszy problem. Jeśli komputer zawiesza się od razu po uruchomieniu, możemy mieć problem z odpowiednią diagnozą. W tym momencie trzeba zadać sobie jedno najważniejsze pytanie: Czy komputer się zawiesił, czy może dramatycznie zwolnił, tak, że nie sposób z niego korzystać?

co zrobić gdy komputer się zawiesza

Najczęściej jest to ten drugi przypadek. Na szczęście nie jest on trudny do rozwiązania, chociaż wymaga od nas cierpliwości. Czasem komputer zwalnia na tyle, że nie da się z niego korzystać. Użytkownicy traktują to jako zawieszenie komputera i robią restart, tylko po to, żeby odkryć, że ponownie komputer zawiesza się po uruchomieniu. Z racji tego, że komputer w tym czasie nie nadaje się do użytku, traktujemy to jako zawieszenie komputera, a nie sytuacje, gdy komputer wolno chodzi.

Co robić w takiej sytuacji:

  • Uruchomić (spróbować) Menedżer zadań. Ctrl + Shift + Escape to skrót, który od razu otwiera Menedżer zadań i pozwala ominąć menu wywoływane przez bardziej znany skrót Ctrl + Alt + Delete. Być może przyjdzie wam długo poczekać, aż zobaczycie okno Menedżera, ale bądźcie cierpliwi. Może to poważnie zająć kilka-kilkanaście minut. Jeśli słyszycie, że komputer cały czas pracuje – czekajcie.
  • Gdy tylko pojawi się Menedżer zadań, sprawdźcie, który program “zjada” całą moc procesora lub pamięci. Powinniście widzieć to od razu, jeśli nie – starajcie się ułożyć listę wg zużycia procesora. Ten ruch wyjawi, który program powoduje zawieszenie komputera. Możecie jednak potrzebować kolejnej dłuższej chwili.
  • Rozwiązania są następujące: czasem wystarczy poczekać aż obciążenie procesora minie. Wtedy przede wszystkim warto wyrzucić program z autostartu. Można też sprawdzić, czy pojawiły się aktualizacje naprawiające błąd lub odinstalować program. Jeśli wciąż jest bardzo duże spowolnienie, możecie uruchomić Windowsa w trybie awaryjnym i wtedy odinstalować problematyczne programy.

Jeśli powyższa sytuacja wystąpiła po instalacji jakiegoś oprogramowania, możecie też zaryzykować i od razu wejść w tryb awaryjny i usunąć ten program.

Komputer zawiesza się na Biosie

Pod terminem “komputer zawiesza się na Biosie” w rzeczywistości rozumiemy, że komputer się włącza, ale system nie startuje. Przyczyny takiego stanu mogą być dwie:

  • problem z systemem operacyjnym
  • problem z dyskiem HDD/SSD, na którym zainstalowany jest system.

Jeśli jest to problem z systemem operacyjnym, wystarczy użyć pendrive/płyty z instalatorem i przeprowadzić naprawę systemu. Tak jak to robiliśmy w poprzednim punkcie.

Jeśli to nie jest kwestia systemu, najprawdopodobniej komputer zawiesza się na Biosie, ponieważ nie widzi dysku. W celu potwierdzenia po prostu wejdźcie do Biosu i sprawdźcie, czy widzi dysk. Jeśli nie to pierwszym ruchem powinno być otwarcie obudowy komputera, wyczyszczenia wnętrza z kurzu i dociśnięcie dysków. Efekt powinien być widoczny w Biosie. Jeśli wciąż komputer zawiesza się na Biosie mam dla was złą wiadomość: najprawdopodobniej umarł dysk.

Komputer zawiesza się w losowych momentach

Wasz komputer zawiesza się w losowych momentach? Czeka na was wyzwanie w diagnostyce! Niestety w tym wypadku powodów może być całe mnóstwo (powody, dlaczego zawiesza się komputer, poruszamy poniżej).

Najważniejsze jest zawsze ustalenie powodu, dlaczego komputer zawiesza się w losowych momentach. Czy te “momenty” są naprawdę losowe? A może jednak zdarzają się w jakichś konkretnych chwilach, np. przy obciążeniu lub otwieraniu konkretnej apki? Warto to ustalić, gdyż będzie to bardzo pomocne w wyeliminowaniu przyczyny.

Większość sposobów na rozwiązanie tego problemu znajdziecie poniżej w akapicie: “Jak zapobiegać zawieszaniu się komputera?”. Sprawdźmy jednak, co możecie zrobić doraźnie, gdy komputer zawiesza się w losowych momentach:

  • Skan antywirusem – nigdy nie zaszkodzi, a może to ktoś z zewnątrz wam psuje zabawę.
  • Czyszczenie komputera – fizyczne, z zebranego w środku kurzu. Przy użyciu sprężonego powietrza, odkurzacza lub suszarki. Wszystkie te metody są dobre pod warunkiem, że będziecie uważać i odłączycie komputer od prądu.
  • Dociśnięcie kabli – sprawdźcie, czy wszystko jest dobrze podłączone.
  • Naprawa Windowsa – poruszaliśmy temat wcześniej, nie zaszkodzi. W trudnych momentach można pomyśleć o reinstalacji Windowsa.
  • W pasku start (lub oknie “wyszukaj” obok) wpiszcie “Podgląd zdarzeń” i naciśnijcie enter. W wyświetlonym oknie będziecie mogli sprawdzić zdarzenia administracyjne, w tym zdarzenia krytyczne skutkujące zawieszeniem komputera. Niestety jest spora szansa na to, że znalezione wam informacje nie pomogą. Po prostu są przedstawione w taki sposób, że nie podpowiedzą, czemu komputer zawiesza się w losowych momentach.

Najczęstsze przyczyny, dlaczego zawiesza się komputer

Wymieniliśmy dotychczas wiele przyczyn, dlaczego zawiesza się komputer. Postarajmy się teraz zebrać całość w jednym miejscu. Jakie są najczęstsze przyczyny, dlaczego zawiesza się komputer?

  • Problem hardwarowy – Czyli problem ze sprzętem. Nie musi to być usterka fizyczna, wystarczy niewystarczające chłodzenie spowodowane grubą warstwą kurzu.
  • Problemy softwarowe – Pod problemy z programami możemy zaliczyć problematyczne aktualizacje, bugi, ale też niepasujące sterowniki.
  • Wirusy – Komputer może się zawieszać, gdy został zainfekowany przez wszelkiej maści trojany i wirusy.
  • Przeciążenie procesora lub RAM-u – Może mieć to związek z niewystarczającym chłodzeniem, aczkolwiek i tak nie powinniście zmuszać swojego komputera do pracy na 100% obrotów przez dłuższy czas.
  • Problemy z zasilaczem – Zużyty stary lub niebezpieczny (tani) zasilacz może przy końcu swojego żywota powodować zawieszenia i restarty komputera. Jeśli macie pewność, że to zasilacz wymieńcie go czym prędzej! Poważna awaria zasilacza może pociągnąć za sobą zniszczenie innych komponentów!
  • Uszkodzone pliki systemowe – Pliki systemowe nie powinny ulec uszkodzeniom same z siebie. Mogą jednak być efektem innego zawieszenia się komputera i wynikającego z tego nieodpowiedniego zamknięcia procesów systemowych.

Jak zapobiegać zawieszaniu się komputera?

Przez całość naszego poradnika poruszyliśmy wiele porad, jak zapobiegać zawieszaniu się komputera. Podobnie jak przed chwilą postarajmy się złożyć wszystkie porady w jedną całość. Jak zapobiegać zawieszaniu się komputera?

  • Aktualizuj system operacyjny, sterowniki i swoje programy.
  • Używaj antywirusa i regularnie skanuj komputer.
  • Nie trzymaj zbyt wielu programów w autostarcie. Możesz je włączyć ręcznie już po starcie systemu.
  • Regularnie czyść wnętrze komputera z kurzu i brudu. Pamiętaj o udrażnianiu kratek wentylacyjnych, które służą do obiegu powietrza.
  • Monitoruj temperaturę swoich podzespołów. Nie musisz mieć ciągle oka na czujnikach, ale dobrze mieć zainstalowany program, którym możesz to sprawdzić w odpowiednim momencie.
  • Optymalizuj swój dysk – regularna defragmentacja (tylko dysku HDD) lub optymalizacja (dysku SSD) znacznie przedłuży ich żywotność.
  • Regularnie twórz kopię zapasową systemu i swoich plików. Warto mieć w komputerze dwa dyski fizyczne: w przypadku problemów z jednym zawsze jest kopia plików na drugim.
  • Używaj sprawdzonych podzespołów.  Tani sprzęt jest tani nie bez powodu.

Czy zawieszanie się komputera jest groźne dla moich danych?

Zawieszenie się komputera może być groźne dla danych, których nie zdążysz zapisać przed zawieszeniem. Pamiętajcie, żeby regularnie zapisywać swoją pracę! W końcu nigdy nie wiecie, czy i kiedy zawiesi się komputer. Zawieszenie się komputera nie powinno być jednak groźne dla całości waszych danych. Nie jest to jednak reguła – zawieszenia wynikające z usterek mechanicznych mogą mieć wpływ na inne podzespoły, w tym dyski twarde.

Co zrobić, gdy komputer się zawiesza? Podsumowanie

Komputer może zawiesić się z wielu różnych powodów, nie da się wsadzić wszystkiego do jednego wora. W zależności od momentu zawieszenia przyczyny mogą być zupełnie inne. Jeśli komputer nie chce się włączyć, przyczyny będą jeszcze inne, niż gdy komputer się zawiesza. Do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak połączyć komputer z wifi Jak połączyć komputer z Wi-Fi? Instrukcja
Dla wielu osób minęły już czasy, w których połączenie z Wi-Fi miałoby sprawiać jakikolwiek problem. Wystarczy z listy wielu dostępnych sieci wybrać odpowiednią nazwę, wprowadzić
komputer nie widzi wifi Co robić, gdy komputer nie widzi Wi-Fi? Poradnik
Czy jest w naszym teraźniejszym życiu gorszy moment, niż gdy zostajemy odłączeni od Internetu? Chyba nawet niedrukująca drukarka nie wzbudza takiej grozy. Brak dostępu do
jak podłączyć komputer do telewizora Jak podłączyć komputer do telewizora? Sprawdzone sposoby!
Dla wielu osób podłączenie komputera do telewizora to podstawowa umiejętność. Spokojnie, czasem wszyscy potrzebujemy pomocy z takimi zadaniami i nie ma powodu do wstydu. Fakty
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *