Nikt nie lubi szarpać się z komputerem. Komputery stały się już tak oczywistą częścią naszego życia, że ciężko sobie wyobrazić ich chwilową niedyspozycję. Komputer ma działać i tyle! Niestety jak każda maszyna, tak i komputer może znaleźć się w niedyspozycji. Warto w takich chwilach wiedzieć, jak sobie poradzić. Co robić, gdy komputer się włącza, ale system nie startuje?

Jakie są przyczyny sytuacji, gdy komputer się włącza, ale system nie startuje?

Nowoczesne komputery i systemy operacyjne nas naprawdę rozpieściły. Nie żartuję. Kiedy ostatni raz mieliście sytuację, że komputer się zawiesza? No właśnie. Współczesne maszyny są dużo lepszym sprzętem niż ich odpowiedniki 20 lat temu. Kiedyś każdy z nas (z pokolenia 30+) umiał zrobić format dysku i reinstall Windowsa. Teraz te umiejętności zaginęły. Zostały w czasach słusznie minionych.

I chociaż problemy tego rodzaju zostały zepchnięte na margines, to jednak nie zostały wyeliminowane do końca. Niestety wciąż przy pechu przyjdzie nam się zmierzyć z wyzwaniem spowodowanym usterką techniczną. Dobra wiadomość: sytuacja, gdy komputer się włącza, ale system nie startuje, jest jedną z łatwiejszych do rozwiązania. Mogliście trafić na sytuację, gdy komputer nie chce się włączyć.

Najwyższy czas zmierzyć się z problemem. Najpierw sprawdzimy, jakie są potencjalne przyczyny tego, że komputer się włącza, ale system nie startuje. Następnie sprawdzimy najlepsze polecane rozwiązania, żeby na koniec podać trochę dobrych nawyków.

system windows nie chce się uruchomić

Co powoduje, że komputer się włącza, ale system nie startuje?

  • Problemy ze sprzętem (z hardwarem) – nieodpowiednio zamontowany w płycie głównej RAM (a także procesor lub karta graficzna) mogą powodować błędy, które blokują system przed prawidłowym rozruchem.
  • Przegrzewanie – z reguły prowadzi raczej do zawieszeń komputera. Jednak zepsute chłodzenie może powodować, że podzespoły nagrzeją się jeszcze przed poprawnym uruchomieniem komputera.
  • Uszkodzony Bios/nieprawidłowe ustawienia w Biosie – najlepszym przykładem jest kolejność rozruchu (boot order). W Biosie jednak kryje się więcej ustawień, które mogą spowodować, że komputer się włącza, ale system nie startuje.
  • Uszkodzone peryferia – np. pendrive z instalatorem systemu operacyjnego może zablokować start systemu z dysku twardego komputera.
  • Uszkodzone pliki systemu operacyjnego – właściwie nie trzeba tego wyjaśniać.

Proces diagnozy przewiduje kolejne eliminowanie problemów przez ich sprawdzanie. Jak już wspomnieliśmy, w przypadku gdy komputer się włącza, ale nie startuje, nie jest to trudne. Warto zacząć od najpopularniejszych problemów, czyli od problemów z systemem operacyjnym.

Komputer się włącza, ale nie startuje – sprawdzone sposoby na naprawę

Powiedzieliśmy już, że w teorii rozwiązanie sytuacji, gdy komputer się włącza, ale nie startuje, jest prosty w naprawie. Czas przejść od teorii do praktyki i to udowodnić. Im szybciej naprawicie swoją maszynę, tym lepiej. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że to pozytywne rozwiązanie problemu.

Komputer się włącza, ale nie startuje. Jakie są sprawdzone sposoby na naprawę?

  • Sprawdź, czy wszystko jest odpowiednio podłączone – Podzespoły i kable nie powinny “wyskoczyć” same z siebie, aczkolwiek wystarczy, żeby ktoś niechcący zahaczył nogą o komputer. Delikatne szturchnięcie nie powinno przełożyć się na żadne poważne uszkodzenia, aczkolwiek faktycznie może się coś poluzować. Aby doszło do sytuacji, w której komputer się włącza, ale nie startuje, wystarczy, żeby poluzował się RAM, dysk twardy lub np. kable, łączące dysk z płytą główną. Jak to naprawić? Otwórz obudowę i sprawdź po kolei każdy podzespół, czy się nie poluzował.
  • Przy okazji otwartej obudowy polecamy od razu przeczyścić komputer ze zbierającego się kurzu. Nie jest to raczej powód, dla którego komputer się włącza, ale nie startuje. To po prostu bardzo dobry nawyk, o którym wielu użytkowników przypomina sobie, gdy komputer wolno chodzi.
  • Jeżeli grzebaliście ostatnio w Biosie, warto przywrócić te ustawienia. Nie mówię tu jeszcze o przywracaniu ustawień fabrycznych. To jeden z ostatnich kroków.
  • Odłącz wszystkie zewnętrzne peryferia. Uszkodzone peryferium może blokować start systemu operacyjnego. Podobny efekt może mieć podłączony pendrive (lub wsadzona do napędu płyta) z instalatorem Windowsa. To powinniście jednak łatwo poznać, gdyż w takiej sytuacji zamiast systemu operacyjnego uruchomiłby się instalator.
  • Sprawdź kolejność rozruchu (boot order) w Biosie. Być może z jakiegoś powodu twój dysk systemowy nie jest priorytetem.
  • Sprawdź, czy system uruchamia się w trybie awaryjnym.
  • Uruchom instalator Windowsa z płyty lub pendrive. Przy pomocy instalatora wykonaj program naprawczy systemu. Jeśli to nie pomoże, możesz spróbować zrobić reinstalację systemu.
  • Jeśli powyższe sposoby zawiodą, wejdź ponownie do Biosu i przywróć o do ustawień fabrycznych.

Powyższe sposoby powinny rozwiązać problem, gdy komputer się włącza, ale system nie startuje. Niestety istnieje również mała szansa na to, że jest to poważniejszy problem, który może oznaczać usterkę sprzętową. Sprawdźmy, co mogło się stać:

  • Wejdź do Biosu i sprawdź, czy widzisz swój dysk. Jeśli w Biosie nie widzisz dysku, może to oznaczać jego usterkę. Najpierw jednak przetestuj różne ustawienia UEFI, przestawiając je w Legacy mode. Warto też sprawdzić z innym dyskiem, jednak rozumiemy, że nie każdy ma zapasowy pod ręką.
  • Sprawdź, czy komputer się nie przegrzewa. W wyjątkowych sytuacjach, gdy zepsuje się chłodzenie, temperatura podzespołów może wzrastać tak szybko, że komputer się włączy, ale system nie wystartuje.
  • W podobny sposób mógł zepsuć się RAM. Co prawda to się prawie nie zdarza (nie bez powodu producenci pamięci RAM oferują dożywotnią gwarancję na pamięć), ale warto to sprawdzić. Jeśli macie więcej niż jedną kość RAM, po prostu testujcie uruchamianie komputera z różnymi kombinacjami pamięci.

Co zrobić, gdy system w laptopie nie chce się uruchomić? To samo, może z wyjątkiem otwierania obudowy.

Kiedy udać się z komputerem do serwisu?

Gdy komputer się włącza, ale system Windows nie chce się uruchomić, z reguły wystarczy po prostu przejrzeć ustawienia Biosu, naprawić system operacyjny lub dokonać przejrzenia wnętrza komputera. Nie musicie się bać zaglądania do wnętrza komputera. Oczywiście jednak najpierw odłączcie go od prądu, wyjmijcie wszystkie kable oraz umyjcie i dokładnie wysuszcie ręce. Warto też dotknąć czegoś metalowego (np. kaloryfera), żeby się uziemić.

Części komputerowe są dużo wytrzymalsze niż były 20 lat temu, nie trzeba na nie chuchać i dmuchać. Komputer z kurzu można spokojnie delikatnie wyczyścić odkurzaczem. Można też przedmuchać suszarką, aczkolwiek polecam nie robić tego w zamkniętym pomieszczeniu.

Kiedy udać się z komputerem do serwisu? Myślę, że wszyscy znamy odpowiedź na to pytanie: gdy zawiodą wszystkie powyższe sposoby. Jeśli komputer się włącza, ale system nie startuje, rozwiązanie może być proste. Jednocześnie nie ma nic złego w proszeniu o pomoc, gdy sobie z czymś nie radzimy. W serwisie zawsze będą w stanie dokładniej zdiagnozować wasz problem.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak połączyć komputer z wifi Jak połączyć komputer z Wi-Fi? Instrukcja
Dla wielu osób minęły już czasy, w których połączenie z Wi-Fi miałoby sprawiać jakikolwiek problem. Wystarczy z listy wielu dostępnych sieci wybrać odpowiednią nazwę, wprowadzić
komputer nie widzi wifi Co robić, gdy komputer nie widzi Wi-Fi? Poradnik
Czy jest w naszym teraźniejszym życiu gorszy moment, niż gdy zostajemy odłączeni od Internetu? Chyba nawet niedrukująca drukarka nie wzbudza takiej grozy. Brak dostępu do
jak podłączyć komputer do telewizora Jak podłączyć komputer do telewizora? Sprawdzone sposoby!
Dla wielu osób podłączenie komputera do telewizora to podstawowa umiejętność. Spokojnie, czasem wszyscy potrzebujemy pomocy z takimi zadaniami i nie ma powodu do wstydu. Fakty
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *