Życie bywa okrutne. Rzadko kiedy jest sprawiedliwe. Te i inne negatywne myśli dopadną każdego, kto pewnego dnia dokona straszliwego odkrycia: komputer nie chce się włączyć. Pół biedy, gdy mowa o komputerze będącym centrum domowej rozrywki. Gorzej, gdy nie możemy z tego powodu pracować. Czy da się rozwiązać ten problem w kilku szybkich krokach? Sprawdźmy!

Dlaczego komputer nie chce się włączyć?

Do pytania o to, dlaczego komputer nie chce się włączyć, należy podchodzić bez emocji. Daleko nam do przyszłości, w której AI miałaby zdecydować, że nie lubi człowieka i specjalnie nie włączy komputera. Powody, dla których komputer nie chce się włączyć, są bardzo przyziemne i nieskomplikowane w diagnozie. Zacznijmy od przedstawienia możliwych powodów takiej sytuacji.

Dlaczego komputer nie chce się włączyć?

  • Problemy sprzętowe (hardwarowe) – Najtrudniejsze do znalezienia i do naprawy, gdyż z reguły wiążą się z wymianą zepsutego podzespołu. Co się może zepsuć? Niestety prawda jest taka, że prawie wszystko. Aczkolwiek jeśli kompletnie komputer nie chce się włączyć (a nie np. komputer się włącza, ale system nie startuje) może to wskazywać na: płytę główną lub zasilacz. W zależności od objawów mogą to być inne podzespoły.
  • Problemy z systemem operacyjnym – Uszkodzone pliki, brak dysku lub jego niewykrycie dysku sprawi, że komputer podczas uruchamiania zatrzyma się na Biosie.
  • Ustawienia Biosu – Nieprawidłowe ustawienia w Biosie mogą sprawić, że komputer się nie uruchomi. W szczególności należy się tu przyjrzeć kolejności uruchamiania. Jeśli komputer próbuje najpierw wczytać system operacyjny z dysków przenośnych, wystarczy podłączony pendrive jako powód, dla którego komputer nie chce się włączyć.
  • Urządzenia peryferyjne – O ile nie jest to przypadek dysku przenośnego z poprzedniego przykładu, raczej nie będzie to powodem. Aczkolwiek spróbować zawsze można. Po prostu odłączcie wszystkie peryferia i spróbujcie włączyć komputer.
  • Przegrzewanie – Zbyt wysoka temperatura sprawia, że komputer się zawiesza. Jeśli jednak macie problemy z chłodzeniem komputer może nie chcieć się włączyć od samego początku.
  • Uszkodzenia fizyczne – nie biorą się znikąd, ale czy jesteście pewni, że inny członek rodziny nie zahaczył niechcący nogą?

Diagnostyka oznacza przede wszystkim eliminowanie kolejnych potencjalnych powodów, dla których komputer się nie włącza. Jak już powiedzieliśmy wcześniej: w zależności od powodu może to nawet oznaczać kupno nowych części. Z drugiej strony: przy szczęściu to tylko drobny problem z Windowsem.

dlaczego komputer nie chce się włączyć

Co zrobić, jak komputer nie chce się włączyć? Poradnik krok po kroku

Jak już mogliście przeczytać powyżej: gdy komputer nie chce się włączyć, musicie sprawdzać wszystko po kolei i eliminować działające rzeczy z równania. Postarajmy się krok po kroku przedstawić, co zrobić jak komputer nie chce się włączyć:

    1. Pierwszym krokiem w celu sprawdzenia czemu komputer nie chce się włączyć, powinno być ustalenie, czy to wina zasilania. Jeżeli komputer w ogóle nie reaguje na przycisk włączania, najpewniej będzie to ta kwestia. Pojawia się jednak najważniejsze pytanie: czy to wina usterki, czy czegoś innego? Standardowo zacznijcie od dociśnięcia wszystkich kabli. Sprawdźcie, czy nie został wyłączony zasilacz (przyciskiem z tyłu komputera). Następnie, czy nie została wyłączona listwa, do której podłączony jest komputer, a wreszcie, czy nie wyłączył się korek (bezpiecznik) w domu.
    2. Koniecznie spróbujcie podłączyć komputer do innego gniazdka i innym kablem – może to one sprawiają problem. Czy od ostatniego użycia komputera przechodziła burza? A może przy pierwszej próbie włączenia słyszeliście, jak coś “strzeliło”? To by wskazywało na zasilacz. I o ile faktycznie nie był to problem z kablami, to najpewniej to zasilacz jest odpowiedzialny za to, że komputer nie chce się włączyć. Niestety w takim wypadku trzeba kupić nowy zasilacz, wymienić i sprawdzić. Niestety nie wyklucza to problemów z płytą główną i innymi podzespołami. Zły zasilacz może pociągnąć za sobą inne części. Trzymamy kciuki, że to nic strasznego!
    3. Szukaj śladów “życia”. Jeśli widzicie, że wiatraki się kręcą, komputer wydaje dźwięki i wygląda, jakby miał się uruchomić – wskazuje to na problem z czymś innym. Najpierw odłączcie dosłownie wszystkie peryferia od komputera i sprawdźcie, czy komputer się uruchamia. Pozwoli to wyeliminować uszkodzone peryferium, które w pewnych sytuacjach może zablokować uruchomienie komputera.
    4. Z tego samego powodu rozkręćcie komputer i dociśnijcie wszystkie kable, wtyczki, RAM itp. Przy okazji wyczyśćcie komputer z kurzu. Kurz i brud raczej nie są odpowiedzialne za to, że komputer nie chce się włączyć, ale dobrze o tym pamiętać.
    5. Jeśli komputer się uruchamia, ale nie daje obrazu, sprawdźcie monitor. Nawet jeśli by to była usterka karta graficznej i tak powinniście widzieć obraz Biosu. Monitor można zastąpić każdym telewizorem z wejściem HDMI.
    6. Przeprowadźcie test RAM-u. Jak? Najlepszym sposobem są próby uruchomienia komputera z różnymi kombinacjami kości RAM. Aczkolwiek warto pamiętać, że RAM należy do tych części, które się raczej nie psują.
    7. Jeżeli komputer się uruchamia, ale zostaje w Biosie, może to być problem z dyskiem i/lub systemem operacyjnym. Sprawdźcie w Biosie, czy wasz dysk jest wykryty. Jeśli tak – z dyskiem jest wszystko w porządku. W takiej sytuacji podłączcie płytę/pendrive z instalatorem Windowsa i przeprowadźcie naprawianie systemu lub ponowną instalację.
    8. Jeśli wciąż nic nie pomaga, możecie przeprowadzić reset Biosu do ustawień fabrycznych. Jeśli problem był gdzieś tam, może to rozwiązać problem, dlaczego komputer nie chce się włączyć.
    9. Jeśli wciąż nic nie pomaga i komputer nie chce się włączyć, istnieje małe prawdopodobieństwo, że padła wam bateria w płycie głównej. Skoro jednak macie sprawdzać płytę główną… to najprawdopodobniej pora udać się do profesjonalnego serwisu.

Co zrobić, aby unikać takich sytuacji w przyszłości?

Sytuacja, gdy komputer nie chce się włączyć, może być sporym utrapieniem. Sposoby na zabezpieczenie się przed tą sytuacją są zbliżone do dobrych nawyków, które warto przestrzegać, gdy komputer wolno chodzi. W końcu wolna praca komputera może być pierwszą oznaką problemów, które mogą przerodzić się w problem z komputerem, gdy ten nie chce się włączyć.

Co robić, żeby nie mieć problemów z włączeniem komputera?

  • Przede wszystkim szanować swoją maszynę. Regularnie aktualizować system operacyjny i oprogramowanie.
  • Regularnie czyść komputer z kurzu i brudu.
  • Używaj markowych części i podzespołów. Tanie zasilacze są często nazywane “tykającymi bombami”. Nie bez powodu.
  • Z identycznych powodów warto zainwestować w dobrą listwę antyprzepięciową.
  • Omijaj niebezpiecznie strony, a gdy zajdzie taka potrzeba – zrób skan systemu programem antywirusowym.
  • Monitoruj stan komputera, np. czy nie zwalnia. To ci pozwoli zareagować w porę.
  • Restartuj i wyłączaj komputer. Nie trzymaj go ciągle włączonego lub uśpionego.
  • Staraj się nie używać komputera na 100% przez długie okresy.
  • Nie przepełniaj dysku – zawsze musisz zostawić trochę wolnego miejsca na potrzeby pamięci podręcznej.

Trzymanie się tych dobrych nawyków sprawi, że wasz komputer będzie bardziej żywotny i odporny na problemy!

Komputer wciąż nie chce się włączyć?

Niestety nie wszystko jesteśmy w stanie zrobić sami w domu. Jeśli nie macie pewności, która część zawiniła, pora udać się do serwisu, który będzie w stanie to określić z dużo większą dokładnością.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak połączyć komputer z wifi Jak połączyć komputer z Wi-Fi? Instrukcja
Dla wielu osób minęły już czasy, w których połączenie z Wi-Fi miałoby sprawiać jakikolwiek problem. Wystarczy z listy wielu dostępnych sieci wybrać odpowiednią nazwę, wprowadzić
komputer nie widzi wifi Co robić, gdy komputer nie widzi Wi-Fi? Poradnik
Czy jest w naszym teraźniejszym życiu gorszy moment, niż gdy zostajemy odłączeni od Internetu? Chyba nawet niedrukująca drukarka nie wzbudza takiej grozy. Brak dostępu do
jak podłączyć komputer do telewizora Jak podłączyć komputer do telewizora? Sprawdzone sposoby!
Dla wielu osób podłączenie komputera do telewizora to podstawowa umiejętność. Spokojnie, czasem wszyscy potrzebujemy pomocy z takimi zadaniami i nie ma powodu do wstydu. Fakty
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *