Czy jest w naszym teraźniejszym życiu gorszy moment, niż gdy zostajemy odłączeni od Internetu? Chyba nawet niedrukująca drukarka nie wzbudza takiej grozy. Brak dostępu do sieci bywa tym gorszy, że aktywnie przeszkadza w poszukiwaniu rozwiązania. Całe szczęście, że mamy telefony, na których można poszukać odpowiedniego poradnika. Sprawdźmy, co robić, gdy komputer nie widzi Wi-Fi?

Co zrobić, gdy komputer nie widzi Wi-Fi? Poradnik krok po kroku

Nagły brak internetu to bardzo poważny problem. Z tego powodu przejdźmy od razu do rzeczy i przedstawimy sposoby na naprawę problemu. Pośpiech jest wskazany, szczególnie jeśli udostępniasz Internet z telefonu. W dalszej części poradnika znajdziesz listę potencjalnych powodów, przez które komputer może nie widzieć WiFi.

Co zrobić, gdy komputer nie widzi Wi-Fi?

 1. Zacznij od sprawdzenia, czy nie jest włączony tryb samolotowy. Tryb samolotowy możesz znać z telefonów komórkowych, aczkolwiek obecny jest również w komputerach. W szczególności uważaj w przypadku laptopów. Laptopy często mają wbudowane fizyczne przełączniki, które włączają ten tryb, a wtedy komputer nie widzi Wi-Fi. Fizyczne przełączniki to gwarancja tego, że nie raz i nie dwa niechcący go włączysz.
 2. Wyłącz i włącz komputer. Restart komputera pomaga rozwiązać zaskakująco wiele problemów. Jednocześnie nagłe problemy z błędami lub sterownikami do karty sieciowej również zdarzają się częściej, niż można by się tego spodziewać. Zdecydowanie nie można lekceważyć tego kroku.
 3. Restart routera. Zdecydowanie mniej spotykany problem, ale restart routera może być równie efektywny, co restart komputera. Ważne: restartując router, odłącz go od prądu i poczekaj minutę, zanim ponownie podłączysz. Po podłączeniu daj mu kilka minut, żeby wrócił do pracy.
 4. Sprawdź adapter Wi-Fi. Jeśli korzystasz w komputerze stacjonarnym z adaptera podłączonego do USB, może to być jego wina. Zacznij oczywiście od ponownego podłączenia do innego portu USB. Następnie wejdź do Menedżera urządzeń (wpisz “Menedżer urządzeń” w menu Start lub pole wyszukiwania obok) i sprawdź, czy jest wyświetlany w zakładce “Karty sieciowe”. Jeżeli nie ma – jest duża szansa, że się zepsuł. Tanie adaptery są niskiej jakości. Niestety nawet te droższe łatwo ulegają uszkodzeniom. Zewnętrzna antena jest łatwa do szturchnięcia i połamania.
 5. Zaktualizuj sterowniki. Kolejna z tych propozycji, którą wykonać warto zawsze. Przy okazji sprawdź aktualizacje systemu operacyjnego.
 6. Sprawdź ustawienia routera. Być może z jakiegoś powodu (np. psikusa od innego domownika) została zmieniona nazwa sieci WiFi lub jakieś ustawienia? W ten sposób można np. wyłączyć nadawanie sieci bezprzewodowej kompletnie. Nazwa sieci mogła się również zmienić przez…
 7. Reset routera do ustawień fabrycznych – jeśli wasz komputer widzi Wi-Fi, ale nie konkretnie waszą sieć, można przemyśleć reset routera do ustawień fabrycznych. To pozwoli wykluczyć winę nadajnika, a ustawienia po resecie łatwo ponownie dopasować pod siebie. Sprzęt dostarczany przez sieci kablowe bywa zawodny.
 8. Kontakt z pomocą techniczną. Jeśli nic innego nie działa i komputer wciąż nie widzi Wi-Fi, pora na kontakt z pomocą techniczną. Stosując się do powyższych metod, będziesz w stanie określić, czy jest to wina adaptera (łatwo wymienić samemu), routera (zgłoś się do swojego dostawcy internetowego), czy czegoś w komputerze (najmniej prawdopodobne, ale pomoże profesjonalny serwis).

komputer nie widzi sieci wifi

Komputer nie widzi żadnej sieci Wi-Fi

Jeśli komputer nie widzi żadnej sieci WiFi, może to oznaczać tryb samolotowy, problemy ze sterownikami lub rzadziej problemy sprzętowe. Zacznij od sprawdzenia trybu i restartu komputera, następnie przejdź do dalszych kroków wymienionych powyżej.

Komputer nie widzi mojej sieci Wi-Fi

Jeśli komputer nie widzi mojej sieci WiFi, najpewniej oznacza to problemy z routerem. Sprawdź, czy telefon również jej nie wykrywa, najlepiej trzymając telefon w bezpośrednim pobliżu routera. Następnie postępuj zgodnie z poradami opisanymi wyżej.

Komputer nie widzi karty sieciowej Wi-Fi

Jeśli komputer nie widzi karty sieciowej Wi-Fi, może to oznaczać problemy ze sterownikami lub niestety problemy sprzętowe. Zacznij od restartu komputera i próby aktualizacji sterowników. Kartę sieciową jest łatwo zastąpić nową kartą na USB, która najpewniej będzie tańsza niż wizyta w serwisie.

Dlaczego komputer nie widzi Wi-Fi?

Jest wiele potencjalnych przyczyn tego stanu rzeczy. Może to problem systemowy, a może (niestety) sprzętowy. Sprawdźmy, jakie mogą być powody tego stanu rzeczy. Zrozumienie problemu pomoże nam w postawieniu diagnozy.

Dlaczego komputer nie widzi Wi-Fi?

 • Problemy z adapterem Wi-Fi – niestety jest to bardzo popularna opcja. Wiele adapterów, szczególnie zewnętrznych, to sprzęt niskiej jakości, który łatwo się psuje. Jednocześnie wiele lepszy sprzętów jest wyposażonych w “sterczące” anteny, które powodują, że łatwo je zahaczyć i uszkodzić mechaniczne osobiście. Jeśli adapter “umrze”, nie zobaczycie go w “Menedżerze urządzeń”. Jest jednak spora szansa, że adapter wciąż będzie wykrywalny, ale połamana antena sprawi, że komputer nie będzie widział Wi-Fi.
 • Problem ze sterownikami – z jakiegoś powodu w szczególności Windows lubi mieć problemy ze sterownika do karty sieciowej. Z reguły pomaga wyłączenie i włączenie lub aktualizacja, aczkolwiek ciężko powiedzieć, czemu tak się dzieje.
 • Tryb samolotowy – dotyczy przede wszystkim laptopów. Wiele modeli ma wręcz wbudowane fizyczne przyciski na obudowie do włączania go. W takich warunkach komputer nie widzi żadnej sieci Wi-Fi, a bardzo łatwo przeoczyć, że niechcący się uruchomiło ten tryb.
 • Przeszkody fizyczne – niektóre ściany lub pomieszczenia mogą blokować sygnał bardziej niż inne. To może sprawić, że komputer nie zobaczy sieci WiFi, gdyż ta nie będzie w zasięgu.
 • Problemy z routerem – jeśli komputer nie widzi Wi-Fi, nie musi to oznaczać problemów z komputerem. Winowajcą może być router, który z powodu wady lub zmienionych ustawień nie rozsiewa sieci po mieszkaniu.
 • Ukryta sieć – niektóre routery ukrywają sieci, tak żeby były niedostępne dla osób z zewnątrz. To może być powód, przez który nie widzicie sieci, która np. widzi wasz kolega.
 • Problemy powodowane przez inne oprogramowanie – czasem inne oprogramowanie może z jakiegoś powodu wpływać na to, że komputer nie widzi sieci WiFi. Dobrym przykładem może być np. antywirus, który z jakiegoś powodu uznał, że dana sieć może być niebezpieczna.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomógł Wam rozwiązać problem!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak sprawdzić kto korzysta z mojego wifi Jak sprawdzić, kto korzysta z mojego Wi-Fi?
Twoje Wi-Fi działa wolniej niż powinno i zdaje się być nadmiernie obciążone? W sieci lokalnej dzieje się coś podejrzanego? To mogą być znaki, że ktoś
jak sprawdzić hasło do wifi Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi? Praktyczny poradnik!
Załóżmy, że kupiliśmy nowego laptopa bądź wymieniliśmy (lub zresetowaliśmy) smartfona i chcemy połączyć się ze swoją siecią Wi-Fi, a tu zonk… musimy wpisać hasło, jednak
Tenda nova – zasięg Wi-Fi w całym domu
Zestaw Nova MW6 to trzy urządzenia zasilane technologią Mesh, pozwalające objąć sygnałem WiFi przestrzeń do nawet 600 metrów kwadratowych. Dzięki technologii inteligentnego, automatycznego wyboru ścieżki
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *