Twoje Wi-Fi działa wolniej niż powinno i zdaje się być nadmiernie obciążone? W sieci lokalnej dzieje się coś podejrzanego? To mogą być znaki, że ktoś nieautoryzowany ma dostęp do sieci (na przykład sąsiad). W takim przypadku warto dla własnego bezpieczeństwa (a konkretniej, dla bezpieczeństwa swoich danych) dowiedzieć się, jak sprawdzić kto korzysta z mojego WiFi.

Nie każdy w ogóle wie, czy można sprawdzić kto korzysta z mojego WiFi, podczas gdy w rzeczywistości jest to nie tylko możliwe, ale też relatywnie proste i szybkie. Poniżej przedstawimy dwie wygodne metody, dzięki którym każdy bez większego problemu powinien być w stanie sprawdzić, czy ktoś nieuprawniony przypadkiem nie korzysta z jego sieci. Zapraszamy!

Jak sprawdzić, kto korzysta z mojego WiFi? Metoda 1. Ustawienia routera

Najłatwiej i najpewniej jest sprawdzić, kto korzysta z sieci Wi-Fi poprzez ustawienia routera. Będziemy za jej pomocą w stanie sprawdzić nazwę urządzeń podłączonych do sieci (w przypadku smartfona będzie to więc zazwyczaj jego model) i nie tylko.

W pierwszej kolejności musimy połączyć się z naszą siecią Wi-Fi. Następnie należy otworzyć dowolną przeglądarkę internetową i wpisać  w pasek adresu adres IP pozwalający na uzyskanie dostępu do konfiguracji routera.

Jeśli nie wiesz, jaki adres wpisać, sprawdź instrukcję obsługi swojego routera lub wpisz w Google nazwę jego modelu wraz z frazą “konfiguracja routera”, czyli na przykład “Orange Funbox konfiguracja routera”. Zazwyczaj któryś z pierwszych wyników wyszukiwania powinien zawierać potrzebny adres IP.

Po przejściu pod poprawny adres zazwyczaj wyświetli się pole do wpisania loginu i hasła (a w przypadku niektórych modemów tylko hasła). Z reguły są one ustawiane podczas wstępnej konfiguracji routera. Jeśli ich nie pamiętasz, wypróbuj konfigurację login admin i hasło admin (niekiedy takie są domyślne dane dostępu i nie każdy je zmienia, chociaż powinien).

Sprawdź także, czy przypadkiem hasło do routera (nie do sieci – to nie to samo!) nie znajduje się na naklejce na boku lub spodzie routera. Kiedy już uda Ci się zalogować do ustawień routera, spróbuj odszukać zakładkę, w której znajduje się lista podłączonych do sieci urządzeń. Nie da się konkretnie wskazać, jak ta zakładka będzie się nazywać i gdzie będzie się znajdować, ponieważ w przypadku każdego routera będzie to wyglądało nieco inaczej.

W tej zakładce znajdziesz informacje o urządzeniach podłączonych w danej chwili, ale także o tych, które korzystały z sieci w przeszłości. Znajdziesz tam ich nazwę, ale też m.in. Adres IPv4.

Jak sprawdzić, kto korzysta z mojej sieci WiFi? Metoda 2. Zewnętrzny program

Druga metoda jest bardziej uniwersalna, ponieważ wygląda tak samo dla każdego routera. Wymaga jednak pobrania zewnętrznego programu. Narzędzia do sprawdzania, kto korzysta z sieci Wi-Fi dostępne są w zasadzie na wszystkie popularne platformy. Można pobrać taki program na komputer z systemem Windows lub Mac czy też smartfona z systemem Android lub iOS.

Korzystanie z nich jest bardzo proste. Wystarczy pobrać i zainstalować taką aplikację, a następnie połączyć się z siecią Wi-Fi i włączyć skanowanie. Bardzo szybko powinniśmy w ten sposób poznać odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić kto korzysta z mojej sieci WiFi.

Jeśli chodzi o komputery osobiste, to dla komputerów z systemem Windows można polecić darmowy program Wireless Network Watcher. Użytkownicy Maca mają nieco większy problem, ponieważ popularne kiedyś narzędzie Who’s On My WiFi nie jest już dostępne.

Są pewne alternatywy, jak LanScan, ale są one zazwyczaj płatne. Lepszą opcją dla użytkowników Maca może być więc sprawdzenie, kto użytkuje sieć za pomocą smartfona, czy to posiadającego system Android, czy iOS.

Dla urządzeń z Androidem można wykorzystać takie aplikacje, jak Fing – Network Tools, WiFi Inspector czy PingTools Network Utilities. Są one darmowe i dostępne poprzez sklep Google Play. W przypadku iPhone’ów można pobrać z AppStore na przykład Fing – Network Scanner, czyli tę samą aplikację, jaką wymieniliśmy dla Androida, tylko przeportowaną na iOS-a.

Kto korzysta z sieci Wi-Fi – podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyżej udało nam się adekwatnie odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić kto korzysta z mojego WiFi. Obie omówione powyżej metody powinny być skuteczne, aczkolwiek nie wszystkie programy i sposoby dostarczają tak samo szczegółowych informacji. Rekomendujemy, aby w przypadku wykrycia nieuprawnionych użytkowników sieci postąpić zgodnie z powyższymi wskazówkami i przede wszystkim zmienić hasło dostępu.

Jeśli zainteresował Was ten poradnik, być może spodoba Wam się nasz inny artykuł, w którym wymienialiśmy najlepsze wtyczki do ochrony prywatności. Swego czasu omówiliśmy także najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Dajcie koniecznie znać, jakie tematy chcielibyście, abyśmy poruszyli w dalszej kolejności!

WARTO PRZECZYTAĆ:

vpn na router – czy to mozliwe VPN na router – czy to możliwe? Sprawdzamy!
Jak już pewnie wiecie, podczas pracy VPN jest nieodczuwalny dla użytkownika. Tak jest w teorii, problem robi się, gdy masz w domu wiele urządzeń. Oczywiście
co to jest wps Co to jest połączenie WPS? Sprawdź, jak bezpiecznie korzystać z Wi-Fi
Obecnie w prawie każdym domu znajduje się router umożliwiający połączenie telefonu, tabletu czy laptopa z bezprzewodowym Internetem światłowodowym. Jednym ze sposobów podłączenia urządzeń do sieci
Jak zmienić hasło do WiFi? Wszystko, co musisz wiedzieć o ochronie sieci domowej
Przez ostatnie dwadzieścia lat dostęp do internetu w warunkach domowych zaliczył ekspresowy rozwój. Najpierw były modemy o prędkości 56 kilobajtów na sekundę, których użycie blokowało
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *