
Obecnie w prawie każdym domu znajduje się router umożliwiający połączenie telefonu, tabletu czy laptopa z bezprzewodowym Internetem światłowodowym. Jednym ze sposobów podłączenia urządzeń do sieci jest technologia WPS. Na czym ona polega i czy jest całkowicie bezpieczna dla użytkowników?
Co to jest połączenie WPS?
WPS, czyli inaczej Wi-Fi Protected Setup, to technologia pozwalająca na szybką konfigurację sieci bezprzewodowej oraz łączenie urządzenia z routerem lub punktem dostępowym bez konieczności wpisywania hasła.
Jak połączyć się z siecią poprzez WPS?
Istnieje kilka sposobów umożliwiających połączenie się z siecią za pomocą funkcji WPS. Do sposobów tych należą m.in.:
- wciśnięcie przycisku WPS na routerze – aby w ten sposób uwierzytelnić sieć, należy odszukać sieć bezprzewodową na urządzeniu i połączyć się z nią. W momencie, gdy na telefonie czy laptopie pojawi się prośba o wpisanie hasła, należy wcisnąć znajdujący się na routerze przycisk WPS. Wtedy też, na ekranie urządzenia powinna pojawić się informacja o pobraniu ustawień, a po jej zniknięciu, urządzenie zostanie połączone z siecią;
- wprowadzenie kodu PIN – aby połączyć się z siecią za pomocą kodu PIN, należy odszukać kod na routerze i wpisać go podczas próby połączenia;
- połączenie za pomocą standardu NFC – możliwe jest wyłącznie w przypadku, gdy posiadamy router obsługujący taką funkcję. Aby połączyć się w ten sposób z siecią, należy włączyć opcję NFC i zbliżyć do siebie urządzenie oraz router. W ten sposób połączenie pomiędzy nimi zostanie zainicjowane bez konieczności wpisywania hasła, PIN-u czy wciskania przycisków.
Czy funkcja WPS jest bezpieczna?
Funkcja WPS to niezwykle wygodna opcja, dzięki której przyłączając do sieci nowe urządzenia, nie musimy każdorazowo wpisywać 8-cyfrowego, skomplikowanego hasła. Jednak bezpieczeństwo połączenia z siecią to temat budzący sporo kontrowersji. Najwięcej zastrzeżeń budzi metoda łączenia z Internetem bezprzewodowym za pomocą wpisywania PIN-u, który okazuje się stosunkowo łatwym celem dla ataków hakerskich. Konsekwencje takiego cyberataku mogą być ogromne: dostęp osób trzecich do naszych prywatnych danych, numerów kart bankowych, haseł do logowania. Dlatego zwykle zaleca się, o ile to możliwe, całkowite wyłączenie funkcji WPS.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo naszego Wi-Fi?
Istnieje wiele sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa sieci Wi-Fi i zabezpieczenie jej przed niepożądanymi atakami hakerskimi.
Ustawmy odpowiednie hasło do Wi-Fi
Oprócz wyłączenia funkcji WPS, należy przede wszystkim ustawić silne, skomplikowane hasło do sieci bezprzewodowej. Zastosowanie w nim różnych znaków specjalnych, cyfr, wielkich i małych, przypadkowych liter zdecydowanie utrudni hakerom ich rozszyfrowanie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa nie należy wykorzystywać haseł, których używamy w innych miejscach.
Dopasujmy login i hasło do panelu routera
Ponadto, warto zmienić login i hasło do panelu administracyjnego routera. Zwykle informacje na temat danych logowania podawane są w dokumentacji urządzenia, co sprawia, że haker bez trudu może odnaleźć takie informacje i w ten sposób włamać się do naszej sieci.
Aktualizujmy oprogramowanie urządzenia
Ważnym punktem jest także regularna aktualizacja oprogramowania routera, dzięki czemu na bieżąco eliminowane są luki w jego zabezpieczeniach.
Internet światłowodowy a bezpieczeństwo w sieci
Obecnie jedną z najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych technologii dostarczania sieci jest Internet światłowodowy. Aktualnie najszybszy Internet w Polsce oferuje firma INEA. Internet światłowodowy od tego operatora jest oparty na łączu symetrycznym, które zapewnia taką samą prędkość pobierania i wysyłania danych. Dzięki temu światłowód INEA umożliwia szybki przesył danych (wielokrotnie wyższy niż 1 Gb/s) oraz stabilne korzystanie z zasobów sieci, bez najmniejszych zakłóceń. Korzystając z dobrodziejstw, jakie daje użytkownikom światłowód, warto jednak mieć na uwadze również zagrożenia związane z możliwymi cyberatakami i jak najlepiej zabezpieczyć przed nimi swoją sieć, a także dane, które na co dzień zostawiamy w Internecie.
WARTO PRZECZYTAĆ:





