Dla wielu osób minęły już czasy, w których połączenie z Wi-Fi miałoby sprawiać jakikolwiek problem. Wystarczy z listy wielu dostępnych sieci wybrać odpowiednią nazwę, wprowadzić hasło i gotowe. Sprawa wygląda jednak trochę inaczej od strony technicznej, gdy mamy potrzebę połączyć z siecią bezprzewodową komputer stacjonarny, który jeszcze tej możliwości nie miał. Sprawdźmy: jak połączyć komputer z Wi-Fi?
Jak połączyć komputer z Wi-Fi? Poradnik krok po kroku
Kilka słów wstępu, zanim zaczniemy. Poniższy poradnik rozpoczniemy od instrukcji krok po kroku, jak połączyć komputer z Wi-Fi, w sytuacji, gdy wszystko jest gotowe od strony sprzętowe. Następnie przedstawimy najważniejsze różnice, które wynikają z zastosowania różnego rodzaju odbiorników sieci i tego, w jaki sposób są podłączane do komputera. Na koniec postaramy się wybrać najlepszy sposób, a przynajmniej, o ile to możliwe: pomóc ci w wyborze.
Do dzieła! Jak podłączyć komputer do Wi-Fi? Poradnik krok po kroku:
- Włącz Wi-Fi. Nie wszystkie komputery muszą mieć domyślnie włączone odbieranie sieci bezprzewodowych. Dotyczy to w szczególności laptopów. Te często posiadają wbudowany w obudowie fizyczny przycisk przełączania w tryb samolotowy, który wyłącza odbiornik Wi-Fi. W komputerach stacjonarnych również można włączyć tryb samolotowy. Przycisk odpowiedzialny za to znajdziesz w zasobniku systemowym (prawy dolny róg). Jeśli jest niewidoczny (ponieważ Wi-Fi jest wyłączone) wpisz w menu Start lub pole wyszukiwania obok “Ustawienia sieci Wi-Fi” i kliknij Enter. Tam znajdziesz włącznik Wi-Fi.
- Gdy Wi-Fi już jest włączone, komputer powinien od razu zacząć wyszukiwać sieci. Lista dostępnych do połączenia sieci Wi-Fi znajduje się w zasobniku systemowym. Zobaczycie ją po kliknięciu ikony Wi-Fi.
- Wybierzcie odpowiednią nazwę sieci. Oczywiście szukajcie swojej sieci – do innych raczej nie znacie hasła. A nawet jeśli znajdziecie otwartą sieć: po pierwsze to niekulturalne, a po drugie raczej niebezpieczne. Niezabezpieczone sieci Wi-Fi mogą być jak muchołówki czające się na zwierzynę. Sprawdź, co zrobić, jeśli komputer nie widzi Wi-Fi.
- Podaj hasło. Domyślnie hasło do sieci znajduje się na routerze. Nazwa również, jeśli jej nie znasz. Potwierdź przyciskiem “Połącz”.
- Zaczekaj na połączenie. Sprawdzanie sieci powinno zająć nie dłużej niż kilka sekund. Po wszystkim zobaczycie potwierdzenie.
- Potwierdź, że wszystko działa. Najłatwiej to zrobić w sposób czysto empiryczny. Po prostu otwórz przeglądarkę i wejdź na jakąś stronę. Jeśli wszystko działa, to w moment zobaczysz wybraną stronę.
Komputer połączony z Wi-Fi? To świetnie! Coś nie działa? Mamy nadzieję, że nie, aczkolwiek pod koniec poradnika znajdziesz kilka podpowiedzi, co robić w takiej sytuacji.
Wbudowana karta sieciowa Wi-Fi
Jak połączyć komputer z Wi-Fi, gdy macie wbudowaną kartę sieciową? Jest delikatna różnica między komputerem stacjonarnym a laptopem (o tym zaraz), aczkolwiek cały proces powinien przebiegać tak, jak opisaliśmy to powyżej. Po prostu w takiej sytuacji karta sieciowa jest już na miejscu i można połączyć komputer z siecią Wi-Fi.
Jakie są różnice między laptopem i komputerem stacjonarnym?
- Laptop ma zawsze wbudowaną kartę sieciową (odbiornik Wi-Fi). To oznacza, że właściwie nic nie musisz robić.
- Komputer stacjonarny nie ma domyślnie wbudowanej karty sieciowej, chociaż niektóre płyty główne przychodzą z taką funkcją. Jeżeli twoja płyta ma taką możliwość, powinieneś z osobna dostać antenę. Podłącz ją z tyłu komputera do płyty głównej i ustaw w widocznym (odsłoniętym) miejscu. Bez niej zintegrowana karta sieciowa nie będzie w stanie odpowiednio łapać sieci z wnętrza komputera. Jeśli twój komputer nie ma wbudowanej karty sieciowej, sprawdź dwie następne opcje.
Karta sieciowa Wi-Fi PCI (PCI-E)
Innym rozwiązaniem, jeśli chcesz połączyć komputer stacjonarny z Wi-Fi, jest karta sieciowa PCI (PCI-E). Jest to karta podłączana do płyty głównej przez slot PCI-E. Z tego powodu jest to delikatnie wyższy poziom pod względem skomplikowania, ale niewiele. Działająca karta sieciowa od strony systemowej będzie działać w dokładnie ten sam sposób, co karty zintegrowane.
Karta sieciowa Wi-Fi USB lub adapter Wi-Fi
Ostatnim rozwiązaniem, jeśli chcesz podłączyć komputer stacjonarny z Wi-Fi, jest karta sieciowa podłączana przez port USB, zwana również adapterem. Taką antenę można podłączyć w każdym momencie do systemu, który powinien szybko ją wykryć i zainstalować odpowiednie sterowniki. Po chwili powinna już działać w dokładnie ten sam sposób, co wszystkie poprzednie.
Warto pamiętać, że adaptery Wi-Fi można również stosować w laptopach. Zintegrowane karty sieciowe w tych urządzeniach mają okropną tendencję do częstego psucia się. Z reguły lepiej będzie kupić adapter Wi-Fi, niż oddawać laptop do serwisu. Jest to prostsze i tańsze.
Który sposób jest najlepszy na to, jak połączyć komputer z Wi-Fi?
Myślę, że każdy domyśla się odpowiedzi na to pytanie. Nie ma jednego najlepszego sposobu na to, jak połączyć komputer z Wi-Fi. Wszystko jest standardowo zróżnicowane waszymi potrzebami i dostępnymi urządzeniami.
Najwygodniejsze (i najtańsze) mogą być adaptery, aczkolwiek one są jednocześnie najbardziej zawodne. Są świetne, gdy zaistniała nagła potrzeba spowodowana np. usterką zintegrowanej karty, ale bywają zawodne i niskiej jakości.
W laptopach aktualnie nie mamy zbytnio możliwości wyboru. Jednak jak chcecie połączyć się z WiFi na komputerze, warto dopłacić do płyty głównej ze wbudowaną anteną. Najtrudniejsze w obsłudze są karty PCI-E, więc o ile nie macie potrzeby użyć właśnie takiej, można je spokojnie odpuścić.
Jak połączyć się z Wi-Fi na komputerze? Potencjalne problemy
Wiecie już, jak połączyć się z Wi-Fi na komputerze. Sprawdźmy pokrótce, jak można rozwiązać potencjalne problemy, które możecie napotkać na drodze:
- Sprawdź, czy Wi-Fi jest włączone – jest szansa na to, że po instalacji karty sieciowej będzie na początku wyłączona (będzie włączony tryb samolotowy). Wyłącz go.
- Wyłącz i włącz komputer – co by się nie przydarzyło po drodze, restart komputera jest zawsze dobrym pomysłem. Restart komputera pomaga systemowi operacyjnemu wszystko “ułożyć”. Z jakiegoś powodu karty sieciowe dosyć często potrafią łapać błędy, które w zdecydowanej większości przypadków da się rozwiązać restartem komputera.
- Zresetuj kartę sieciową – to poniekąd “odmiana” restartu komputera, aczkolwiek na trudniejsze przypadki.
- Zresetuj router – ponownie: ze zbliżonych powodów przyda się, żeby wykluczyć potencjalne problemy sprzętowe po tej stronie.
- Sprawdź SSID i hasło – SSID to fachowa nazwa na nazwę sieci Wi-Fi. Hasło to hasło. Każdemu się zdarza walnąć gafę.
- Zaktualizuj sterowniki – zawsze warto to sprawdzić. Być może system operacyjny nie ma najnowszy sterowników do twojego sprzętu.
Jak połączyć się z Wi-Fi na komputerze? Podsumowanie
Jak połączyć komputer z WiFi? Szybko, prosto i najlepiej bez zbędnych problemów. W dzisiejszym świecie zdecydowanie nie jest ten sam problem, co kiedyś, gdy Wi-Fi było jeszcze nowością.
WARTO PRZECZYTAĆ: