Dla wielu osób minęły już czasy, w których połączenie z Wi-Fi miałoby sprawiać jakikolwiek problem. Wystarczy z listy wielu dostępnych sieci wybrać odpowiednią nazwę, wprowadzić hasło i gotowe. Sprawa wygląda jednak trochę inaczej od strony technicznej, gdy mamy potrzebę połączyć z siecią bezprzewodową komputer stacjonarny, który jeszcze tej możliwości nie miał. Sprawdźmy: jak połączyć komputer z Wi-Fi?

Jak połączyć komputer z Wi-Fi? Poradnik krok po kroku

Kilka słów wstępu, zanim zaczniemy. Poniższy poradnik rozpoczniemy od instrukcji krok po kroku, jak połączyć komputer z Wi-Fi, w sytuacji, gdy wszystko jest gotowe od strony sprzętowe. Następnie przedstawimy najważniejsze różnice, które wynikają z zastosowania różnego rodzaju odbiorników sieci i tego, w jaki sposób są podłączane do komputera. Na koniec postaramy się wybrać najlepszy sposób, a przynajmniej, o ile to możliwe: pomóc ci w wyborze.

Do dzieła! Jak podłączyć komputer do Wi-Fi? Poradnik krok po kroku:

  1. Włącz Wi-Fi. Nie wszystkie komputery muszą mieć domyślnie włączone odbieranie sieci bezprzewodowych. Dotyczy to w szczególności laptopów. Te często posiadają wbudowany w obudowie fizyczny przycisk przełączania w tryb samolotowy, który wyłącza odbiornik Wi-Fi. W komputerach stacjonarnych również można włączyć tryb samolotowy. Przycisk odpowiedzialny za to znajdziesz w zasobniku systemowym (prawy dolny róg). Jeśli jest niewidoczny (ponieważ Wi-Fi jest wyłączone) wpisz w menu Start lub pole wyszukiwania obok “Ustawienia sieci Wi-Fi” i kliknij Enter. Tam znajdziesz włącznik Wi-Fi.
  2. Gdy Wi-Fi już jest włączone, komputer powinien od razu zacząć wyszukiwać sieci. Lista dostępnych do połączenia sieci Wi-Fi znajduje się w zasobniku systemowym. Zobaczycie ją po kliknięciu ikony Wi-Fi.
  3. Wybierzcie odpowiednią nazwę sieci. Oczywiście szukajcie swojej sieci – do innych raczej nie znacie hasła. A nawet jeśli znajdziecie otwartą sieć: po pierwsze to niekulturalne, a po drugie raczej niebezpieczne. Niezabezpieczone sieci Wi-Fi mogą być jak muchołówki czające się na zwierzynę. Sprawdź, co zrobić, jeśli komputer nie widzi Wi-Fi.
  4. Podaj hasło. Domyślnie hasło do sieci znajduje się na routerze. Nazwa również, jeśli jej nie znasz. Potwierdź przyciskiem “Połącz”.
  5. Zaczekaj na połączenie. Sprawdzanie sieci powinno zająć nie dłużej niż kilka sekund. Po wszystkim zobaczycie potwierdzenie.
  6. Potwierdź, że wszystko działa. Najłatwiej to zrobić w sposób czysto empiryczny. Po prostu otwórz przeglądarkę i wejdź na jakąś stronę. Jeśli wszystko działa, to w moment zobaczysz wybraną stronę.

Komputer połączony z Wi-Fi? To świetnie! Coś nie działa? Mamy nadzieję, że nie, aczkolwiek pod koniec poradnika znajdziesz kilka podpowiedzi, co robić w takiej sytuacji.

jak połączyć komputer z siecią wifi

Wbudowana karta sieciowa Wi-Fi

Jak połączyć komputer z Wi-Fi, gdy macie wbudowaną kartę sieciową? Jest delikatna różnica między komputerem stacjonarnym a laptopem (o tym zaraz), aczkolwiek cały proces powinien przebiegać tak, jak opisaliśmy to powyżej. Po prostu w takiej sytuacji karta sieciowa jest już na miejscu i można połączyć komputer z siecią Wi-Fi.

Jakie są różnice między laptopem i komputerem stacjonarnym?

  • Laptop ma zawsze wbudowaną kartę sieciową (odbiornik Wi-Fi). To oznacza, że właściwie nic nie musisz robić.
  • Komputer stacjonarny nie ma domyślnie wbudowanej karty sieciowej, chociaż niektóre płyty główne przychodzą z taką funkcją. Jeżeli twoja płyta ma taką możliwość, powinieneś z osobna dostać antenę. Podłącz ją z tyłu komputera do płyty głównej i ustaw w widocznym (odsłoniętym) miejscu. Bez niej zintegrowana karta sieciowa nie będzie w stanie odpowiednio łapać sieci z wnętrza komputera. Jeśli twój komputer nie ma wbudowanej karty sieciowej, sprawdź dwie następne opcje.

Karta sieciowa Wi-Fi PCI (PCI-E)

Innym rozwiązaniem, jeśli chcesz połączyć komputer stacjonarny z Wi-Fi, jest karta sieciowa PCI (PCI-E). Jest to karta podłączana do płyty głównej przez slot PCI-E. Z tego powodu jest to delikatnie wyższy poziom pod względem skomplikowania, ale niewiele. Działająca karta sieciowa od strony systemowej będzie działać w dokładnie ten sam sposób, co karty zintegrowane.

Karta sieciowa Wi-Fi USB lub adapter Wi-Fi

Ostatnim rozwiązaniem, jeśli chcesz podłączyć komputer stacjonarny z Wi-Fi, jest karta sieciowa podłączana przez port USB, zwana również adapterem. Taką antenę można podłączyć w każdym momencie do systemu, który powinien szybko ją wykryć i zainstalować odpowiednie sterowniki. Po chwili powinna już działać w dokładnie ten sam sposób, co wszystkie poprzednie.

Warto pamiętać, że adaptery Wi-Fi można również stosować w laptopach. Zintegrowane karty sieciowe w tych urządzeniach mają okropną tendencję do częstego psucia się. Z reguły lepiej będzie kupić adapter Wi-Fi, niż oddawać laptop do serwisu. Jest to prostsze i tańsze.

Który sposób jest najlepszy na to, jak połączyć komputer z Wi-Fi?

Myślę, że każdy domyśla się odpowiedzi na to pytanie. Nie ma jednego najlepszego sposobu na to, jak połączyć komputer z Wi-Fi. Wszystko jest standardowo zróżnicowane waszymi potrzebami i dostępnymi urządzeniami.

Najwygodniejsze (i najtańsze) mogą być adaptery, aczkolwiek one są jednocześnie najbardziej zawodne. Są świetne, gdy zaistniała nagła potrzeba spowodowana np. usterką zintegrowanej karty, ale bywają zawodne i niskiej jakości.

W laptopach aktualnie nie mamy zbytnio możliwości wyboru. Jednak jak chcecie połączyć się z WiFi na komputerze, warto dopłacić do płyty głównej ze wbudowaną anteną. Najtrudniejsze w obsłudze są karty PCI-E, więc o ile nie macie potrzeby użyć właśnie takiej, można je spokojnie odpuścić.

Jak połączyć się z Wi-Fi na komputerze? Potencjalne problemy

Wiecie już, jak połączyć się z Wi-Fi na komputerze. Sprawdźmy pokrótce, jak można rozwiązać potencjalne problemy, które możecie napotkać na drodze:

  • Sprawdź, czy Wi-Fi jest włączone – jest szansa na to, że po instalacji karty sieciowej będzie na początku wyłączona (będzie włączony tryb samolotowy). Wyłącz go.
  • Wyłącz i włącz komputer – co by się nie przydarzyło po drodze, restart komputera jest zawsze dobrym pomysłem. Restart komputera pomaga systemowi operacyjnemu wszystko “ułożyć”. Z jakiegoś powodu karty sieciowe dosyć często potrafią łapać błędy, które w zdecydowanej większości przypadków da się rozwiązać restartem komputera.
  • Zresetuj kartę sieciową – to poniekąd “odmiana” restartu komputera, aczkolwiek na trudniejsze przypadki.
  • Zresetuj router – ponownie: ze zbliżonych powodów przyda się, żeby wykluczyć potencjalne problemy sprzętowe po tej stronie.
  • Sprawdź SSID i hasło – SSID to fachowa nazwa na nazwę sieci Wi-Fi. Hasło to hasło. Każdemu się zdarza walnąć gafę.
  • Zaktualizuj sterowniki – zawsze warto to sprawdzić. Być może system operacyjny nie ma najnowszy sterowników do twojego sprzętu.

Jak połączyć się z Wi-Fi na komputerze? Podsumowanie

Jak połączyć komputer z WiFi? Szybko, prosto i najlepiej bez zbędnych problemów. W dzisiejszym świecie zdecydowanie nie jest ten sam problem, co kiedyś, gdy Wi-Fi było jeszcze nowością.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak sprawdzić kto korzysta z mojego wifi Jak sprawdzić, kto korzysta z mojego Wi-Fi?
Twoje Wi-Fi działa wolniej niż powinno i zdaje się być nadmiernie obciążone? W sieci lokalnej dzieje się coś podejrzanego? To mogą być znaki, że ktoś
jak sprawdzić hasło do wifi Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi? Praktyczny poradnik!
Załóżmy, że kupiliśmy nowego laptopa bądź wymieniliśmy (lub zresetowaliśmy) smartfona i chcemy połączyć się ze swoją siecią Wi-Fi, a tu zonk… musimy wpisać hasło, jednak
Tenda nova – zasięg Wi-Fi w całym domu
Zestaw Nova MW6 to trzy urządzenia zasilane technologią Mesh, pozwalające objąć sygnałem WiFi przestrzeń do nawet 600 metrów kwadratowych. Dzięki technologii inteligentnego, automatycznego wyboru ścieżki
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *