Bardzo często można spotkać się z pytaniem, jak przesłać duży plik mailem, przez Messengera lub w inny podobny sposób, czyli ogółem mówiąc, jak przesłać duży plik przez Internet. Maile i inne tego typu usługi mają bowiem zazwyczaj dość surowy limit wagi załącznika. Zazwyczaj można swobodnie przesłać jedynie plik o wadze do kilkudziesięciu MB.

Okaże się to niewątpliwie irytujące, kiedy na przykład konieczne będzie przesłanie jakiegoś większego pliku, na przykład klipu wideo lub audio czy też rozbudowanej prezentacji multimedialnej. Jednak bez obaw – wysyłanie dużych plików w sieci jest znacznie prostsze niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Poniżej omówimy dwie najskuteczniejsze i najprostsze metody. Zapraszamy!

Jak przesłać duży plik przez Internet? Dwa najlepsze sposoby

Jeśli chcemy wiedzieć, jak przesłać duży plik przez Internet, czy to mailem, czy na przykład poprzez komunikator internetowy, są dla nas dostępne dwie główne opcje. Pierwsza z nich to przesłanie pliku za pomocą specjalnych stron internetowych stworzonych do tego celu. Druga polega na skorzystaniu z wirtualnego dysku w chmurze. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, które za chwilę dokładnie przedstawimy.

Sposób 1. Przesyłanie plików online przez specjalne strony

Wysyłanie dużych plików przez specjalne strony internetowe jest banalnie proste. Wystarczy wejść na taką stronę (czasami trzeba się też na niej zarejestrować, ale nie zawsze), nacisnąć na odpowiedni przycisk, wybrać plik ze swojego dysku i zaczekać, aż zostanie przesłany na serwer.

Następnie zostanie on przetworzony. W zależności od usługi ostateczne otrzymamy link, który możemy wysłać komuś mailem lub we wiadomości na Messengerze czy wkleić na forum, bądź też będziemy musieli wpisać maile znajomych, którym chcemy podesłać plik i otrzymają oni link do niego w wiadomości e-mail.

Po przejściu pod ten link odwiedzający będzie miał możliwość pobrania pliku z serwerów usługodawcy. Tego rodzaju usługa może być darmowa lub płatna – w tym pierwszym przypadku możemy się spodziewać mocnych ograniczeń, m.in. w zakresie rozmiaru wgrywanego pliku.

Wśród najpopularniejszych serwisów do przesyłania dużych plików można wymienić WeTransfer i pCloud Transfer.

Przesyłanie dużych plików WeTransfer to bardzo popularna opcja. Ta usługa pozwala za darmo przesłać pliki o rozmiarze do 2GB, bez rejestracji. Link do pliku może zostać wysłany mailem bądź udostępniony wrzucającemu. Możliwość pobrania pliku wygasa po 7 dniach. W przypadku posiadania konta premium (WeTransfer Pro kosztuje 12 euro miesięcznie) możliwe jest zabezpieczenie pliku hasłem.

jak przesłać duży plik

pCloud Transfer pozwala z kolei wysłać bez rejestracji i całkowicie za darmo plik o wadze do 5GB, można także od razu zabezpieczyć go hasłem. W tym wypadku nie mamy opcji otrzymania bezpośredniego linka do pliku, a możemy wysłać go na maksymalnie 10 wskazanych przez nas adresów e-mail. Link wygaśnie po 7 dniach.

wysyłanie dużych plików

Sposób 2. Udostępnianie dużych plików za pomocą dysków w chmurze

Usługa wirtualnego dysku w chmurze działa w dość prosty sposób. Użytkownikowi (w przypadku dysków wirtualnych rejestracja jest już z reguły niezbędna) jest udostępniana określona przestrzeń, podobnie, jak ma to miejsce na dysku fizycznym.Po prostu w tym przypadku nie jest wykorzystywany dysk znajdujący się bezpośrednio w naszym komputerze, tylko gdzieś w serwerowni usługodawcy.

Wgrany na dysk wirtualny plik pozostaje tam bezterminowo (do usunięcia dysku lub, w przypadku dysków płatnych, może on zostać usunięty po zrezygnowaniu z usługi) i można uzyskać do niego dostęp w każdej chwili za pośrednictwem Internetu, logując się na swoje konto lub korzystając z linku do udostępnienia pliku.

Najpopularniejsze wirtualne dyski w chmurze to Dysk Google i OneDrive. W przypadku takich usług też można wyróżnić zarówno opcje darmowe, jak i płatne. Zarówno Google, jak i OneDrive oferują bezpłatne konta, aczkolwiek z dość limitowaną przestrzenią. Za większą przestrzeń (np. kilka TB) trzeba już zapłacić.

Za darmo Dysk Google oferuje przestrzeń dyskową 15GB – na takim dysku można przechowywać jeden plik lub dowolną ich ilość, ważne jest, aby łączna waga wszystkich plików nie przekraczała tego limitu. Następnie link do danego pliku lub folderu można udostępnić i wysłać komuś mailem, we wiadomości tekstowej i nie tylko.

Taka osoba będzie mogła pobrać plik, bez konieczności posiadania konta Google. Jeśli masz już konto Google (np. do poczty w Gmailu), nie musisz zakładać osobnego konta dla usługi Dysk.

W przypadku OneDrive udostępnionego przez Microsoft za darmo dostępna jest mniejsza przestrzeń dyskowa, a mianowicie 5GB. Można swobodnie kreować linki do udostępniania poszczególnych plików, a nawet ustawiać dla nich datę wygaśnięcia oraz hasło dla większego bezpieczeństwa plików.

Wysyłanie dużych plików – podsumowanie

Jak widać, odpowiedź na pytanie, jak przesłać duży plik przez Internet, czy to mailem, czy w inny sposób, nie jest zbyt skomplikowana. Trzeba natomiast zdawać sobie sprawę z tego, że opcje bezpłatne posiadają z reguły pewne ograniczenia, na przykład odnośnie do maksymalnego rozmiaru pliku bądź czasu jego przechowywania.

Wciąż jednak dają spore możliwości, więc nawet, jeśli nie chcemy wydać ani złotówki, powinniśmy znaleźć jakieś odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Czy to w postaci strony do przesyłania dużych plików, czy wirtualnego dysku.

Korzystając z okazji, chcielibyśmy przypomnieć o innych naszych artykułach, które mogą okazać się dla Was przydatne. Omawialiśmy już między innymi to, jak zmniejszyć rozmiar PDF, poruszaliśmy również temat tego, jak zmienić rozszerzenie pliku. Dajcie znać, jeśli macie jakieś pomysły na kolejne poradniki!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *