Chcesz wysłać jakiś plik PDF (na przykład prezentację, ofertę czy e-booka) mailem, ale załącznik jest zbyt duży, aby zaakceptowała go poczta? Może chcesz po prostu gdzieś go opublikować i zależy Ci, aby był jak najmniejszy, aby jego rozmiar nie odpychał potencjalnych użytkowników? Zmniejszanie PDF będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

Nie musisz zrezygnować z pięknych zdjęć czy innych elementów, które czynią PDF-a bardziej wartościowym, ale podnoszą wagę pliku. Poniżej omówimy dwie metody na to, jak zmniejszyć PDF – szybko, skutecznie i bez kompromisów. Do tego całkowicie za darmo. Zapraszamy!

Jak zmniejszyć rozmiar PDF? 2 metody

Można mówić o dwóch głównych metodach na zmniejszanie PDF. Pierwszy z nich polega na skorzystaniu z narzędzia do kompresji plików w sieci, a drugi na zainstalowaniu osobnego programu komputerowego, który ma taką funkcję.

Oba sposoby na zmniejszanie rozmiaru pliku PDF są stosunkowo proste i wygodne, więc to, która będzie lepsza, zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji.

1. Kompresja PDF przez stronę internetową

Kompresja PDF przez stronę internetową stworzoną do tego celu jest najwygodniejszą opcją, a do tego nie zaśmieca ona naszego komputera dodatkowym programem. Wymaga jednak połączenia z Internetem.

Stron umożliwiających zmniejszanie plików PDF jest naprawdę wiele. Różnią się one m.in. skutecznością, a także tym, ile zaawansowanych opcji będziemy mieli do wyboru. Ich obsługa zazwyczaj sprowadza się do kliknięcia w odpowiednie miejsce, wybrania spośród swoich plików tego, które chcemy zmniejszyć i ewentualnie dostosowania jakichś opcji kompresji.

Wśród darmowych opcji można polecić na przykład znany zmniejszacz PDF o nazwie SmallPDF, który co prawda nie daje zbyt dużych opcji dostosowywania pliku, ale dobrze się sprawdzi u typowego użytkownika, który zapewne nie chciałby nawet w takich ustawieniach grzebać.

Jak zmniejszyc PDF przy jego pomocy? SmallPDF pozwala za darmo skompresować 2 pliki PDF dziennie. Warto zauważyć, że za darmo oferowana jest tylko normalna kompresja (która i tak powinna być w stanie zmniejszyć rozmiar pliku o dobre kilkadziesiąt procent, więc nie można powiedzieć, aby nie była użyteczna).

“Silna” kompresja dostępna jest tylko w płatnym pakiecie Pro. Limit wielkości pliku w przypadku tego portalu to 5GB, a docelowa rozdzielczość dokumentu to 144 DPI (sprawdź, jak przeliczać DPI na piksele).

jak zmniejszyć rozmiar pdf

Inna propozycja odpowiadająca na pytanie jak zmniejszyć wielkość pliku PDF to Adobe PDF Compressor, który również jest całkowicie darmowy, a przy tym skuteczny (jest to w końcu narzędzie od Adobe). Nie daje on żadnych rozbudowanych opcji związanych ze zmniejszaniem pliku PDF, ale za to obsługuje pliki do 500MB i nie ma dziennego limitu użyć.

zmniejszanie pdf

Trzecia warta uwagi opcja to darmowe narzędzie DocuPub, które pozwala na zmniejszanie PDF o pierwotnym rozmiarze nie przekraczającym 24 MB. Jak zmniejszyc rozmiar PDF przy jego pomocy?

Ten portal daje użytkownikom znacznie więcej opcji do wyboru, począwszy od poziomu kompresji (trzeba przy tym pamiętać, że im mocniejsza kompresja, tym gorsza jakość obrazu), przez odrzucanie pewnych elementów pliku, po różne ustawienia dla poszczególnych typów obrazów (kolorowych, szarych i mono).

kompresja pdf

2. Zmniejszanie rozmiaru PDF przez program

Kompresować pliki PDF można także nieco inaczej. Mniej popularną opcją jest zmniejszanie PDF poprzez program zainstalowany na komputerze. Jest to mniej wygodne niż opcja online, ponieważ zajmuje miejsce na komputerze i zużywa jego zasoby, ale za to umożliwia kompresję plików PDF nawet, gdy nie mamy dostępu do Internet.

Tego typu programów również jest sporo, aczkolwiek w przeciwieństwie do aplikacji webowych, w wielu przypadkach są one płatne, a jeśli istnieją wersje darmowe, to jedynie w formie wersji próbnej lub z okrojonymi możliwościami (i na przykład automatycznym dodawaniem znaku wodnego). Wśród cenionych płatnych narzędzi do desktopowej kompresji PDF-ów można wymienić choćby Adobe Acrobata.

Jeśli jednak koniecznie zależy nam na czymś darmowym, możemy wypróbować na przykład Free PDF Compressor. To bardzo proste i lekkie, ale skuteczne narzędzie desktopowe, które dodatkowo daje kilka opcji dostosowywania kompresji. Mamy do wyboru różne tryby, m.in. tryb e-booka, różniące się jakością i poziomem kompresji. Skompresowane pliki PDF po jego użyciu są znacznie “lżejsze” niż oryginalny plik PDF.

Zmniejszanie PDF – podsumowanie

Jak widać, zmniejszanie PDF nie jest obecnie dużym problemem. Są dwie główne odpowiedzi na pytanie, jak zmniejszyć PDF i tak naprawdę każda jest dobra. Zarówno oddzielny program, jak i narzędzie dostępne przez Internet powinny okazać się skuteczne. Obie te opcje mają swoje wady i zalety, dlatego to, która będzie najlepsza dla danej osoby zależy tylko od jej preferencji.

Jednocześnie zalecamy, aby zachować wciąż oryginalny plik PDF na wszelki wypadek. Kompresja PDF została już dokładnie omówiona, tak już się z Wami żegnamy. Na koniec jednak chcielibyśmy jeszcze zaprosić Was do zapoznania się z innymi naszymi artykułami, w których zajmowaliśmy się innymi ważnymi kwestiami. Tłumaczyliśmy już między innymi, jak zdjąć hasło z PDF oraz jak zmienić rozszerzenie pliku. Jeśli jest coś, o czym dotychczas nie pisaliśmy, a czym Waszym zdaniem powinniśmy się zająć, śmiało dawajcie nam znać!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak zapisać plik w pdf Jak zapisać plik w PDF? Poradnik
Umiejętność obsługi plików PDF to podstawa pracy biurowej. Nie musicie się jednak martwić – nawet podstaw każdy się musiał kiedyś nauczyć, a dzisiaj my nauczymy
darmowy edytor pdf Darmowy edytor PDF – zestawienie aplikacji do pracy z plikami .pdf
Czy zdarzyło wam się kiedyś, że chcieliście edytować plik .pdf? Tak po prostu. Dostaliście od kogoś plik w .pdf, ale jednak trzeba by wprowadzić trochę
jak edytować plik pdf Jak edytować plik PDF – poradnik
Zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym dość często spotykamy się z dokumentami PDF, na których można zapisać tekst, obraz, jak również elementy wideo
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *