Obecnie żyjemy w erze spotkań online, czy to na Zoomie, Microsoft Teams czy Google Meet. Zdalnie przeprowadza konferencje i spotkania firmowe, organizuje się webinary, e-lekcje i nie tylko. Jeśli jednak dopiero zaczynamy swoją przygodę z tego typu spotkaniami, możemy się zastanawiać: jak sprawdzić czy kamerka internetowa działa?

Warto poznać odpowiedź na te pytanie, aby wyglądać profesjonalnie i od razu na spotkaniu móc włączyć działającą kamerkę, a nie marnować czasu, walcząc z nią i próbując przywrócić jej sprawność. Najlepsze sposoby na test kamerki internetowej przytoczymy Wam poniżej. Zapraszamy!

Jak sprawdzić czy kamerka internetowa działa? Najlepsze sposoby

Chcielibyśmy przedstawić Wam dwa najlepsze naszym zdaniem sposoby na szybkie i wygodne sprawdzenie, czy kamerka internetowa działa i podejrzenie, co znajduje się w kadrze.

Pierwszy z nich polega na otworzeniu Aparatu. Żeby to zrobić, naciśnij na klawisz Windows, wpisz Aparat i przyciśnij Enter. Jeśli kamera działa, zobaczysz podgląd.Jeśli tło jest idealnie czarne, kamerka nie działa, a jeśli widzisz tylko jakieś szarości i pikselozę, możliwe, że masz zasuniętą zaślepkę chroniącą prywatność.

Alternatywnie możesz wykorzystać także takie programy, jak Lenovo Vantage (dla laptopów Lenovo) czy Zoom (w ustawieniach Zooma można podejrzeć obraz z kamerki, ale też m.in. dopasować tło czy jasność).

Druga metoda polega na skorzystaniu ze strony w Internecie do testu kamerki internetowej, takiej jak ta https://pl.webcamtests.com/ czy ta https://www.onlinemictest.com/webcam-test/. Wejdź na taką witrynę i naciśnij przycisk do rozpoczęcia testu, a następnie udziel pozwolenia na dostęp do kamery.

Pamiętaj jednak, że obraz z Twojej kamery może zostać podejrzany w takim przypadku przez osoby niepowołane, więc najbezpieczniejszą i najlepszą opcją jest skorzystanie z Aparatu czy innego sprawdzonego oprogramowania na komputerze.

Dlaczego kamerka internetowa może nie działać?

Jest kilka powodów, dla których kamera w laptopie może nie działać. Pierwszy z nich to fakt, że po prostu jest ona czymś zasłonięta – sprawdź więc, czy na przykład nie jest na nią zasunięta osłonka do ochrony prywatności.

Druga prawdopodobna przyczyna to po prostu to, że kamerka jest wyłączona. Żeby ją włączyć, wejdź w Ustawienia komputera, a następnie w zakładkę “Prywatność”. Po lewej stronie wybierz kategorię “Kamera”.

Upewnij się, że na górze widnieje napis “Dostęp do kamery dla tego urządzenia jest włączony”. Jeśli zamiast tego pojawia się informacja, że dostęp jest wyłączony, naciśnij na przycisk “Zmień” i napraw to.

jak sprawdzić czy kamerka internetowa działa

Dalej upewnij się, że suwak poniżej “Zezwalaj aplikacjom na dostęp do kamery” jest przesunięty do pozycji “Włączona”. Następnie zjedź niżej i znajdź na liście aplikację, za pomocą której chcesz się komunikować, np. Messenger lub Zoom.

Nie znajdziesz na tej liście przeglądarek internetowych, takich jak Chrome czy Firefox – w ich przypadku przy próbie użycia kamerki po prostu wyświetli się pytanie o pozwolenie na taką czynność i trzeba wyrazić na to wtedy zgodę.

Test kamerki internetowej – podsumowanie

Po przeczytaniu powyższych wskazówek z pewnością wiecie już, jak sprawdzić czy kamerka internetowa działa i będziecie w stanie wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Nieraz może się ona przydać, ponieważ obecnie kamerka internetowa to nieodłączny atrybut niemal każdego pracownika zdalnego czy ucznia.

Jeśli przydał Wam się ten poradnik, być może w Wasze gusta trafią także inne, w których poruszamy podobne kwestie. Do tej pory objaśnialiśmy między innymi, jak włączyć Bluetooth w laptopie, a także jak sprawdzić model laptopa. Dajcie nam koniecznie znać, gdybyście mieli jakieś pomysły na kolejne tematy, którymi powinniśmy się zająć!

WARTO PRZECZYTAĆ:

alio Alio wprowadziło na rynek trzy nowe kamery do wideokonferencji
Wideokonferencje to coś, do czego wielu z nas w ostatnich miesiącach musiało się przyzwyczaić, czy tego chcemy, czy nie. Może to wymagać od nas zainwestowania
Chcesz zacząć streamować? Te sprzęty będą Ci potrzebne
Transmisje na żywo są obecnie jedną z najpopularniejszych form tworzenia treści internetowych i stale się też rozwijają. Chociaż sami pewnie regularnie oglądamy takie streamingi różnych
Profesjonalne kadry filmowe z GoPro Hero 12
GoPro Hero 12 to najnowsza propozycja od firmy GoPro, która od lat niezmiennie zdobywa serca miłośników ekstremalnych sportów, podróżników i miłośników jakościowego filmowania. Ta kamera
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *