Zakup używanego smartfona może się okazać dobrym wyborem, szczególnie jeśli jego stan jest idealny, a cena znacznie niższa od nowego egzemplarza. Warto jednak pamiętać, by przed zakupem zweryfikować, czy został on w pełni spłacony u operatora. Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty? Wyjaśniamy na przykładzie działających w Polsce operatorów.

Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty i po co to robić?

Po co w ogóle sprawdzać, czy telefon jest na raty? Przy zakupie urządzenia z drugiej ręki to bardzo ważna kwestia, która może nas ustrzec przed problemami. Jeśli bowiem kupimy telefon, którego raty nie zostały jeszcze spłacone, a poprzedni właściciel przestanie je spłacać, operator może takie urządzenie zablokować, przez co nie będziemy mogli z niego korzystać.

W interesie kupującego jest zatem sprawdzenie tej kwestii. Na szczęście każdy z dużych operatorów GSM działających w Polsce umożliwia szybką weryfikację, czy telefon jest spłacony.

Więc jak sprawdzić, czy telefon nie jest na raty? W pierwszej kolejności potrzebny będzie nam numer IMEI urządzenia. W przypadku smartfonów zarówno z Androidem jak i iOS wystarczy w aplikacji służącej do dzwonienia wklepać kod *#06#. Naszym oczom ukaże się numer, który następnie należy wpisać na dedykowanej stronie operatora.

Oczywiście operacja ta jest możliwa, jeśli mamy fizyczny dostęp do telefonu. W przypadku zakupu urządzenia na odległość musimy poprosić sprzedającego o numer IMEI. Jeśli nie chce go udostępnić, powinno to być dla nas sygnałem ostrzegawczym.

Jeśli nie wiemy, w jakim telekomie sprzęt został zakupiony, warto sprawdzić IMEI u wszystkich czterech czołowych operatorów działających w Polsce, czyli Play, Plus, T-Mobile i Orange.

Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty – Play

Kupujesz telefon działający w Play? Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty u tego operatora? To banalnie proste – fioletowy telekom udostępnia w tym celu dedykowane narzędzie na swojej stronie.

Mając numer IMEI, wystarczy więc przejść pod ten adres, a następnie zweryfikować urządzenie. Jeśli wyświetli się komunikat mówiący, że urządzenie jest obciążone, to znak, że raty nie zostały spłacone i lepiej takiego telefonu nie kupować. Jeśli wszystko jest w porządku, wyświetli się informacja, że właścicielem urządzenia nie jest P4 sp. z o.o.

jak sprawdzić czy telefon jest na raty play

Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty – Plus

Jak wygląda kwestia u operatora Plus? Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty w tym przypadku? Operacja wygląda niemal identycznie jak u konkurencji. Wystarczy zdobyć numer IMEI, a następnie wpisać go na tej stronie internetowej.

W formularzu należy też podać swój adres e-mail, na który otrzymamy informację zwrotną, czy telefon jest obciążony. Jeśli wiadomość będzie zawierać informację, że nie można zweryfikować numeru IMEI, oznacza to, że urządzenie nie było zakupione u tego operatora.

jak sprawdzić czy telefon jest na raty plus

Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty – Orange

Podobną możliwość oferuje też Orange. Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty u tego operatora? Także w tym przypadku wystarczy przejść do dedykowanego formularza dostępnego na tej stronie i wprowadzić numer IMEI.

Orange, podobnie jak Plus, wymaga też podania adresu e-mail, na który wysyła informację zwrotną z aktualnym statusem sprawdzanego telefonu.

jak sprawdzić czy telefon jest na raty orange

Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty – T-Mobile

Identycznie urządzenie weryfikuje się w T-Mobile. Różowy operator na dedykowanej stronie prosi nas o wprowadzenie numeru IMEI i adresu e-mail, na który prześle odpowiedź zwrotną.

Także tu możemy zostać poinformowani, że weryfikacja urządzenia o wprowadzonym numerze IMEI nie jest możliwa, co oznacza, że telefon nie został zakupiony w T-Mobile i należy zweryfikować go u innych operatorów.

jak sprawdzić czy telefon jest na raty t-mobile

Mamy nadzieję, że zebrane informacje okazały się dla Was przydatne i wiecie już, jak sprawdzić czy telefon jest na raty w różnych sieciach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak włączyć mms w iphone Jak włączyć MMS w iPhone?
Jeszcze nie tak dawno MMSy były jedyną możliwością na podzielenie się z rozmówcą multimediami. Jednak dziś, kiedy mamy dostęp do wielu innych funkcjonalności z racji
wi-fi calling Wi-Fi Calling i voLTE na iOS oraz Android – co warto wiedzieć?
Połączenia głosowe są dostępne standardowo przez sieć telefoniczną. Mimo wszystko nie jest to jedyne rozwiązanie. Warto wiedzieć, że voWiFi oraz voLTE to naprawdę ciekawe technologie,
pkp intercity Pasażerowie będą zadowoleni – skończą się problemy z zasięgiem w pociągach!
Jeśli często podróżujesz polskimi pociągami, to pewnie nieraz narzekałeś na problemy z zasięgiem w tym środku transportu. Ten zwyczajnie często zanikał, a to spory problem,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *