Zakup używanego smartfona może się okazać dobrym wyborem, szczególnie jeśli jego stan jest idealny, a cena znacznie niższa od nowego egzemplarza. Warto jednak pamiętać, by przed zakupem zweryfikować, czy został on w pełni spłacony u operatora. Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty? Wyjaśniamy na przykładzie działających w Polsce operatorów.

Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty i po co to robić?

Po co w ogóle sprawdzać, czy telefon jest na raty? Przy zakupie urządzenia z drugiej ręki to bardzo ważna kwestia, która może nas ustrzec przed problemami. Jeśli bowiem kupimy telefon, którego raty nie zostały jeszcze spłacone, a poprzedni właściciel przestanie je spłacać, operator może takie urządzenie zablokować, przez co nie będziemy mogli z niego korzystać.

W interesie kupującego jest zatem sprawdzenie tej kwestii. Na szczęście każdy z dużych operatorów GSM działających w Polsce umożliwia szybką weryfikację, czy telefon jest spłacony.

Więc jak sprawdzić, czy telefon nie jest na raty? W pierwszej kolejności potrzebny będzie nam numer IMEI urządzenia. W przypadku smartfonów zarówno z Androidem jak i iOS wystarczy w aplikacji służącej do dzwonienia wklepać kod *#06#. Naszym oczom ukaże się numer, który następnie należy wpisać na dedykowanej stronie operatora.

Oczywiście operacja ta jest możliwa, jeśli mamy fizyczny dostęp do telefonu. W przypadku zakupu urządzenia na odległość musimy poprosić sprzedającego o numer IMEI. Jeśli nie chce go udostępnić, powinno to być dla nas sygnałem ostrzegawczym.

Jeśli nie wiemy, w jakim telekomie sprzęt został zakupiony, warto sprawdzić IMEI u wszystkich czterech czołowych operatorów działających w Polsce, czyli Play, Plus, T-Mobile i Orange.

Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty – Play

Kupujesz telefon działający w Play? Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty u tego operatora? To banalnie proste – fioletowy telekom udostępnia w tym celu dedykowane narzędzie na swojej stronie.

Mając numer IMEI, wystarczy więc przejść pod ten adres, a następnie zweryfikować urządzenie. Jeśli wyświetli się komunikat mówiący, że urządzenie jest obciążone, to znak, że raty nie zostały spłacone i lepiej takiego telefonu nie kupować. Jeśli wszystko jest w porządku, wyświetli się informacja, że właścicielem urządzenia nie jest P4 sp. z o.o.

jak sprawdzić czy telefon jest na raty play

Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty – Plus

Jak wygląda kwestia u operatora Plus? Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty w tym przypadku? Operacja wygląda niemal identycznie jak u konkurencji. Wystarczy zdobyć numer IMEI, a następnie wpisać go na tej stronie internetowej.

W formularzu należy też podać swój adres e-mail, na który otrzymamy informację zwrotną, czy telefon jest obciążony. Jeśli wiadomość będzie zawierać informację, że nie można zweryfikować numeru IMEI, oznacza to, że urządzenie nie było zakupione u tego operatora.

jak sprawdzić czy telefon jest na raty plus

Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty – Orange

Podobną możliwość oferuje też Orange. Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty u tego operatora? Także w tym przypadku wystarczy przejść do dedykowanego formularza dostępnego na tej stronie i wprowadzić numer IMEI.

Orange, podobnie jak Plus, wymaga też podania adresu e-mail, na który wysyła informację zwrotną z aktualnym statusem sprawdzanego telefonu.

jak sprawdzić czy telefon jest na raty orange

Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty – T-Mobile

Identycznie urządzenie weryfikuje się w T-Mobile. Różowy operator na dedykowanej stronie prosi nas o wprowadzenie numeru IMEI i adresu e-mail, na który prześle odpowiedź zwrotną.

Także tu możemy zostać poinformowani, że weryfikacja urządzenia o wprowadzonym numerze IMEI nie jest możliwa, co oznacza, że telefon nie został zakupiony w T-Mobile i należy zweryfikować go u innych operatorów.

jak sprawdzić czy telefon jest na raty t-mobile

Mamy nadzieję, że zebrane informacje okazały się dla Was przydatne i wiecie już, jak sprawdzić czy telefon jest na raty w różnych sieciach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *