Nie wiesz, co siedzi we wnętrzu Twojego laptopa lub komputera, a nie chcesz go rozbierać (choćby po to, aby nie mieć później problemów z gwarancją)? Dowiedz się, jak sprawdzić kartę graficzną!
Poniżej przedstawimy trzy proste, ale skuteczne metody, które pozwolą Ci odpowiedzieć na pytanie “jaką mam kartę graficzną?” i nie tylko. Zapraszamy!
Metoda 1. Menedżer urządzeń – jak sprawdzić kartę graficzną?
Najprościej jest sprawdzić kartę graficzną poprzez Menedżer urządzeń, aczkolwiek w ten sposób uzyskamy też najmniej szczegółowe informacje na jej temat. Pierwsze, co musimy zrobić, to wpisać w wyszukiwarkę Menedżer urządzeń i wybrać go z listy wyników.
Następnie wśród dostępnych typów urządzeń musimy odszukać wzrokiem Karty graficzne i kliknąć na nie, aby się rozwinęły. Zobaczymy wtedy nazwę karty graficznej w naszym laptopie czy komputerze, ale to wszystko.
Za pomocą tej metody możemy odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić kartę graficzną, ale już nie na przykład, jak sprawdzić temperaturę karty graficznej.
Metoda 2. Diagnostyka DirectX – jak sprawdzić jaką mam kartę graficzną?
Jak sprawdzić, jaką mam kartę graficzną w inny sposób? Druga metoda jest również bardzo prosta i nie wymaga instalowania dodatkowych informacji, a dostarcza nieco więcej informacji o karcie graficznej. Wymaga jednak, aby na urządzeniu zainstalowany był DirectX.
Pierwszy krok to wpisanie w wyszukiwarkę komputera dxdiag i kliknięcie na wynik, który się pojawi.
Wybierz na górze okna, które się otworzy, zakładkę “Ekran”. W sekcji “Urządzenie” zobaczysz m.in. model i producenta karty graficznej, ilość pamięci VRAM i nie tylko.
Metoda 3. Zewnętrzny program (na przykład GPU-Z) – jaką mam kartę graficzną?
Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić kartę graficzną nie tylko pod względem nazwy, ale także bardziej szczegółowych danych, takich, jak choćby temperatura, może być potrzebny zewnętrzny program. Opcji jest sporo – popularny jest m.in. darmowy GPU-Z, którego można pobrać tutaj.
Po ściągnięciu pliku program można zainstalować lub włączyć bezpośrednio z pliku .exe bez instalacji. Błyskawicznie wyświetla on ogromną ilość informacji związanych z kartą graficzną, zarówno tych najbardziej podstawowych, jak i zaawansowanych.
Karta graficzna w komputerze – podsumowanie
Liczymy, że któraś z powyższych metod sprawdziła się w Waszym przypadku i wiecie już, jak sprawdzić kartę graficzną. Jak widać, można to zrobić relatywnie szybko i prosto, w tym nawet bez ściągania jakichkolwiek programów (aczkolwiek warto to zrobić, ponieważ dostarczają one więcej informacji niż wbudowane narzędzia systemowe).
Jeśli zainteresował Was ten artykuł, zapraszamy do zapoznania się także z innymi poradnikami, w których wyjaśnialiśmy już między innymi, jak sprawdzić model laptopa oraz jak przyspieszyć komputer. Macie pomysły na kolejne poradniki i chcielibyście, abyśmy je przygotowali? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ: