Jedną z częstych przypadłości przy użytkowaniu laptopa jest przypadkowe wyłączenie dźwięku. Komputery przenośne często mają zaimplementowane dodatkowe skróty klawiszowe, które mają wykonywać pewne czynności, np. szybko wyłączyć dźwięk, gdy jesteście poza domem. Tylko co robić, gdy zrobicie to przypadkiem? Jak włączyć dźwięk w laptopie? Sprawdźmy!

Jak włączyć dźwięk w laptopie? Poradnik krok po kroku

Problem wydaje się prosty? Dokładnie taki jest, więc powinniśmy szybko sobie z nim poradzić. Jedyne wyzwania, które mogą nas czekać, biorą się z dodatkowych rozwiązań, które często są implementowane przez producentów. Niektóre laptopy mogą mieć dodatkowe skróty, klawisze lub nawet gesty do wykonania na touchpadzie, które mogą sprawiać problemy. Do tego jednak dojdziemy.

Jak włączyć głos w laptopie? Poradnik krok po kroku:

 1. Sprawdź, czy dźwięk nie jest po prostu wyciszony. Windows pozwala na wyciszenie całego dźwięku już z poziomu pulpitu. Wystarczy kliknąć ikonkę głośniczka w zasobniku systemowym.
  glosniczekW tym samym miejscu możesz otworzyć mikser głośności i sprawdzić, czy z jakiegoś powodu nie doszło do wyciszenia tylko jednego źródła.
  otworz mikser dzwiekuMoże się okazać, że z jakiegoś powodu tylko jeden rodzaj dźwięku jest wyłączony i po prostu nie zauważyłeś, że inne działają.
  mikser głośności

 2. Upewnij się, czy system używa odpowiedniego urządzenia do odtwarzania dźwięku. Na powyższym screenie koło słowa “Głośniki” widać czarną strzałkę. Kliknij ją i sprawdź, czy wybrane są twoje głośniki. Zdarza się, że Windows z różnych powodów może wybrać coś innego, np. mikrofon.
 3. Sprawdź, czy… muzyka nie jest cicho. Równie przypadkowo można po prostu wyciszyć muzykę. Z powyższego wyciszenia z reguły też można “wyjść” po prostu zwiększając głośność w laptopie.
 4. Skróty klawiszowe. Wiele laptopów ma dodatkowe funkcje multimedialne zaimplementowane w niektórych przyciskach. Z reguły jest to rząd klawiszy funkcyjnych F. Kombinacja przycisku Fn + F1-F12 kontroluje coś dodatkowego. Zazwyczaj są tam funkcje odpowiadające za kontrolę muzyki, w tym zmiana głośności lub pełne wyciszenie. Nie jesteśmy w stanie podać konkretnych skrótów, gdyż te są zależne od każdego laptopa.
 5. Upewnij się, że nie podłączyłeś żadnego innego sprzętu, np. słuchawek bluetooth. W takim wypadku Windows jako priorytet uzna słuchawki i będzie nadawał dźwięk do nich. Sprawdź również, czy na pewno słuchawki bezprzewodowe się poprawnie rozłączają po schowaniu do futerału. Może być tak, że są ciągle podłączone i muzyka leci z nich. Podobnie może być w przypadku podłączenia na raz więcej niż jednej pary głośników, np. jeśli twój laptop ma wbudowane, a i tak podłączyłeś swoje.
 6. Problem ze sterownikami. Jeśli nie możesz włączyć głosu w nowym laptopie, może to być kwestia braku lub nieaktualnych sterowników. Jeśli Windows nie zainstalował sterowników automatycznie, zainstaluj sterowniki dołączone do twojej płyty głównej. Jeśli używasz dedykowanej karty dźwiękowej (a nie zintegrowanej w płycie głównej), zainstaluj sterowniki dostarczone z kartą.
 7. Jeżeli wciąż nie wiesz, jak włączyć dźwięk w laptopie, uruchom automatyczne rozpoznawanie problemów. Widać je na rozwijanej liście w punkcie pierwszym pod “Rozwiąż problemy z dźwiękiem”. W nowym oknie będziesz musiał wybrać swoje głośniki, a następnie postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami.

Postępując za pomocą tych kroków, włączysz dźwięk w laptopie. Jeśli jednak wciąż nic nie słyszysz, może to być oznaka większego problemu. W takiej sytuacji, sprawdź, co robić, gdy brak dźwięku w laptopie.

Jak zapobiec podobnym problemom?

Co prawda włączenie dźwięku w laptopie raczej ciężko uznać, za duży problem, który miałby spędzać użytkownikom sen z powiek, to jego regularne nawroty faktycznie mogą denerwować. Jak zapobiegać sytuacjom, gdy trzeba włączać dźwięk w laptopie?

 • W przypadku włączania dźwięku w laptopie najważniejsze jest nauczenie się dodatkowych funkcji zaimplementowanych przez producenta sprzętu. Spójrz, co robią przyciski funkcyjne (zwane również multimedialnymi). Naucz się skrótów, żeby wiedzieć, który z nich przypadkowo wciśnięty może powodować potrzebę ponownego włączenia dźwięku w laptopie.
 • W ten sam sposób warto sprawdzić, czy nie zostały zaimplementowane gesty, czyli “wzory”, które można wykonywać palcami na touchpadzie. Działają podobnie jak skróty, więc któryś z nich może wyłączać dźwięk. Pamiętaj, że do stałej pracy biurowej możesz po prostu wyłączyć touchpad.
 • Dbaj o swój komputer. Nie zaśmiecaj go podejrzanymi plikami ani niebezpiecznym oprogramowaniem. Dbaj o regularne skany antywirusowe, które pozwolą upewnić się, że żaden groźny robak nie narobi szkód tą drogą.
 • Wyłączaj laptopa. Każdy komputer potrzebuje być regularnie wyłączany, żeby pliki używane do pracy systemu operacyjnego mogły powrócić do stanu początkowego. Uśpienie tego nie powoduje. W przypadku laptopów zamykając klapę, domyślnie usypiasz komputer, a nie wyłączasz. Warto o tym pamiętać.

Kilka powyższych rad to właściwie tylko bardzo oczywiste wskazówki, jak prawidłowo użytkować swój laptop. Stosując się do nich, nie będziesz musiał się zastanawiać, jak włączyć głos w laptopie!

WARTO PRZECZYTAĆ:

world of warcraft w chinach WoW w Chinach płaci gotówką za raportowanie cheaterów!
Z cyklu: “nagłówki nie do ogarnięcia”. Netease (firma, która jest wydawcą WoW-a na rynek Chiński) zapowiedziała specjalny event na lipiec, w którym nagrodą za raportowanie
Elon Musk zablokuje iPhone'y Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X?
Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X? Platforma X (były Twitter) od czasu przejęcia przez milionera Elona Muska jest prawdziwą solą w oku ludzi, którym
Co zrobić ze starym laptopem? Co zrobić ze starym laptopem? Podpowiadamy!
Przychodzi taki okres w życiu każdego, że w końcu decydujemy się na nowy sprzęt. Komputery nie są wieczne i często, nawet jeśli działają, to przestają
Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *