Użytkując telefon na terenie kraju zwykle nie myśli się o roamingu. Jest to jednak niezwykle potrzebna usługa, która umożliwia korzystanie z transmisji danych innego operatora, jego sieci telefonicznej, jak również internetowej. Moment na jej wykorzystanie może przyjść znienacka.

Co ciekawe, wyróżnia się jej dwa rodzaje, a mianowicie: roaming krajowy oraz roaming zagraniczny. Ten drugi jest zbawieniem, jeśli przebywasz poza Polską. W niniejszym artykule przekażemy najistotniejsze informacje dotyczące tego, jak włączyć roaming.     

Roaming krajowy a zagraniczny

Roaming krajowy pozwala na zachowanie wysokiej jakości usług telekomunikacyjnych w sytuacji, gdy z jakichś powodów sygnał wybranego operatora jest ograniczony, co uniemożliwia wykonywanie połączeń, wysyłanie wiadomości czy też przeglądanie zasobów internetowych. Uruchomienie go sprowadza się do realizacji usług w zasięgu innej sieci.

Opiera się przede wszystkim na umowach między wszystkimi dostępnymi operatorami komórkowymi w Polsce, na podstawie których możliwe jest wykorzystanie ich infrastruktury technicznej. Najczęściej nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Przykładowo, jeśli posiadasz numer w Plusie i nie masz zasięgu własnego operatora, połączysz się z siecią innego. Roaming krajowy będzie polegał na połączeniu z Orange, T-Mobile, itp. Dzięki temu będziesz mógł telefonować, wysyłać i odbierać SMS-y, a także serfować po Internecie.

Roaming zagraniczny z kolei odnosi się do wykorzystania usług własnego operatora dzięki sieci operatora z innego kraju. Jest to przydatne w szczególności w trakcie przebywania za granicą, np. podczas wakacji czy podróży służbowych.

Należy zauważyć, że obecnie na terenie Unii Europejskiej usługi telekomunikacyjne rozliczane są na takich samych zasadach, jak w kraju. Jest to związane z Roam Like At Home, w skrócie RLAH, które dzięki przepisom wprowadzonym przez UE zaczęło obowiązywać 15 czerwca 2016 r. i zgodnie z najnowszymi zapowiedziami będzie aktywne aż do 2032 r.

Jak włączyć roaming w telefonie?

Nie mamy co do tego wątpliwości, że przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić, jak włączyć roaming międzynarodowy w swoim telefonie. Co prawda, większość kart SIM ma domyślnie włączone usługi roamingowe, lecz może zdarzyć się, że są nieaktywne. Dlatego chcąc uniknąć niepotrzebnych nerwów, lepiej to zweryfikować, będąc jeszcze na miejscu, a w momencie ustalenia, że nie są uruchomione, dokonać tego.

Można to uczynić na kilka sposobów. Teoretycznie można skontaktować się telefonicznie ze swoim operatorem i zlecić mu aktywację roamingu na danym numerze (na karcie SIM), ale też udać się do salonu telekomunikacyjnego bądź zajrzeć do aplikacji mobilnej. W praktyce najszybszym i najłatwiejszym sposobem jest włączenie roamingu w telefonie. Kluczowe jest także skonfigurowanie urządzenia tak, aby łączyło się z obcymi sieciami.

Ogólnie rzecz ujmując niezbędne jest podjęcie takich kroków, jak:

 • skontaktowanie się ze swoim operatorem, np. za pośrednictwem infolinii, konta internetowego bądź przy pomocy specjalnego kodu, po to, by określić, czy usługa jest aktywna,
 • sprawdzenie ustawień telefonu; postępowanie jest zależne od producenta oraz wersji systemu, mając Android należy wejść w: Ustawienia 🡪 Sieć i Internet lub Wi-Fi i Internet 🡪 Sieć komórkowa bądź SIM i sieci 🡪 wybrać SIM 1 czy też SIM 2 🡪  Włącz roaming, a w przypadku Apple iPhone (iOS): Ustawienia 🡪 Sieć komórkowa 🡪 Opcje danych komórkowych 🡪 Włącz Roaming danych,
 • upewnienie się, czy usługa jest aktywowana w dwóch miejscach: po stronie operatora i w indywidualnych ustawieniach telefonu – włączony roaming na karcie SIM zapewnia, że rodzimy operator będzie mógł współpracować ze swoim zagranicznym odpowiednikiem nie tylko na terenie obcego państwa, ale również podczas wykonywania połączeń międzynarodowych.

Włączenie roamingu w telefonie iPhone zilustrowano poniżej:

 • Wejdź w Ustawienia.

 • Otwórz zakładkę Sieć komórkowa.

 •   Stuknij w Opcje danych sieci komórkowej.

roaming włączony

 • Przesuń “Roaming danych” do pozycji włączonej.

jak włączyć roaming iphone

Czy roaming Plus, Play i Orange włącza się tak samo?

Włączenie roamingu w ustawieniach telefonu jest procedurą, którą przeprowadza się w podobny sposób, niezależnie od operatora. Oczywiście poszczególne kroki, jakie należy podjąć, mogą nieco różnić się od siebie, co jest uwarunkowane tym, jaki jest producent telefonu oraz wersja wgranego systemu. W skrócie, najszybszą metodą jest aktywowanie odpowiedniej opcji w swoim smartfonie.

Jak włączyć roaming Plus?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dokładnie włączyć roaming w Plus, przeczytaj poniższą treść.

Roaming w Plusie na kartę oraz Plusie Mix

Usługę roamingu można uruchomić i wstrzymać:

 • w serwisie internetowym iPlus na stronie www.iplus.pl, po wcześniejszym zalogowaniu się przy użyciu 4 ostatnich cyfr kodu PUK, w zakładce Usługi,
 • w aplikacji mobilnej iPlus w telefonie,
 • wpisując w telefonie specjalny kod: *101*11*01# (włączenie) / *101*00*01# (wyłączenie), a następnie naciskając przycisk połączenia,
 • kontaktując się z Działem Obsługi Klienta, np. podczas przebywania za granicą wystarczy zadzwonić z innego telefonu.

Status usługi można sprawdzić, wystukując w telefonie kod  *101#  i wybierając przycisk połączenia.

Włączenie i wyłączenie roamingu jest bezpłatne.

Roaming w Plusie w abonamencie

Klienci abonamentowi mogą samodzielnie zarządzać usługami. Aktywacja roamingu jest możliwa:

 • w serwisie internetowym iPlus, który jest dostępny na www.iplus.pl, w zakładce Usługi,
 • poprzez wysłanie bezpłatnego sms-a pod numer 2601, o wybranej treści:
 • dla numeru, z którego wysyłana jest wiadomość – w przypadku osób fizycznych i prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą: ODBLOKUJR,
 • dla numeru, z którego wysyłana jest wiadomość – w przypadku firm i przedsiębiorstw: ODBLOKUJR PLUSKOD5,
 • dla innego numeru na koncie – w przypadku osób fizycznych i prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą: ODBLOKUJ nr.tel,
 • dla innego numeru na koncie – w przypadku firm i przedsiębiorstw: ODBLOKUJ PLUSKOD5 nr.tel.

Włączenie i wyłączenie roamingu jest bezpłatne.

Jak włączyć roaming w Play?

W momencie, gdy wybrałeś sieć Play i nie wiesz, jak włączyć roaming, zapoznaj się z poniższymi informacjami i postąp zgodnie z nimi:

 • uruchom aplikację Tani Roaming na swoim sprzęcie – w zależności od modelu telefonu – w ustawieniach menu w Play lub w menu Aplikacje SIM / na karcie SIM, następnie wpisz numer, a zanim to zrobisz, wstaw + lub 00 oraz prefiks międzynarodowy, na ekranie zobaczysz potwierdzenie zgłoszenia, a chwilę później system oddzwoni do Ciebie, zaakceptuj połączenie,
 • gdy nie możesz odnaleźć menu Play, skorzystaj z instrukcji telefonu i wybierz sim application toolkit bądź udaj się na forum techniczne Play.

Z Taniego Roamingu mogą korzystać wszyscy klienci Play. Jeśli zdecydowałeś się na ofertę na kartę w Play/Play Mix, warto aktywować tę usługę przed wyjazdem poza UE. Otóż w niektórych krajach tylko dzięki niej będziesz mógł dodzwonić się do bliskich.

Jak włączyć roaming w Orange?

Najprostszym rozwiązaniem jest zalogowanie się na swoje konto na stronie internetowej www.orange.pl poprzez podanie adresu e-mail lub numeru telefonu, którym zalogowałeś się do Mój Orange, a w dalszej kolejności wejście w sekcję Pakiety i Usługi i aktywowanie roamingu.

Jak włączyć roaming w Orange

Omawianą usługę można włączyć i wyłączyć SMS-em:

 • uruchomienie roamingu: wysyłka SMS-a o treści AKT ROAMING na numer 80179,
 • dezaktywacja roamingu: wysyłka SMS-a o treści REZ ROAMING na numer 80179.

Inną dostępną opcją jest wykonanie telefonu:

 • w przypadku klienta indywidualnego: 510100100,
 • w przypadku klienta biznesowego: 510600600. 

Włączenie i wyłączenie roamingu w Orange jest bezpłatne. Usługa działa od razu. Ważne jest, aby po przekroczeniu granicy uruchomić na nowo telefon.

Podsumowanie

Wykorzystując smartfon łączysz się z siecią swojego operatora, ale często zdarza się też tak, że z różnych powodów nie znajdujesz się w jej zasięgu. Wówczas możesz wybrać opcję roamingu. Jak ukazaliśmy, jest to usługa zezwalająca na użycie infrastruktury innego dostawcy.

Wyobraź sobie sytuację, w której Twój sprzęt traci łączność z siecią komórkową. Włączenie roamingu sprawi, że poprawisz swój zasięg i będziesz mógł w komfortowy sposób użytkować go nie tylko w kraju, ale również za granicą. Na szczęście aktywowanie opisywanej usługi jest bardzo proste i bezproblemowe.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak włączyć mms w iphone Jak włączyć MMS w iPhone?
Jeszcze nie tak dawno MMSy były jedyną możliwością na podzielenie się z rozmówcą multimediami. Jednak dziś, kiedy mamy dostęp do wielu innych funkcjonalności z racji
wi-fi calling Wi-Fi Calling i voLTE na iOS oraz Android – co warto wiedzieć?
Połączenia głosowe są dostępne standardowo przez sieć telefoniczną. Mimo wszystko nie jest to jedyne rozwiązanie. Warto wiedzieć, że voWiFi oraz voLTE to naprawdę ciekawe technologie,
pkp intercity Pasażerowie będą zadowoleni – skończą się problemy z zasięgiem w pociągach!
Jeśli często podróżujesz polskimi pociągami, to pewnie nieraz narzekałeś na problemy z zasięgiem w tym środku transportu. Ten zwyczajnie często zanikał, a to spory problem,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *