Podczas korzystania z telefonu, bardzo łatwo włączyć przypadkowo jakąś niechcianą funkcję. Wystarczy jedno zagapienie się, czy nieświadome wprowadzenie skrótu, aby nasz smartfon zmienił się kompletnie nie do poznania. Jeśli przy każdym stuknięciu w ekran słyszysz niechcianą informację głosową, to dobrze trafiłeś. W tym artykule pokażemy jak wyłączyć mowę w telefonie.
Dlaczego telefon do mnie mówi?
Nowoczesne systemy operacyjne na smartfonach i tabletach mają szereg narzędzi pozwalających na łatwiejszą obsługę tych urządzeń przez osoby niepełnosprawne. Jedna z takich funkcji to właśnie mowa w telefonie. Jest to usługa czytnika ekranu przeznaczona specjalnie dla osób słabo widzących i niewidomych.
Po jej włączeniu każde kliknięcie, otwarcie aplikacji, czy wpisanie znaku na klawiaturze zostanie połączone z komunikatem głosowym, dokładnie opisującym daną akcję. Mowa w telefonie działa także dla wszelkich powiadomień z aplikacji, czy innych zdarzeń, które, tak samo, jak akcje zostają odczytane na głos. Na smartfonach z systemem Android funkcja mowy w telefonie nosi nazwę TalkBack, za to na iPhone jest to VoiceOver. Obie oferują bardzo podobne funkcjonalności.
Jeśli potrafimy bez problemu odczytać treści na ekranie, to mowa w telefonie zapewne będzie dla nas irytująca. Niestety, czasami włączy się ją nieumyślnie już przy pierwszej konfiguracji smartfona, poprzez zaznaczenie nieprawidłowej opcji.
Niektóre urządzenia posiadają też specjalne skróty na włączenie mowy w telefonie, z których możemy nie zdawać sobie sprawy. Przykładowo na Androidzie jest to przytrzymanie obu przycisków głośności przez kilka sekund. Telefony Apple mają podobny skrót, ale w ich wypadku, aby włączyć funkcję VoiceOver, wystarczy szybkie trzykrotne kliknięcie przycisku włączania, lub przycisku Home.
Jak wyłączyć mowę w telefonie z Androidem?
Zdecydowanie najprostszym sposobem na wyłączenie mowy w telefonie z Androidem, jest skorzystanie z wyżej wspomnianego skrótu. Po prostu uruchamiamy nasz telefon, przytrzymujemy oba przyciski głośności przez kilka sekund i gotowe! Jeżeli skrót był poprawnie ustawiony, to funkcja TalkBack powinna zostać wyłączona.
Gdyby skrót klawiszowy z jakiegoś powodu nie zadziałał, to wciąż możemy wyłączyć funkcję TalkBack bezpośrednio w ustawieniach smartfona. Poruszanie się po systemie z aktywną mową w telefonie z pewnością będzie trochę uciążliwe. W celu wykonania akcji, należy bowiem najpierw wysłuchać komunikatu głosowego, a następnie zatwierdzić nasze działania podwójnym kliknięciem.
Aby wyłączyć mowę w telefonie z poziomu ustawień systemu:
- Wchodzimy do ustawień telefonu.
- W wyszukiwarce opcji na samej górze wpisujemy “TalkBack”, następnie wybieramy pierwszą wyświetloną funkcję. Alternatywnie, w wypadku, gdy nasz telefon nie ma wyszukiwarki ustawień, przechodzimy do zakładki “Ułatwianie dostępu”, po czym klikamy na “Wzrok” i “TalkBack”.
- Na koniec, wyłączamy mowę w telefonie poprzez naciśnięcie suwaka obok opcji “Użyj usługi TalkBack”.
Jeżeli obawiamy się, że znowu przez przypadek włączymy funkcję TalkBack, to powinniśmy wyłączyć także jej skrót klawiszowy, Odpowiednia opcja pozwalająca nam to zrobić znajduje się w ustawieniach opisywanej usługi.
Jak wyłączyć mowę w telefonie na iPhone?
Identycznie, jak w przypadku smartfona z Androidem, najlepszym sposobem na wyłączenie mowy w telefonie na iPhone jest użycie dedykowanego skrótu funkcji VoiceOver. Najpierw odblokowujemy nasz smartfon, następnie wciskamy 3-krotnie przycisk włączania, lub przycisk Home (w zależności, czy nasz iPhone takowy posiada) i to wszystko! Mowa w telefonie powinna zostać dezaktywowana.
Funkcję VoiceOver możemy też oczywiście wyłączyć z poziomu ustawień systemu. Żeby wyłączyć mowę w telefonie na iPhone w ten sposób:
- Uruchamiamy ustawienia systemu iOS.
- Wejdź w zakładkę “Dostępność”, a zaraz po tym “VoiceOver”.
- Wyłącz mowę w telefonie odpowiednim suwakiem przy nazwie funkcji.
Podsumowanie
Dzięki powyższym wskazówką wiecie już jak wyłączyć mowę w telefonie zarówno na systemie Android, jak i iOS. Po więcej ciekawych porad i wyjaśnień dotyczących smartfonów, polecamy zajrzeć innych artykułów w naszej sekcji poradników.
WARTO PRZECZYTAĆ: