Podczas korzystania z telefonu, bardzo łatwo włączyć przypadkowo jakąś niechcianą funkcję. Wystarczy jedno zagapienie się, czy nieświadome wprowadzenie skrótu, aby nasz smartfon zmienił się kompletnie nie do poznania. Jeśli przy każdym stuknięciu w ekran słyszysz niechcianą informację głosową, to dobrze trafiłeś. W tym artykule pokażemy jak wyłączyć mowę w telefonie.

Dlaczego telefon do mnie mówi?

Nowoczesne systemy operacyjne na smartfonach i tabletach mają szereg narzędzi pozwalających na łatwiejszą obsługę tych urządzeń przez osoby niepełnosprawne. Jedna z takich funkcji to właśnie mowa w telefonie. Jest to usługa czytnika ekranu przeznaczona specjalnie dla osób słabo widzących i niewidomych.

Po jej włączeniu każde kliknięcie, otwarcie aplikacji, czy wpisanie znaku na klawiaturze zostanie połączone z komunikatem głosowym, dokładnie opisującym daną akcję. Mowa w telefonie działa także dla wszelkich powiadomień z aplikacji, czy innych zdarzeń, które, tak samo, jak akcje zostają odczytane na głos. Na smartfonach z systemem Android funkcja mowy w telefonie nosi nazwę TalkBack, za to na iPhone jest to VoiceOver. Obie oferują bardzo podobne funkcjonalności.

Jeśli potrafimy bez problemu odczytać treści na ekranie, to mowa w telefonie zapewne będzie dla nas irytująca. Niestety, czasami włączy się ją nieumyślnie już przy pierwszej konfiguracji smartfona, poprzez zaznaczenie nieprawidłowej opcji.

Niektóre urządzenia posiadają też specjalne skróty na włączenie mowy w telefonie, z których możemy nie zdawać sobie sprawy. Przykładowo na Androidzie jest to przytrzymanie obu przycisków głośności przez kilka sekund. Telefony Apple mają podobny skrót, ale w ich wypadku, aby włączyć funkcję VoiceOver, wystarczy szybkie trzykrotne kliknięcie przycisku włączania, lub przycisku Home.

jak wyłączyć mowę w telefonie huawei

Jak wyłączyć mowę w telefonie z Androidem?

Zdecydowanie najprostszym sposobem na wyłączenie mowy w telefonie z Androidem, jest skorzystanie z wyżej wspomnianego skrótu. Po prostu uruchamiamy nasz telefon, przytrzymujemy oba przyciski głośności przez kilka sekund i gotowe! Jeżeli skrót był poprawnie ustawiony, to funkcja TalkBack powinna zostać wyłączona.

Gdyby skrót klawiszowy z jakiegoś powodu nie zadziałał, to wciąż możemy wyłączyć funkcję TalkBack bezpośrednio w ustawieniach smartfona. Poruszanie się po systemie z aktywną mową w telefonie z pewnością będzie trochę uciążliwe. W celu wykonania akcji, należy bowiem najpierw wysłuchać komunikatu głosowego, a następnie zatwierdzić nasze działania podwójnym kliknięciem.

Aby wyłączyć mowę w telefonie z poziomu ustawień systemu:

  1. Wchodzimy do ustawień telefonu.
  2. W wyszukiwarce opcji na samej górze wpisujemy “TalkBack”, następnie wybieramy pierwszą wyświetloną funkcję. Alternatywnie, w wypadku, gdy nasz telefon nie ma wyszukiwarki ustawień, przechodzimy do zakładki “Ułatwianie dostępu”, po czym klikamy na “Wzrok” i “TalkBack”.
  3. Na koniec, wyłączamy mowę w telefonie poprzez naciśnięcie suwaka obok opcji “Użyj usługi TalkBack”.

jak wyłączyć mowę w telefonie motorola

Jeżeli obawiamy się, że znowu przez przypadek włączymy funkcję TalkBack, to powinniśmy wyłączyć także jej skrót klawiszowy, Odpowiednia opcja pozwalająca nam to zrobić znajduje się w ustawieniach opisywanej usługi.

Jak wyłączyć mowę w telefonie na iPhone?

Identycznie, jak w przypadku smartfona z Androidem, najlepszym sposobem na wyłączenie mowy w telefonie na iPhone jest użycie dedykowanego skrótu funkcji VoiceOver. Najpierw odblokowujemy nasz smartfon, następnie wciskamy 3-krotnie przycisk włączania, lub przycisk Home (w zależności, czy nasz iPhone takowy posiada) i to wszystko! Mowa w telefonie powinna zostać dezaktywowana.

Funkcję VoiceOver możemy też oczywiście wyłączyć z poziomu ustawień systemu. Żeby wyłączyć mowę w telefonie na iPhone w ten sposób:

  1. Uruchamiamy ustawienia systemu iOS.
  2. Wejdź w zakładkę “Dostępność”, a zaraz po tym “VoiceOver”.
  3. Wyłącz mowę w telefonie odpowiednim suwakiem przy nazwie funkcji.

Podsumowanie

Dzięki powyższym wskazówką wiecie już jak wyłączyć mowę w telefonie zarówno na systemie Android, jak i iOS. Po więcej ciekawych porad i wyjaśnień dotyczących smartfonów, polecamy zajrzeć innych artykułów w naszej sekcji poradników.

WARTO PRZECZYTAĆ:

TOP 5 najlepszych wirtualnych kart płatniczych do opłacania Twitch TOP 5 najlepszych wirtualnych kart płatniczych do opłacania Twitch: wybór graczy i streamerów
Twitch to nie tylko platforma do streamingu gier, to prawdziwa społeczność, gdzie gracze, streamerzy i ich fani mogą wchodzić w interakcje w czasie rzeczywistym. W
YouTube Czy YouTube zablokuje VPN?
Wirtualne wycieczki do innych krajów za pomocą VPN to standard. W taki sposób można ominąć regionalne blokady treści, obejrzeć filmy dostępne tylko w innych krajach,
blokada pornhuba Blokada Pornhuba w Stanach Zjednoczonych!
Dziś czeka na nas news z gatunku tych nie do ogarnięcia. Najbardziej wolnościowe państwo świata (wg każdego filmu rodem z hollywood) postanowiło kolejny raz wspomóc
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *