Dyski SSD są z nami już od kilku lat, ale dopiero teraz stają się standardowym dyskiem dołączanym podstawowo do komputerów i laptopów. Nie trzeba się ich bać – chociaż porównując tylko pojemność dysków SSD i HDD, te pierwsze będą wyraźnie droższe, to jednak są dużo bezpieczniejsze i mniej awaryjne. W dodatku przede wszystkim są zdecydowanie szybsze od swoich poprzedników, a to przełoży się na dużo większy komfort pracy.

Z tego poradnika dowiecie się:

  • Jak wybrać odpowiedni dysk SSD?
  • Jak zainstalować dysk SSD Sata?
  • Jak zainstalować dysk SSD M.2?
  • Jak zainicjować dysk SSD?
  • Czym się różnią dyski SSD SATA i SSD M.2?

Jak wybrać odpowiedni dysk SSD?

Dyski SSD w odróżnieniu od dysków HDD można podłączyć do komputera na dwa różne sposoby:

  • Podłączenie przez złącze SATA.
  • Podłączenie przez złącze M.2.

Czym się różni dysk podłączany przez złącze SATA od dysku podłączonego przez złącze M.2? Dyski SATA są kształtem podobne do dysków HDD, ale mniejsze. Dyski M.2 przypominają za to pendrive, który przykręca się śrubką do płyty głównej.

Jeśli twój komputer lub laptop mają jeszcze dysk HDD, to na pewno masz możliwość podłączyć dysk SSD SATA. Kwestia czy nie będzie musiał podłączyć go zamiast HDD. Niektóre komputery (w szczególności laptopy) mogą mieć miejsce tylko na jeden dysk.

Jak sprawdzić, czy masz wejście M.2 na taki dysk? Możecie rozkręcić swój komputer lub laptop i zajrzeć. Aczkolwiek najpewniej łatwiejszym sposobem będzie wpisać model swojej płyty głównej w wyszukiwarkę i sprawdzić w specyfikacji technicznej, czy ma slot M.2. W przypadku laptopa najlepiej poszukać dokładnej specyfikacji technicznej modelu laptopa. To wam pomoże dowiedzieć się, jaki dysk SSD do laptopa kupić.

Jak zainstalować dysk SSD?

Metoda instalacji dysku zależy od sposobu podłączenia oraz tego, czy podłączamy dysk do komputera, czy laptopa. Dla łatwiejszego czytania podzieliłem poradnik na podstawie rodzaju złącza. Jak zainstalować dysk SSD?

Jak zainstalować dysk SSD SATA?

Krok po kroku:

  1. Odkręć obudowę.
  2. Znajdź miejsce na dysk.
  3. Przykręć i podłącz dysk (czasem może być wygodniej najpierw podłączyć dysk, a dopiero potem przykręcić, szczególnie w laptopach).
  4. Podłącz kabel od transferu danych do płyty głównej.
  5. Gotowe!

Jak zainstalować dysk SSD w PC? To ta prostsza czynność. Przede wszystkim z tego powodu, że SATA to dotychczasowe złącze, co sprawia, że łatwo je rozpoznać – dysk HDD jest podłączony w ten sam sposób. Podłączenie się składa z dwóch kabelków: mniejszy/węższy to kabel odpowiadający za transfer danych, który z drugiej strony podłącza się do płyty głównej. Drugi kabel (większy/szerszy) to podłączenie do zasilania. Ten kabel powinien wychodzić z zasilacza.

Kwestia instalacji dysku SSD SATA w komputerze powinna być o tyle prosta, że dosyć niespotykana jest sytuacja, aby komputer miał tylko jedno wejście na dysk SATA. Wtedy można bez problemu podłączyć dysk SSD “obok” dysku HDD, żeby ten został jako magazyn na pliki.

Jak zainstalować dysk SSD w laptopie? To trudniejsza część. Laptopy mają bardzo ograniczoną przestrzeń pod obudową, co sprawia, że raczej mało który będzie miał miejsce na drugi dysk. W takiej sytuacji dysk SSD trzeba podłączyć w miejsce dysku HDD. Jak to zrobić? Musicie najpierw odkręcić część obudowy laptopa, za która jest umieszczony dysk. Niektóre laptopy będą mieć osobną klapkę na dysk, a w niektórych oznacza to odkręcenie całej obudowy. Różni się to tak naprawdę tylko liczbą śrubek do odkręcenia.

Następnie musicie jedynie zamienić miejscami nowy dysk i stary. Zwróćcie jednak uwagę, że dysk może również być przykręcony!

Co, jeśli potrzebujecie mieć podłączone oba dyski na raz, w sensie stary i nowy? Jest szansa na to, że da się to zrobić. Szczególnie w starszych laptopach. Jeśli twój laptop miał jeszcze dysk HDD, jest spora szansa na to, że miał ten napęd optyczny, czyli DVD. Napęd można wyjąć. Jak to zrobić? Standardowo: odkręcić śrubkę (z reguły dosłownie jedną), złapać napęd i stanowczym ruchem wyjąć go z obudowy.

Zamiast napędu można tam umieścić specjalną “szufladę” na dysk SSD. Niestety to dodatkowy koszt, gdyż kupuje się ją osobno. Warto to jednak potraktować jako upgrade sprzętu – napęd fizyczny jest coraz mniej potrzebny.

Jak zainstalować dysk SSD M.2?

Krok po kroku:

  1. Odkręć obudowę.
  2. Znajdź slot M.2.
  3. Podłącz dysk.
  4. Przykręć go śrubką do płyty głównej..
  5. Gotowe!

Jak zainstalować dysk SSD w komputerze? To trochę bardziej skomplikowane, jeśli robisz to pierwszy raz, ale wciąż nie ma się czego bać. Oczywiście pamiętajcie o tym, że takie operacje robi się na wyłączonym i odłączonym od prądu komputerze. Usuńcie wszystkie folie itp. z dysku, odkręćcie obudowę i zajrzyjcie do płyty głównej.

Poszukajcie złącza, które pasuje wielkością do dysku. Jest ono gdzieś na środku płyty, a nie po bokach. Dysk SSD M.2 montuje się w taki sposób, jakby “leżał” na płycie. Podobnie jak w przypadku wtyczek USB 2.0 da się go zamontować tylko jedną stroną, więc nie wpychajcie go na siłę. Spójrzcie, z której strony jest wycięcie w złączu na dysku i na płycie i dopasujcie. Po dobrym podłączeniu zostaje tylko z drugiej strony przykręcić dysk śrubką do płyty głównej.

Jak zainstalować dysk SSD w laptopie? Na ogół tak samo, jak w przypadku PC, tylko najpewniej będziecie musieli odkręcić całą obudowę. Jak już znajdziecie wejście M.2, to cały proces przebiega tak samo.

Jak zainicjować dysk SSD?

Niektóre dyski nie będą od razu widoczne w Windowsie, nawet jeśli będą widoczne w BIOS-ie. Jak to naprawić? Jak sprawić, żeby Windows “widział” dysk? Po kolei:

  • W okienku wyszukiwania lub Menu Start wpiszcie “diskmgmt.msc” (możecie to też wpisać w oknie uruchamiania, które znajdziecie pod skrótem klawiszowym Win + R).

Jak zainicjować dysk SSD

  • W oknie “Zarządzanie dyskami” (Disk Management) powinniście zobaczyć, że jeden z dysków jest “nieprzydzielony” (Not initialized). Kliknijcie go prawym przyciskiem myszy i z menu podręcznego wybierzcie opcję “Zainicjuj dysk” (Initialize Disk)

Zainicjuj dysk

  • W następnym oknie wciśnijcie “Ok”.
  • Jeżeli Windows wciąż nie widzi dysku, najpewniej trzeba mu ręcznie nadać literę. W tym celu kliknijcie znowu dysk prawym przyciskiem myszy i wybierzcie “Zmień literę dysku i ścieżki…”
  • W następnym oknie nadajcie literę taką, jaką chcecie i zaakceptujcie przyciskiem “Ok”.

dysk SSD

Czym się różni dysk SSD SATA od M.2?

Dyski SATA to dyski podłączane starszym rodzajem złącza, które zostało stworzone pod poprzedni rodzaj dysków – HDD. To sprawiło, że te dyski są ograniczone przez maksymalną prędkość przesyłu danych przez podłączenie SATA.

To główna różnica. Chociaż konkretne prędkości zależą od dokładnych modeli dysków i płyt głównych, to można śmiało przyjąć, że najlepsze dyski SSD SATA osiągają prędkości mniej więcej na poziomie słabszych dysków SSD M.2. Te drugie potrafią być dziesięciokrotnie szybsze.

Oczywiście jest też różnica w wielkości i kształcie, ale te czynniki są ostatecznie nieistotne.

Jak zainstalować dysk SSD? Podsumowanie

Instalacja dysku SSD nie jest niczym trudnym, chociaż wiele ludzi ma obawy przed zniszczeniem sprzętu. Nie ma się czego obawiać – współczesne podzespoły są dużo bardziej wytrzymałe niż kiedyś, a przecież i sam dysk SSD to bardzo duży upgrade pod tym względem nad HDD. Pamiętajcie tylko o najważniejszych kwestiach BHP: wszelkie “operacje” róbcie na wyłączonym i odłączonym od prądu komputerze. Nie zapomnijcie też o zdjęciu wszystkich folii, które są na dysku “od nowości”!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Poczuj prędkość! MSI prezentuje high-endowy dysk SSD Spatium M480 Play – idealny do PlayStation®5
MSI wprowadza do sprzedaży niewiarygodnie szybki model SSD – Spatium M480 PCIe 4.0 NVMe M.2 Play, który przekracza wszystkie wymagania wydajnościowe PlayStation®5, potwierdzając pozycję firmy
jaki dysk do xbox one Jaki dysk do Xbox One – sprawdź!
Zastanawiasz się, jaki dysk do Xbox One kupić? Dowiedz się, na jakie parametry zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednią pamięć zewnętrzną do konsoli! Pamięć wbudowana może
jak zwolnić miejsce na dysku Jak zwolnić miejsce na dysku w kilku prostych krokach? Poradnik dla Windowsa i Maca
Wiele osób uczy się tego na podstawie własnych doświadczeń: dbanie o swój komputer, to dbanie o miejsce na dysku. Niestety, ale nie można używać całego
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *