Portale społecznościowe szturmem podbiły internet w XXI wieku. Za ich pośrednictwem łączymy się z ludźmi z całego kraju i świata niezależnie od miejsca ich aktualnego pobytu. Tym częściej, znajdując ich w kurortach wypoczynkowych, w pracy czy kawiarniach, ale i na przystankach autobusowych, w korkach ulicznych i wszędzie, gdzie zabierają ze sobą smartfona z dostępem do internetu.

Dzięki tym portalom, takim właśnie jak Facebook, robimy zakupy od sąsiadów, sprzedajemy firanki pani z osiedlowego sklepu, gramy w gry, dzielimy się zdjęciami, prowadzimy rodzinną galerię i kontaktujemy się z szefem z Karaibów. W jednym miejscu znajdujemy wszystko, co jest nam niezbędne przy pracy przy komputerze, a w szczególności budujemy własną sieć kontaktów, która przydaje się na setki rozmaitych sposobów. Co, gdy zapomnimy hasła do własnego konta na Facebooku? Na największym portalu społecznościowym, który jest jednocześnie miejscem naszej pracy, rozrywki, dokonywania zakupów i podtrzymywania relacji?

Nie musimy od razu resetować takiego hasła. Mamy kilka możliwości na to, by odzyskać je bez zbędnej zmiany i wymyślania nowego. Zanim dowiemy się jak to zrobić, zapamiętajmy podstawowe działania, które uchronią nas przed utratą konta czy jego przejęciem.

Bezpieczeństwo

Przeglądarki internetowe, takie jak Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari czy Opera, ale i wiele innych działających zarówno na PC, jak i na telefonach z Androidem mogą zapamiętywać hasła do stron, które wprowadzimy za ich pośrednictwem. To silne narzędzie jest pomocne, gdy logujemy się na własnym sprzęcie. Nie ma tu żadnej konieczności zapamiętywania któregokolwiek z wymyślonych haseł do kont na rozmaitych witrynach internetowych.

Pamiętajmy, że jest to miecz obosieczny. Logując się do swoich profili społecznościowych z wykorzystaniem cudzego urządzenia, możemy narazić się na włamanie na nasze konto. Nigdy więc nie zapisujemy w przeglądarkach, z których nie korzystamy na co dzień, haseł do własnych kont i profili zapisanych w sieci. Tym bardziej nie na urządzeniach osób, których nie znamy, którym nie możemy zaufać, a najlepiej niczyich poza własnymi.

Hasło do Facebooka na urządzeniach z systemem Android

Na obecnych telefonach wyposażonych w system Android do odzyskania zapomnianego hasła wykorzystamy jedną z dwóch opcji. W pierwszej kolejności ze Smart Locka z wykorzystaniem aplikacji Google. Uruchomimy go po odblokowaniu telefonu i przejściu do wszystkich aplikacji i wykorzystaniu opcji „Konfiguracji”. Tam znajdziemy sekcję „Zapisane Hasła” z możliwością wybrania łącza konta Google. Po poświadczeniu dostępu do niego znajdziemy listę zapisanych na telefonie haseł do kont na stronach i portalach internetowych. Korzystając z niej, zlokalizujemy hasło do konta na Facebooku.

Drugim rozwiązaniem jest uruchomienie przeglądarki internetowej, z której przekierujemy się do passwords.google.pl. Tam również wybieramy opcję „Hasła Zapisane” i spośród wielu odnajdujemy te, które wykorzystujemy na co dzień do logowania na Facebooku. Aby ułatwić wyszukiwanie wśród kilkunastu lub dziesiątek innych stron skorzystamy z wyszukiwarki znajdującej się pod ikoną lupy. Tam wpiszemy „Facebook” i lista powinna zawęzić się do tego jednego wyniku.

To samo hasło na komputerach osobistych

Zapisane hasła dostępu do kont internetowych znajdziemy również w przeglądarce internetowej zainstalowanej i wykorzystywanej do logowania na komputerze osobistym. W zależności od użytkowanej przeglądarki możemy spotkać się najczęściej z jedną z wymienionych na poniższej liście:

– Google Chrome,
– Mozilla Firefox,
– Microsoft Edge i Internet Explorer,
– Opera,
– Safari,
– i inne.

Każda z nich jest w stanie zapamiętać hasła logowania do naszych kont na portalach, w tym także do Facebooka. Jego odzyskanie wymaga podjęcia nieco innych kroków na każdej z wymienionych. Przybliżmy sobie trzy z najpopularniejszych, wykorzystywanych do przeglądania stron internetowych w Polsce.

Google Chrome i odzyskanie hasła z Facebooka

Aby znaleźć hasła zapisane w pamięci przeglądarki Google Chrome, należy wykonać kolejno kroki:

– uruchomić przeglądarkę,

– wejść w ikonę trzech kropek, znajdującą się w prawym górnym rogu,

– kliknąć “Konfigurację” z wyświetlonego menu,

– wejść we wpis „Hasło” i znaleźć hasło do Facebooka na pokazanej liście.

Mozilla Firefox a facebookowe hasło do odzyskania

– wchodzimy w opcje w wyświetlonym menu ukazanym po kliknięciu ikonki trzech poziomych linii,

– przechodzimy do zakładki „Prywatność i bezpieczeństwo”,

– lokalizujemy dział „Loginy i Hasła” i wyszukujemy tam sieci społecznościowych, gdzie znajdziemy hasło do Facebooka, po wciśnięciu przycisku „Pokaż hasło”.

Microsoft Edge i zapomniane hasło

– klikamy „Menu Start” i wybieramy „Panel sterowania”.

– wchodzimy w „Poświadczenia” i „Zarządzanie poświadczeniami”,

– odnajdujemy „Poświadczenia sieciowe” i „Hasło internetowe”,

– po wpisaniu poprawnego hasło użytkownika w systemie Windows mamy możliwość podejrzenia hasło do Facebooka, jak i innych stron, na które logowaliśmy się poprzez przeglądarkę Microsoft Edge.

Podsumowanie

Odzyskanie hasła do konta na Facebooku, jak i innych witrynach internetowych nie jest trudne. Możemy tego dokonać zawsze na telefonach z systemem Android od Google i komputerach osobistych, gdy tylko choć raz zapisaliśmy hasło w pamięci przeglądarki lub telefonu. Pamiętając o tej umiejętności komputerowego oprogramowania, powinniśmy zawsze mieć również na uwadze bezpieczeństwo własnych kont, szczególnie wtedy, gdy logujemy się do nich z wykorzystaniem cudzego sprzętu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

signal nazwa użytkownika Signal wprowadza nazwy użytkownika. Już nie trzeba dzielić się numerem telefonu
Do tej pory, aby skontaktować się z kimś przy użyciu Signala, trzeba było podać mu swój numer telefonu. Twórcy popularnego komunikatora zdecydowali się to zmienić,
nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na
vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *