Reset BIOS-u bardzo często może naprawić pozornie niedziałający komputer. Jeśli podkręcaliśmy nasz procesor i po ponownym uruchomieniu komputera widzimy tylko czarny ekran, reset BIOS-u powinien załatwić sprawę. To samo tyczy się sytuacji, w której wymieniliśmy jakiś podzespół w komputerze i odmawia on posłuszeństwa.

Sam reset BIOS-u to nic innego jak przywrócenie domyślnych ustawień płyty głównej. Taka pozornie prosta czynność może jednak zwalczyć sporo problemów. W tym artykule pokażemy kilka sposobów jak zresetować BIOS w laptopie i komputerze stacjonarnym.

Jak zresetować BIOS – przywrócenie wartości w ustawieniach.

Jeśli chcemy zresetować BIOS, a nasz komputer wciąż wyświetla obraz, to czynność ta będzie wymagała tylko paru kliknięć w ustawieniach.

Aby przywrócić ustawienia domyślne BIOSU w ustawieniach:

 1. Wchodzimy do BIOS-u. Możemy to zrobić poprzez kliknięcie odpowiedniego przycisku podczas uruchamiania komputera (zazwyczaj Enter, Delete, F8, F11 lub Escape).
 2. Przechodzimy do ostatniej zakładki najbardziej na prawo.
 3. Zaznaczamy “Load UEFI BIOS Defaults” i klikamy Enter. Zaraz po tym zaznaczamy opcję “Save Changes and Exit” i ponownie klikamy Enter. I gotowe! Ustawienia naszego BIOS-u zostały przywrócone do domyślnych. W opcjach waszej płyty głównej nazwy danych ustawień mogą wyglądać trochę inaczej, jednak zawsze są one podobne.

reset biosu

Niestety, sytuacje, w których musimy zresetować BIOS i wciąż mamy do niego dostęp są raczej rzadkością. Dużo częściej komputer pozornie uruchamia się normalnie, lecz na ekranie nie zostaje wyświetlony żaden obraz. W takiej wypadku dużo lepszym rozwiązaniem będą nasze kolejne sposoby na zresetowanie BIOS-u. Zanim jednak do nich przejdziemy, należałoby sprawdzić, czy nasza płyta nie posiada specjalnego przycisku do resetowania BIOS-u. Jeżeli rzeczywiście tak jest, to wystarczy taki przycisk kliknąć, a ustawienia zostaną szybko zresetowane.

Jak zresetować BIOS — Bateria CMOS.

Wyjęcie Baterii z płyty głównej jest chyba najbardziej uniwersalnym i najpopularniejszym sposobem na zresetowanie BIOS-u.

Żeby wyciągnąć baterię CMOS i zresetować BIOS:

 1. Wyłączamy nasz komputer, a następnie odłączamy go od zasilania przyciskiem na zasilaczu. Możemy też po prostu odpiąć kabel.
 2. Zdejmujemy panel boczny tak, by mieć dobry dostęp do naszej płyty głównej. Najlepiej położyć komputer płasko na stole. Przed przystąpieniem do następnego kroku warto też dotknąć czegoś metalowego i stojącego na podłodze. Niweluje to możliwość uszkodzenia komputera za pomocą elektryczności statycznej.
 3. Lokalizujemy i zaraz po tym demontujemy baterię BIOSU. Bateria na płycie głównej jest zazwyczaj rodzaju CR2032. Wygląda ona jak okrągła płaska pastylka i w łatwy sposób wyciągniemy ją, używając obecnego na płycie mechanizmu. W wyjątkowych przypadkach bateria może wyglądać trochę inaczej i żeby ją odłączyć będziemy musieli wyciągnąć z płyty mały kabel. Jeśli wciąż nie jesteśmy pewni, gdzie znajduje się bateria CMOS, powinniśmy zerknąć do instrukcji naszej płyty głównej.
 4. Czekamy 1-2 minuty, a następnie instalujemy naszą baterię na miejsce. Gdy bateria jest jeszcze zdemontowana, możemy nacisnąć przycisk zasilania. W ten sposób trochę szybciej wyładujemy naszą płytę główną z energii elektrycznej.
 5. Po reinstalacji baterii zakładamy z powrotem panel boczny. Następnie podłączamy komputer do zasilania i wciskamy przycisk włączania. Nasz BIOS został zresetowany!

Bateria CMOS

Tego samego sposobu możemy często użyć, gdy chcemy zresetować BIOS w laptopie, najlepiej w takim modelu, który da się łatwo rozkręcić. Postępujemy analogicznie jak z komputerem stacjonarnym, tylko zamiast panelu bocznego zdejmujemy obudowę laptopa. Musimy też pamiętać o odpięciu baterii zasilającej przed przystąpieniem do działania!

Jak zresetować BIOS — zworka na płycie głównej.

Reset BIOSU przez zworkę na płycie wygląda bardzo podobnie do procesu wyciągania baterii.

Gdy chcemy zresetować BIOS przez zworkę:

 1. Wyłączamy nasz komputer, a zaraz po tym odłączamy go od zasilania.
 2. Zdejmujemy panel boczny i kładziemy komputer tak, aby mieć do niego łatwy dostęp. Tak samo, jak w poprzednim sposobie warto tutaj dotknąć czegoś metalowego przedmiotu, który pozwoli nam się uziemić.
 3. W instrukcji naszej płyty głównej sprawdzamy, gdzie znajduje się zworka do resetowania CMOS. Czasami, żeby mieć dostęp do zworki, musimy wyjąć kilka komponentów. W przypadku naszego komputer musieliśmy wyjąć kartę graficzną.
 4. Przestawiamy zworkę w pozycję do resetowania CMOS. Czekamy kilka sekund, a następnie przestawiamy zworkę w pierwotną pozycję. Czasami przy tym kroku konieczne jest uruchomienie komputer ze zworką w pozycji czyszczenia CMOS.
 5. Gdy zworka jest już w prawidłowej pozycji, zamykamy panel boczny i podpinamy komputer do zasilania. Oczywiście, jeżeli demontowaliśmy jakieś podzespoły w procesie, to instalujemy je ponownie. Uruchamiamy komputer i gotowe! Nasz BIOS został zresetowany.

zworka na płycie głównej

Jak zresetować BIOS w laptopie?

Niestety, nowsze urządzenia często nie posiadają łatwo dostępnej baterii ani zworki. Na całe szczęście niektórzy producenci komputerów o tym pomyśleli i pozwalają na reset BIOS-u przez naciśnięcie specjalnego przycisku lub przytrzymanie przycisku włączania.

Aby zresetować BIOS w laptopie, powinniśmy udać się na stronę producenta i sprawdzić, czy BIOS naszego urządzenia można zresetować bez otwierania go. Następnie postępujemy według informacji dostępnych w znalezionej instrukcji.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że któryś z przedstawionych sposobów pomógł was w zresetowaniu BIOS-u. Jeśli wciąć macie problemy to możliwe, że zaktualizowanie BIOSU-u do najnowszej wersji je rozwiąże. Koniecznie sprawdźcie też nasze inne artykuły i poradniki, aby dowiedzieć się więcej o działaniu, diagnozowaniu i naprawach komputera.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak złożyć komputer do gier Jak złożyć komputer do gier? Najważniejsze wskazówki
Dobry komputer do gier to marzenie każdego gracza. Konsole są fajne i mają wiele zalet, ale ostatecznie najlepszym rozwiązaniem zawsze będą komputery stacjonarne. Tylko w
sprzęt it Sprzęt IT – płyta główna i pamięć RAM. Jak wybrać?
Wyposażenie sprzętu komputerowego to coś, na czym znają się przede wszystkim specjaliści IT. Tymczasem zakup dobrej jakości elementów wpływających na efektywność pracy komputera powinien być
Budowa smartfona — z czego składają się telefony?
Smartfony to małe inteligentne komputery, które pozwalają na wygodne wykonywanie setek zadań. Zazwyczaj jednak nie zastanawiamy się, co sprawia, że ekran smartfona wyświetla obraz, lub
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *