Raczej nikt nie ma wątpliwości, że laptopy, komputery i smartfony to dosyć skomplikowane urządzenia. W końcu składają się one z dziesiątek podzespołów oraz specjalistycznych układów, które pracują w tandemie, aby zapewnić nam funkcjonalność i wygodę. Na całe szczęście przy korzystaniu z komputera nie musimy stale pamiętać, co robi procesor, albo jak działa pamięć RAM. Kiedy, jednak mamy zamiar kupić nowy sprzęt, to warto trochę doinformować się w tej dziedzinie, by podjąć najlepszą decyzję. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat budowy laptopa.

Budowa wewnętrzna laptopa

Wewnętrzne podzespoły laptopa, będą odpowiadały za takie aspekty jak:

  • wydajność
  • głośność
  • prędkość ładowania
  • czas pracy na baterii

Przy wyborze urządzenia trzeba więc zwracać na nie szczególną uwagę. Poniżej przeczytacie, jakie elementy żyją w środku każdego laptopa.

Płyta główna

Płyta główna to komponent łączący ze sobą wszystkie pozostałe podzespoły laptopa. W dużym uproszczeniu jest to obwód drukowany, na którym montowane są gniazda, układy scalone i inne elementy, dzięki czemu możliwa jest ich wzajemna komunikacja. Na płycie głównej znajduje się układ z systemem BIOS przetrzymujący dane na temat aktualnego czasu, daty oraz wszelkich urządzeń zainstalowanych w laptopie.

Często, zamiast umieszczać porty (np. USB lub HDMI) bezpośrednio na płycie głównej producenci laptopów decydują się na zastosowanie mniejszych niezależnych płytek podłączanych do płyty głównej za pomocą taśm. Potrafi to znacznie ułatwić wymianę takowych portów w wypadku awarii.

budowa laptopa schemat

Procesor

Procesor (ang. central processing unit, w skrócie CPU) to jednostka, często nazywana sercem/mózgiem całego komputera. Układ ten jest odpowiedzialny za przetwarzanie wszelkich procesów wykonywanych przez komputer. To właśnie procesor w dużym stopniu decyduje o ogólnej wydajności laptopa. Porównywanie szybkości danych procesorów nie jest takie łatwe, bo spore znaczenie ma tutaj taktowanie (wyrażane w MHz), liczba rdzeni, rozmiar pamięci Cache oraz różnice w architekturach jednostek. Jednak wybierając nowe urządzenie, warto celować w laptopy z procesorami, które mają minimalnie 2 rdzenie (najlepiej z 4 wątkami).

Pamięć RAM

Pamięć RAM jest jednym z podstawowych komponentów potrzebnych do funkcjonowania każdego komputera. Zapisywanie są w niej dane wszystkich przetwarzanych procesów i programów. Za każdym razem, gdy uruchamiamy aplikację, dodajemy nową kartę w przeglądarce, czy włączamy grę, to odpowiednie dane trafiają do pamięci RAM. Większa pojemność pamięci RAM pozwala na otwarcie większej liczby aplikacji bez ich zamykania oraz nadmiernego spowalniania komputera, co w efekcie pozwala na lepszą wielozadaniowość. Obecnie warto, aby laptop miał co najmniej 8 GB pamięci RAM.

Karta Graficzna

Karta graficzna jest podzespołem odpowiadającym za renderowanie wszelkiego rodzaju grafiki. Na ten element szczególną uwagę powinni zwrócić gracze oraz osoby wykonujące profesjonalne prace takie jak edytowanie wideo, czy projektowanie i modelowanie 3D.

Dwa główne typy kart graficznych stosowanych w laptopach to układy zintegrowane z procesorem oraz dedykowane układy graficzne. Te drugie mają zazwyczaj o wiele większą wydajność i możliwości.

budowa wewnętrzna laptopa

Układ Chłodzenia

Aby procesor, karta graficzna i inne podzespoły laptopa mogły pracować stabilnie, potrzebny jest odpowiednio wydajny układ chłodzenia. W lwiej części laptopów mówimy o chłodzeniu powietrznym składającym się z radiatora, ciepłowodów oraz wentylatorów. Ostatnimi czasy niektórzy producenci zaczynają powoli eksperymentować z nieco efektywniejszym chłodzeniem wodnym w laptopach.

Dysk

Dysk pozwala na zapisywanie i przechowywanie wszystkich naszych plików, aplikacji oraz innego oprogramowania. To na nim zainstalowany jest też nasz system operacyjny (np. Windows).

Jeszcze do stosunkowo niedawna na rynku dominowały talerzowe dyski HDD. Dzisiaj o wiele częściej spotyka się już Dyski SSD, które są wyraźnie szybsze.

budowa laptopa lenovo

Bateria

Zintegrowana bateria dla wielu osób jest jednym z najważniejszych elementów laptopa. To właśnie ona stanowi największą różnicę pomiędzy komputerem mobilnym a komputerem stacjonarnym. Czas pracy na baterii może znacznie się różnić w zależności od wybranego modelu. Laptopy z najlepszą baterią pozwalają na nawet kilkanaście godzin nieprzerwanej pracy z dala od ładowarki.

Budowa zewnętrzna laptopa

Poza podzespołami znajdującymi się wewnątrz bardzo ważna jest także zewnętrzna budowa laptopa. Często to właśnie jakość elementów widocznych na pierwszy rzut oka, może decydować o naszym zadowoleniu z urządzenia.

Obudowa

Zacznijmy od najprostszej rzeczy, czyli obudowy. Główną funkcją obudowy jest ochrona wrażliwych podzespołów znajdujących się we wnętrzu laptopa. Najczęściej jest ona wykonana z tworzywa sztucznego, ale w wielu urządzeniach klasy średniej i wysokiej można też się spotkać z metalowymi obudowami (np. z aluminium, czy ze stopu magnezu).

Obudowa znacznie wpływa na wytrzymałość oraz na wagę laptopa. Przy wyborze mobilnego urządzenia do pracy bądź szkoły warto więc zwrócić uwagę na ogólną masę komputera.

Poza typowo funkcjonalnymi aspektami obudowa decyduje też o wyglądzie naszego laptopa. Producenci w tej kwestii nie rzadko potrafią naprawdę się popisać i stworzyć miniaturowe, minimalistyczne dzieło, które na pewno przyciąga oko.

budowa laptopa opis

Matryca

Przy omawianiu elementów laptopa nie można zapomnieć o matrycy. W końcu to dzięki niej obsługa urządzenia jest w ogóle możliwa. Laptopowe matryce mogą różnić się od siebie masą szczegółów, od rozmiaru, przez rozdzielczość aż po typ matrycy i częstotliwość odświeżania. Wszystkie te elementy są ściśle związane z jakością wyświetlanego obrazu.

Matryce w najtańszych modelach pracują zazwyczaj w rozdzielczości 1366 × 768 pikseli. Będzie to wystarczające przy małych rozmiarach samego ekranu, ale wyższa rozdzielczość Full HD (1920 × 1080 pikseli), która jest teraz standardem w mobilnych komputerach, oferuje już dużo lepszą szczegółowość. Laptopy z najwyższej półki potrafią być wyposażone w matryce o ogromnej rozdzielczości 4K (3840 × 2160 pikseli). Na takich urządzeniach nie ma mowy o żadnych niewyraźnych czcionkach bądź widocznych gołym okiem pikselach.

Jeśli zaś chodzi o sam typ matrycy, to zdecydowanie najpopularniejsza jest technologia IPS. Ekrany tego typu oferują ładne kolory i szerokie kąty widzenia, ale ich kontrast stoi na przeciętnym poziomie.

Nowszy typ matrycy o nazwie OLED przez swoje wyjątkowe właściwości potrafi wyświetlać obrazy o nieskończonym kontraście. Kolory tych paneli są mocno nasycone i bardzo przyjemne dla oka, a ich kąty widzenia zawsze będą niemal perfekcyjne. Niestety w tej całej beczce miodu są 2 łyżki dziegciu. Pierwsza to fakt, że matryce OLED są wyraźnie droższe w produkcji niż panele IPS. Przez to technologię OLED spotyka się jedynie w droższych urządzeniach. Drugą zmorą OLED-ów jest tzw. “wypalanie”. Po wielu latach użytkowania piksele takich matryc mogą stracić swoje właściwości. Z tego powodu na ekranie pojawiają się swoiste powidoki elementów, które były wyświetlane w przeszłości.

Zdecydowanie najgorszym typem matrycy wciąż obecnym na rynku są panele TN. Ich kolory najczęściej nie są zbyt dobre i często sprawiają wrażenie wyblakłych. Kąty widzenia w matrycach TN też są raczej wąskie, dlatego obraz ulega degradacji przy patrzeniu na ekran z boku. Przy zakupie nowego urządzenia (w większości sytuacji) polecamy więc omijanie modeli z matrycą TN.

Klawiatura i touchpad

Na koniec mamy dwa elementy laptopa znane praktycznie wszystkim, czyli klawiaturę i touchpad. Zintegrowana w laptopie klawiatura jest zazwyczaj mniejsza i posiada niższy skok niż standardowe modele, przez co możliwe jest zastosowanie smuklejszej obudowy urządzenia.

Touchpad zastępujący myszkę to również rozwiązanie stosowane głównie przez wzgląd na mobilność. W wielu tańszych laptopach nie jest on zbyt dobry, dlatego użytkownicy często zastępują go tradycyjnym gryzoniem.

Podsumowanie

Teraz już wiecie, z czego składa się każdy laptop. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziecie w stanie znaleźć idealne urządzenie dla was. Po więcej informacji dotyczących komputerów oraz laptopów sprawdźcie nasze pozostałe teksty w kategoriach artykuły i poradniki.


Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak przełączyć ekran z laptopa na monitor?
Jeśli wiecie już, jak podłączyć monitor do laptopa, to pewnie korzystacie na całego z tej możliwości. Dodatkowy ekran podczas korzystania z laptopa to super sprawa.
Laptop nie wykrywa monitora, co robić?!
Laptopy to podstawowe narzędzie pracy biurowej w dzisiejszym czasie. Bez problemu na koniec pracy w biurze możesz go schować do torby i zabrać do domu…
Jak podlaczyc dwa monitory do laptopa Jak podłączyć dwa monitory do laptopa?
Laptopy mają swoje plusy. Oczywiste jest to, że są przenośne. Niestety wiąże się to z reguły z małym rozmiarem, a co za tym idzie małym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *