Media społecznościowe to absolutna potęga i miejsce zbierania się internautów już od zarania dziejów. Dziejów internetu oczywiście. Jeszcze przed Facebookiem, a w Polsce Naszą Klasą istniały portale tego typu. Kto pamięta Grono lub Epuls? No właśnie. Ludzie mają tendencje do zbierania się w większe grupy dla wymiany poglądów, szukania ludzi o podobnych hobby i z wielu innych powodów.

Z tego artykułu dowiecie się:

 • Jak zrobić ankietę na FB?
 • Jak zrobić ankietę na FB w wydarzeniu?
 • Jak zrobić ankietę na grupie na FB?
 • Jak zrobić ankietę na FB – alternatywny sposób.

Jak zrobić ankietę na FB?

Robienie ankiet to pewien element umożliwiający lepsze poznanie zebranej społeczności, a gdy już się znacie: poznanie ich zdania na określone tematy. Z tego powodu wiemy też, jak zrobić ankietę na Discordzie i jak zrobić ankietę w Google. Jak zrobić ankietę na FB?

Mogłoby się wydawać, że tworzenie ankiet jest na tyle powszechne, że jest wszędzie. Muszę was jednak zaskoczyć: nie da się zrobić ankiety na własnej stronie na FB. Niezależnie, czy mówimy o prywatnym profilu, czy fanpage, który prowadzicie. Nie ma możliwości dodania ankiety jako postu na tablicy.

“Hola, hola” – powiecie. “Jestem na sto procent pewny, że widziałem ankiety na fejsbuku!”. Macie rację… ale nie do końca:

 • Facebook umożliwiał do względnie niedawna (~połowa 2021 roku) tworzenie ankiet. Czemu ta opcja została usunięta? Nie wiadomo. Czy będzie możliwe zrobić ankietę na FB w przyszłości? Nie wiadomo.
 • Wciąż można tworzyć ankiety na FB, ale tylko w grupach. Czemu zostało to ograniczone w ten sposób? Nie wiadomo.

Jak zrobić ankietę na grupie na FB?

Skoro pierwsze koty za płoty i wiemy już, że opcja jak zrobić ankietę na FB jest bardzo ograniczona, przyjrzyjmy się temu, jak zrobić ankietę na grupie na FB. W końcu ta opcja jest dla nas wciąż dostępna.

Jak zrobić ankietę na grupie na FB? Krok po kroku:

 • Zaloguj się na swoje konto na Facebooku.
 • Kliknij ikonę trzech poziomych pasków w prawym górnym rogu.

Jak zrobić ankietę na grupie na FB

 • Kliknij “Grupy”.
 • W górnej części ekranu wybierz opcje: “Twoje grupy”.

Twoje grupy

 • Wybierz grupę, w której chcesz utworzyć ankietę.
 • Kliknij “Napisz coś…” (Tak, jakbyś chciał stworzyć post).
 • Z dolnej listy wybierz “Ankieta”.
 • Napisz swoje pytanie, a następnie odpowiedzi do wyboru. Jeśli potrzebujesz więcej niż dwóch opcji do wyboru, wciśnij “+ Dodaj opcję ankiety”. Poniżej tego przycisku znajdują się ustawienia, gdzie możesz wybrać, czy zezwolić członkom na dodawanie opcji, i czy można wybrać więcej niż jedną odpowiedź.
 • Gdy wszystko masz gotowe, naciśnij w prawym górnym rogu przycisk “Opublikuj”.

W ten sposób można zrobić ankietę na FB w grupie.

Jak zrobić ankietę na FB w wydarzeniu?

Niestety podobnie jak w przypadku tworzenia ankiet na prywatnym profilu, tak i tutaj ta opcja nie jest aktualnie dostępna. Czy i kiedy będzie dostępna ponownie? Tego nie wiadomo.

Jak się robi ankietę na Messengerze?

Jeżeli jesteście zainteresowani, jak się robi ankietę na Messengerze, koniecznie przeczytajcie nasz poradnik o dokładnie takim samym tytule!

Czy będzie można znowu zrobić ankietę na FB?

Niestety Facebook nie udostępnia informacji na temat tego, czy w ogóle, kiedy i jak zrobić ankietę na FB. Wydaje się jednak, że tworzenie ankiety to na tyle podstawowa funkcja dla społeczności, że powinna wrócić. Wiele dużych firm działa w ten sposób, że jeśli jakaś funkcjonalność ich serwisu nie spełnia ich wymagań, to jest wycofywana do czasu opracowania nowej i lepszej lub poprawy błędów.

Czemu w takim razie wciąż można tworzyć ankiety w grupach? Tradycyjnie: nie znamy szczegółów, ale ankiety na prywatnych profilach od strony technicznej nie muszą być tymi samymi ankietami co w grupach, stąd wycofanie jednych nie musiało pociągnąć za sobą drugich. 

Jak zrobić ankietę na FB? Sposób alternatywny

Od jakiegoś czasu prowadzący rozmaite profile na FB prześcigają się w wymyślaniu pomysłów na angażowanie swojej społeczności. Jednym z takich pomysłów jest tworzeniu postów imitujących ankiety. W takim poście autor prosi o “głosowanie” za pomocą odpowiednich reakcji pod postem. Jakich reakcji? Dokładnie tych, które pojawiają się po przytrzymaniu przycisku “Lubię to!”.

Jak zrobić ankietę na FB

Zasada jest prosta: w poście informujecie swoich fanów o tym, jakie jest pytanie i jakie są odpowiedzi. Każdą odpowiedź oznaczacie jedną z widocznych powyżej emotek. Community będzie “głosować” wybierając odpowiednią reakcję.

Czy jest to miarodajne źródło? Ciężko powiedzieć, aczkolwiek ankiety na FB raczej ogólnie daleko do tego, żeby porównywać je do jakichkolwiek badań opinii publicznej. To raczej rodzaj zabawy, który jednocześnie ma angażować społeczność w interakcję ze stroną na fb. Strony, które mają aktywne community, są lepiej pozycjonowane, bardziej widoczne, a co za tym idzie, są łatwiejsze do znalezienia i mogą osiągnąć większy zysk z reklam i postów sponsorowanych.

Zapamiętajcie jedną rzecz. Jeśli zdecydujecie się na taki typ ankiety, starajcie się nie używać do oznaczania odpowiedzi opcji “Lubię to”. Wielu ludzi twierdzi, że “Lubię to” jako podstawowa opcja jest klikana często z automatu, żeby polubić post na swoim ulubionym fanpagu, a nie w celu głosowania. Może to poważnie zaburzyć wyniki ankiety, która przeprowadzona w taki sposób i tak jest mało miarodajna. Bez słynnego lajka i tak macie sześć opcji do wyboru, powinno wystarczyć.

Jak zrobić ankietę na FB? Podsumowanie

Chociaż dla wielu osób to zaskoczenie, odpowiedź na pytanie “Jak zrobić ankietę na FB?” brzmi negatywnie. Jeśli chcecie poznać zdanie waszych znajomych na jakiś temat, musicie ich o to spytać w “normalnym” poście lub staromodnie zapytać wprost.

Oczywiście tyczy się to tylko “grupy” waszych znajomych: jeśli mówimy o “grupie” na fejsie, to droga wolna. Odpowiedź na pytanie “Jak zrobić ankietę na FB w grupie?” znajdziecie w powyższym tekście.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *