Listy rozwijane to jedna z najczęściej wykorzystywanych funkcji w Excelu. Można dzięki niej między innymi czytelnie przedstawić dane, stworzyć interaktywny wykres czy też używać formularzy. Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić listę rozwijaną w Excelu, w naszym poradniku znajdziesz odpowiedź. Dodatkowo przedstawiamy jej edycję czy nawet funkcję automatycznego aktualizowania komórek.

Czym jest lista rozwijana w Excelu i do czego można ją wykorzystać?

Taka funkcja pozwala wybrać z pewnego zbioru elementów tylko jeden. W Excelu lista rozwijana mieści się w jednej komórce i posiada charakterystyczną strzałkę. Po jej naciśnięciu mamy do dyspozycji wcześniej dodane opcje. Stworzenie listy rozwijanej polega na skorzystaniu z narzędzia “Sprawdzanie poprawności” lub ikony formularza.

Warto wiedzieć, że taka funkcja jest oczywiście domyślnie wbudowana w Excela. To niezwykle przydatny element, gdy wpisywanie z klawiatury nie będzie dobrym wyborem. Listy rozwijane nie tylko przyspieszają pracę, ale i dają zupełnie nowe możliwości, jeśli chodzi o organizację.

lista rozwijana w Excelu

Taka funkcja została zawarta w dowolnej wersji Microsoft Office Excel. Można także korzystać z internetowych Arkuszy Google – tutaj również da się tworzyć listy rozwijane. Używanie tej funkcji jest stosunkowo łatwe. Wystarczy tylko kilka kliknięć i uzupełnienie najważniejszych danych. W takim razie jak zrobić listę rozwijaną w Excelu?

Jak w Excelu zrobić listę rozwijaną? Poradnik

Najczęściej wykorzystuje się w tym celu narzędzie “Sprawdzanie poprawności”, o którym wspominaliśmy powyżej. Lista rozwijana znacznie ułatwia pracę, więc warto z niej korzystać, kiedy to tylko możliwe. Wystarczy wtedy tylko wybrać interesującą nas opcję bez ręcznego wpisywania. Jak zrobić listę rozwijaną w Excelu?

  1. W pierwszej kolejności musisz zadbać o dane, które mają znaleźć się w rozwijanej liście. Wystarczy je umieścić na dowolnym arkuszu, rozmieszczenie również nie zmieni ostatecznego efektu. Najważniejsze jest jednak to, że każda komórka z danymi do listy rozwijanej nie może być oddzielona pustym polem.
  2. Zaznacz pole z danymi i przejdź do “Formuły”. Należy nacisnąć “Definiuj nazwę” w polu “Nazwy zdefiniowane”. Tutaj trzeba wpisać dowolną nazwę i nacisnąć OK.
  3. Wybierz miejsce na listę rozwijaną. Kliknij “Narzędzia danych” w menu “Dane”, następnie przejdź do “Poprawność danych”.
  4. W miejscu “Dozwolone” wybierz “Lista”. Jako źródło trzeba zaznaczyć stworzoną listę o wybranej nazwie. Wystarczy wybrać pole i wpisać “=ListaRozwijana”, a następnie nacisnąć OK.

Nie jest to wbrew pozorom skomplikowany proces. Taka funkcja wymaga trochę pracy, ale głównie skupia się ona na wypisaniu danych. Wybór odpowiednich opcji to zaledwie kilka kliknięć.

Jak ustawić komunikat wejściowy?

Ta funkcja służy do opisania danej listy rozwijanej. Można zawrzeć w komunikacie wejściowym informacje o zastosowaniu danej komórki czy też instrukcję, co należy wybrać. Korzystanie z tej opcji jest również bardzo proste. W oknie “Sprawdzanie poprawności danych” można znaleźć zakładkę “Komunikat wejściowy”. To właśnie tam należy skonfigurować funkcję.

Zwykle wszystkie ustawienia sprowadzają się tutaj do wpisania tytułu komunikatu oraz jego treści. To tak naprawdę wszystko, co trzeba wiedzieć. Dodatkowo trzeba zaznaczyć opcję “Pokazuje komunikat wejściowy przy wyborze komórki”. Jeżeli już wiesz, jak zrobić listę rozwijaną w Excelu, warto również ją po prostu opisać. Jest to szczególnie przydatne, gdy z arkusza korzysta wiele osób.

Jak ustawić alert o błędzie?

Trzecia zakładka okna “Sprawdzanie poprawności danych” umożliwia ustawienie alertu o błędzie. To komunikat, który ma zostać wyświetlony, kiedy użytkownik ręcznie wpisze wartość spoza listy rozwijanej. W menu można ustawić kilka najważniejszych parametrów: styl, tytuł oraz komunikat.

Jak ustawić alert o błędzie

Opcji nie ma zbyt wiele, ponieważ alert o błędzie ma tylko poinformować użytkownika o wpisywaniu niewłaściwej wartości. Funkcja jest bardzo łatwa w konfiguracji. Warto wiedzieć, że można skorzystać z przycisku “Wyczyść wszystko”. Powoduje to, że komunikat o błędzie nie zostanie wyświetlony.

Dynamiczna i hierarchiczna lista rozwijana w Excelu – jak je zrobić?

Już wiesz, jak zrobić listę rozwijaną w Excelu. Ważne jest to, że ten program ma znacznie więcej do zaoferowania. Można również tworzyć dynamiczne listy rozwijane. Ta funkcja po prostu przyspiesza wiele zadań i ułatwia pracę na arkuszach w grupie. Działanie polega na automatycznym dodawaniu opcji do listy rozwijanej po rozbudowaniu bazy danych o nową grupę informacji.

Sporadycznie potrzebne są także bardziej “zaawansowane” rozwiązania. Wystarczy, że istnieją grupy i podgrupy informacji. Wtedy często będzie konieczne wyświetlenie ściśle określonych elementów w liście rozwijanej. Excel jest wyposażony w odpowiednie narzędzie. Chodzi tutaj o hierarchiczne listy rozwijane.

Dane muszą być odpowiednio poukładane – trzeba tutaj elementów głównych i podrzędnych. Liczba takich grup pozostaje nieograniczona. Wystarczy tylko stworzyć listę elementów z nagłówkiem. Wtedy właśnie tytuł zostaje kategorią, a podrzędne dane pojawią się w rozwijanym menu.

hierarchiczna lista rozwijana w Excelu

Jak zrobić listę rozwijaną w Excelu do tak pogrupowanych informacji? Hierarchię można zachować w prosty sposób:

  1. Należy przejść do sekcji “Formuły” i wybrać “Nazwy zdefiniowane”, a następnie “Utwórz zaznaczenia”.
  2. Przejdź do wybranego miejsca i stwórz listę rozwijaną z samych nagłówków. Następnie trzeba zrobić kolejną komórkę, ale zawierającą podrzędne dane.
  3. Teraz uruchamiamy narzędzie “Sprawdź poprawność danych” oraz wybieramy “Lista”.
  4. Wykorzystaj funkcję “ADR.POŚR”. Wystarczy tylko wskazać obie listy rozwijane z nagłówkami i podrzędnymi danymi.

Hierarchiczne listy rozwijane wykorzystuje się przy bardziej skomplikowanych zadaniach, więc nie tak często. Mimo wszystko ich tworzenie jest naprawdę łatwe i daje to ogromne możliwości, które będą przydatne, szczególnie gdy na danym arkuszu pracuje kilka osób. Wprowadza to pewną standaryzację.

Już wiesz, jak zrobić listę rozwijaną w Excelu – czy można ją edytować?

Edytowanie listy rozwijanej w Excelu jest bardzo proste. Można bez problemu dodawać i usuwać elementy (także w hierarchicznie ułożonych danych). Wiele jednak zależy od tego, jak konkretnie została skonfigurowana lista rozwijana. Jeżeli źródłem jest po prostu tabela stworzona w arkuszu – można po prostu dodać i usunąć dowolny element. Warto więc korzystać z nazwanych zakresów.

Dane wprowadzone ręcznie wymagają jednak przejścia do narzędzia “Sprawdzanie poprawności danych”:

  1. Wybierz kartę “Ustawienia”.
  2. Odnajdź pole “Źródło”.
  3. To tutaj należy zmieniać, dodawać i usuwać elementy listy. Pamiętaj o przecinku bez spacji między kolejnymi elementami.
  4. Zastosuj zmiany we wszystkich komórkach z tymi samymi ustawieniami.

Wtedy wszystkie listy powinny się zaktualizować. Dane wprowadzane ręcznie są mało wygodnym rozwiązaniem. Każda edycja wymaga przechodzenia do kreatora.

Jak kopiować listy rozwijane w Excelu?

Kopiowanie listy rozwijanej może być tak naprawdę bardzo proste. Standardowa metoda Ctrl+C i Ctrl+V zadziała. Wtedy jednak przenoszona jest także zawartość komórki i jej wygląd. Nie zawsze taki efekt będzie pożądany. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie jednej z funkcji Excela, a konkretnie “Wklejania specjalnego”. Wtedy przeniesiona zostanie jedynie odpowiednio skonfigurowana lista rozwijana, a nie cała zawartość wybranej komórki.

Jak kopiować listy rozwijane w Excelu

Aby skorzystać z tej funkcji, należy nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać “Wklejanie specjalne”. Następnie pojawi się okno, gdzie będzie opcja sprawdzania poprawności. Wystarczy tylko kliknąć przycisk OK. Jest to bardzo proste i warto korzystać właśnie z tego rozwiązania. Standardowe ręczne kopiowanie może powodować pewne problemy oraz utrudniać pracę przez przenoszenie także parametrów komórki.

Lista rozwijana w Excelu – do czego można ją wykorzystać?

Możliwości jest ogrom. Ta funkcja służy przede wszystkim przyspieszeniu pracy w arkuszu oraz wyżej wspomnianej standaryzacji. Nie trzeba ręcznie wprowadzać danej wartości do wielu komórek. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią opcję z poziomu menu. Listy rozwijane można bardzo łatwo edytować, co także jest sporą zaletą.

Warto wiedzieć, że praca w grupie przy jednym arkuszu wymaga standaryzacji. Inaczej może powstać pewien “chaos”, co znacznie obniży wydajność. Listy rozwijane nie tylko przyspieszą pracę, ale i wyeliminują pomyłki użytkowników.

WARTO PRZECZYTAĆ:

microsoft defender for endpoint Microsoft Defender oznaczył… Microsoft Office jako wirusa
Microsoft Defender, czyli wbudowane oprogramowanie antywirusowe Windowsa, od dawien dawna jest obiektem wielu kpin. W ostatnich latach jego reputacja zaczęła minimalnie się poprawiać… aczkolwiek wciąż
xbox game pass nowe gry Xbox Game Pass: gracze dostali 2 gry bez zapowiedzi
A to niespodzianka! Microsoft postanowił zaskoczyć subskrybentów i bez wcześniejszych zapowiedzi rozbudować usługę o dwie dodatkowe gry. Sprawdź, o jakie tytuły chodzi! Remnant 2 oraz
bill gates Wkrótce trzydniowy tydzień pracy? Według Billa Gatesa to możliwe
Trzydniowy tydzień pracy brzmi jak szaleństwo? Nie dla założyciela firmy Microsoft, który podczas wywiadu powiedział, że jego zdaniem Al nie jest zagrożeniem dla ludzi i
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *