Największe utrapienie w życiu wielu graczy – FPS-y. Przynajmniej wtedy, kiedy są niskie. Kiedy są wysokie, nikt nie piśnie słówka. Odpowiednio wysokie i do tego stałe, ma się rozumieć. Wie o tym każdy gracz, a jeśli nie, to jest noobem. Czym są FPS-y i jak zwiększyć FPS w Minecraft? Zapraszam do naszego poradnika!

W tym artykule przeczytacie:

 • Czym są FPS-y?
 • Jak zwiększyć FPS w Minecraft?
 • Czym są mody?
 • Jak zwiększyć FPS w Minecraft za pomocą modów?
 • Jak zwiększyć FPS w Minecraft na laptopie?

Czym są FPS-y?

FPS to skrót od frame per second, czyli klatki na sekundę. W ten sposób wyraża się płynność gry – im więcej, tym gra płynniejsza. Uznaje się, że w zależności od rodzaju gry potrzebne jest 30, a najlepiej 60FPS dla płynnej rozgrywki. Im mniej, tym gra bardziej przerywa lub “klatkuje”, co jest strasznie frustrujące, gdy chcemy sobie po prostu pograć.

Ilość FPS-ów zależy od kilku rzeczy:

 • Grafiki gry, a dokładnie jej jakości. To można określić przez wymagania sprzętowe.
 • Ustawień graficznych, których używamy grając.
 • Podzespołów naszego komputera.

W skrócie: jeśli nie chcecie mieć problemów z ilością FPS-ów, wasz komputer powinien spełniać zalecane wymagania sprzętowe podane przez producenta. Najlepiej powinien je przekraczać i to zdrowo. Minecraft nie jest grą ani specjalnie ładną, ani nową, przez co jego wymagania nie są wysokie. Problem jednak zaczyna się, gdy budowane światy robią się coraz większe – komputery muszą wyświetlać coraz więcej obiektów, a to chcąc nie chcąc musi prowadzić do spadku klatek na sekundę.

Jak zwiększyć FPS w Minecraft?

Jest wiele sposobów na to, jak zwiększyć FPS w Minecraft. Przyjmy się im wszystkim po kolei.

Sprawdź, czy twój komputer spełnia wymagania

Z racji tego, że dość obiektywnie można o Minecrafcie użyć określenia “brzydka gra”, nie trzeba do niego mocnych komputerów, co jest dosyć równoznaczne z tym że nie trzeba nowego komputera. Z tego powodu dzieci grają w Minecrafta często na bardzo starych i wysłużonych komputerach swoich rodziców lub po prostu rodzice kupili im tani używany komputer, tylko pod kątem grania w Minecrafta.

Gry mają jednak to do siebie, że ewoluują i grafika się może delikatnie poprawiać, komputery zaś się starzeją i mogą wprost działać wolniej i gorzej. Jednocześnie Minecraft choć brzydki, to ma momentami olbrzymie mapy do gry, a te zjadają dużo więcej zasobów komputera niż na początku. W takim wypadku warto sprawdzić, czy wasz komputer wciąż spełnia wymagania systemowe Minecraft.

Minimalne wymagania Minecraft są następujące:

 • Procesor: Intel Core i3-3210 3.2 GHz / AMD A8-7600 APU 3.1 GHz / Apple M1.
 • RAM: 2GB.
 • Minimum Windows 7 lub nowszy.
 • Karta graficzna: Zintegrowana Intel HD 4000 lub AMD Radeon R5;, Dedykowana: Seria Nvidia GeForce 400 lub Radeon HD 7000.
 • Miejsce na dysku: 1GB.

Jak widać, nie są to w żaden sposób duże wymagania. Warto jednak rozpocząć sprawdzanie od tego. Jeśli wasz komputer przestał spełniać wymagania techniczne, to będzie to nie do przeskoczenia.

Zamknij wszystkie inne programy działające w tle

Jeśli twój komputer nie należy do mocnych, warto zamknąć wszystkie inne programy działające w tle. Jak to wpłynie na zwiększenie ilość FPS w Minecraft? Każdy program otwarty w tle zużywa część zasobów komputera, np. pamięci operacyjnej. Wyłączając wszystkie inne programy, komputer będzie mógł się poświęcić w całości na Minecraft, co może dać mu trochę więcej mocy i wpłynąć pozytywnie na ilość FPS-ów.

Zmiana ustawień grafiki w Minecraft

To być może najlepszy sposób, na to, jak zwiększyć ilość FPS w Minecraft. Jak już wspomniałem we wstępie, FPS-y zależą od jakości wyświetlanej grafiki. Ta, nawet jeśli nie jest najlepsza, jak w Minecrafcie, i tak umożliwia zmianę niektórych opcji. Jeśli możecie, obniżcie jakość wyświetlanej grafiki do minimum – to na pewno zwiększy liczbę FPS. Gra będzie wyglądała jeszcze gorzej, ale coś za coś.

Jeśli chcecie jeszcze bardziej zmniejszyć grafikę i mieć więcej FPS w Minecrafcie, możecie zmniejszyć wyświetlaną rozdzielczość. Warto jednak zauważyć, że rozdzielczość inna niż natywna rozdzielczość monitora sprawi, że gra będzie wyglądała już naprawdę niewyobrażalnie źle.

Jak zwiększyć ilość FPS w Minecraft? Zaktualizuj sterowniki do karty graficznej!

Jeśli Minecraft nagle zaczął gorzej działać, może to być wina dwóch rzeczy:

 • Minecraft dostał nowy patch, który coś zmieniał graficznie, a sterowniki twojej karty graficznej nie były na to gotowe.
 • Twoja karta graficzna dostała nowe sterowniki, które coś popsuły. To się zdarza.

W obu przypadkach najlepszym wyjściem jest sprawdzić, czy są nowe sterowniki do karty graficznej i je zaktualizować. Nic nie zaszkodzi, a może dużo pomóc. Nawet jeśli to ten drugi przypadek i automatyczna aktualizacja sterownika coś popsuła. Producenci się o tym szybko dowiadują i aktualizacja naprawiająca błąd zostaje wypuszczona priorytetowo.

minecraft wymagania na pc
Źródło: Mojang

Jak zwiększyć ilość FPS w Minecraft za pomocą modów?

Na liczbę osiąganych FPS w grze można wpłynąć nie tylko sprzętowo i za pomocą sterowników. Pomocne mogą być również mody. Kiedyś napisałem podobny artykuł na temat komendy na FPS w CS:GO. Jednak to właśnie mody są czymś, co wyróżnia Minecraft od CS:GO.

Czym są mody?

Mody to specjalne modyfikacje do gier, które mają na celu coś zmienić. Z reguły nie są one tworzone przez producenta i wydawcę gry, a przez społeczność fanów. Nie są jednak w żaden sposób niebezpieczne – wiele gier akceptuje mody i akceptuje specjalne strony, gdzie sprawdzone modyfikacje są udostępniane graczom do ściągania. Mają wtedy pewność, że to, co ściągną, jest bezpieczne. Warto też w tym miejscu podkreślić: mody to nie kody ani żadne cheaty.

Jak zwiększyć liczbę FPS w Minecrafcie za pomocą modów?

Społeczność gamingowa potrafi być czasem tak szalona, że bardzo często mody można znaleźć absolutnie do wszystkiego. Normą są mody, które podmieniają tekstury na lepsze i poprawiają grafikę. Bez problemu znajdziecie również mody, które pogarszają grafikę, optymalizują grę pod kątem większej ilość FPS-ów lub dodają więcej opcji graficznych, dla indywidualnego rozwiązania.

Skąd wziąć mody do Minecraft? Popularne strony to np. Curseforge, 9minecraft lub Minecraftmods. Na każdej z wymienionych stron znajdziecie również instrukcje jak je zainstalować, pełny opis, a przede wszystkim: setki, jeśli nie tysiące modów. Polecam się rozejrzeć, na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Jednym z takich modów jest OptiFine. OptiFine to sposób na to, jak zwiększyć liczbę FPS w Minecrafcie. Już na swojej stronie twórcy zachwalają, że przypadek, w którym FPS-y ulegają podwojeniu, jest bardzo częsty. Nic nie szkodzi spróbować.

Jak zwiększyć FPS w Minecraft na laptopie?

Jak zwiększyć FPS w Minecraft na laptopie? Dokładnie tak samo! Laptop to nie konsola, tylko po prostu przenośny komputer, stąd wszystko to, co napisałem wyżej, ma zastosowanie również do laptopa. Sprawdźcie, czy wasz laptop spełnia wymagania, wyłączcie inne programy, pobawcie się opcjami graficznymi, zaktualizujcie sterowniki, a jeśli to nie pomoże – zapoznajcie się z modami.

Jak zwiększyć FPS w Minecraft? – podsumowanie

Minecraft to dosyć stara i prosta gra. Mimo to daje możliwość budowy wprost gigantycznych światów, a także odwzorowywania realnych budowli, z czego znani są najwięksi zapaleńcy wśród społeczności. W takich wypadkach może brakować FPS-ów nawet na komputerach, które spełniają wymagania systemowe gry. Wtedy dobrze wiedzieć jak zwiększyć ilość FPS w Minecraft.

Warto się również zapoznać z modami do gry. Chociaż na słabszych komputerach ich użycie może być ograniczone (mody zwiększają zużycie systemu), to będą świetną zabawą, gdy upgradujecie komputer.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wilgotność powietrza w magazynie – na co wpływa?
W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez
Technologiczne zabawki dla dzieci – na które warto zwrócić uwagę?
Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, jednak niektóre dzieci nie przepadają za typowymi aktywnościami w ogrodzie. Dotyczy to w szczególności dzieci i nastolatków
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *