Zastanawiasz się jaki RAM wybrać, by Twój komputer poradził sobie z Twoimi ulubionymi grami? Oto krótki poradnik, w którym znajdziesz wszystko, co istotne.

Czym tak w zasadzie jest pamięć RAM?

Wybór odpowiedniej pamięci RAM ma niebagatelne znaczenie dla jakości naszego gamingowego doświadczenia. Choć nie jest to czynnik tak doceniany, jak karty graficzne, czy procesor, zbyt niewielka ilość tej pamięci (lub słabe parametry) mogą stanowić „bottleneck” w wielu tytułach. Warto więc zastanowić się, jakie parametry posiadają kości RAM i które z nich będą mieć znaczenie dla nas.

Podstawowe parametry RAM-u

Kiedy otworzymy stronę dowolnego sklepu internetowego z podzespołami komputerowymi, naszym oczom ukaże się naprawdę spora liczba propozycji. Każda z nich powinna mieć określone parametry:

  1.  Zasobność pamięci RAM. To parametr, który często traktowany jest jako ten najważniejszy. Po części dlatego, że łatwo nam zrozumieć zależność „więcej RAM = większa wydajność”. Co zresztą nie zawsze jest prawdą.
  2.  Typ pamięci RAM. Z reguły mówimy tu o generacjach modułów pamięci, które zmieniały się na przestrzeni lat. Aktualnie na rynku funkcjonują:
  • DDR2 – raczej niskiej wydajności kości RAM dostosowane do starych CPU.
  • DDR3 – znacznie bardziej wydajne od DDR2 stosowane w niektórych budżetowych komputerach.
  • DDR4 – polecany, lubiany przez graczy i popularny standard pamięci RAM, wciąż bardzo popularny w komputerach ze średniej i wysokiej półki cenowej.
  • DDR5 – najnowszy standard, który oferuje najlepsze parametry względem wydajności i jednocześnie jest najdroższy.
  1.  CAS latency, CL. Określa opóźnienie związane z wywoływaniem danych z pamięci. W tym wypadku niskie wartości są lepsze. Warto jednak mieć na uwadze, że parametr CL zależy np. od generacji i od taktowania. Normą jest, że starsze kości RAM oferują bardzo niskie wartości CL, jednak wynika to z tego, że również ich możliwości są znacznie bardziej ograniczone.
  2.  Taktowanie pamięci RAM. Jest to parametr, który określa wydajność pracy RAM-u. Wyższe taktowanie oznacza wyższą wydajność. Jednak należy dobierać takie taktowanie RAM-u, które jest kompatybilne z procesorem i płytą główną. Szczególnie jeśli nie chcemy dokonywać samodzielnych korekt w wydajności sprzętu (podkręcanie pamięci RAM jest jak najbardziej możliwe).
  3.  Dodatki, design. Pamięć RAM może zostać wyposażona w efektownie wyglądające oświetlenie RGB lub inne niewielkie dodatki, które zmieniają jej wygląd. Design niewiele zmienia w wydajności danych kości pamięci, więc jest to kwestia czysto subiektywna.

Ile RAM-u do komputera?

Jeszcze niedawno „złotym standardem” w zasobności pamięci RAM było 8 GB. Dziś jednak sytuacja się nieco zmieniła, a wymagania sprzętowe wielu gier znacząco wzrosły. To, ile RAM-u potrzebujemy w naszym komputerze, zależy od wielu czynników. Mowa tu przede wszystkim o tym, w jakie tytuły zamierzamy grać i czy przewidujemy, że dany „pecet” pozostanie z nami przez kolejne lata. Większość nowych gier „triple-A” wymaga 16 GB RAMu do płynnego działania przy wysokiej jakości grafiki. Z kolei 32 GB RAMu niekoniecznie musi przyczynić się do poprawy jakości grafiki, jednak z pewnością poprawi możliwości do przetwarzania wielu procesów przez nasz komputer naraz.

Warto także dodać, że jeśli tworzymy budżetową kompozycję, która korzysta ze zintegrowanego procesora graficznego (np. Ryzena z serii G), warto szczególną uwagę poświęcić doborowi pamięci RAM. Część procesorów będzie gospodarowało zasobami pamięci RAM, jakby to był VRAM, czyli pamięć karty graficznej, która pozwala na lepszą obsługę efektów wizualnych w grze.

Reasumując, 16 GB RAM wydaje się „bezpieczną” opcją, ale jeśli myślimy o konstrukcji, która będzie wydajna w kolejnych latach, a także często korzystając z komputera mamy otwartych wiele aplikacji, zdecydowanie warto sięgnąć po więcej. 8 GB RAM sprawdzi się raczej w komputerach biurowych, ewentualnie w urządzeniach obsługujących gry „retro”.

Przy wyborze RAM-u warto dowiedzieć się, jakie kości są kompatybilne z naszym urządzeniem i wybrać te, które mają wysokie taktowanie, niskie opóźnienia i pochodzą od zaufanego producenta pamięci.

Polski RAM? Nie musimy sięgać po chińskie rozwiązania!

Marka w przypadku kości RAM jest bardzo istotna. Szczególnie że jest to jeden z niewielu kluczowych dla działania komputera podzespołów, które tworzone są przez naszą rodzimą markę. W tym wypadku mowa tu o firmie GOODRAM. Sprzęt GOODRAM bardzo dobrze wpisuje się w oczekiwania klientów znad Wisły. Są to komponenty świetnej jakości, które oferują wysoką wydajność (w tym niskie opóźnienia przy wysokim taktowaniu), a ich cena sprawia, że często są one bezkonkurencyjne w poszczególnych segmentach rynku. GOODRAM ma w swojej ofercie szereg różnych kości RAM dostosowanych do potrzeb różnych komputerów. Firma ta od lat pokazuje, że w naszym kraju da się produkować światowej klasy komponenty, które cenione są przez specjalistów związanych z rynkiem komputerowym i rzeszę fanów komputerowej rozrywki.

Materiał partnera.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak sprawdzić ramy w pc Jak sprawdzić RAMy w PC?
RAM (Random Access Memory) to nic innego, jak pamięć operacyjna, którą komputer lub laptop wykorzystuje do przechowywania danych tymczasowych i wykonywania obliczeń. Spora ilość RAM-u
VIPER Gaming zapowiada moduły pamięci VIPER VENOM DDR5
VIPER, marka firmy PATRIOT, globalnego lidera w dziedzinie wydajnych pamięci, dysków półprzewodnikowych i rozwiązań pamięci masowej flash, ogłasza premierę nowej,wysokowydajnej pamięci DDR5 VIPER VENOM w
diablo 4 32GB RAM-u i RTX 3080 – bez tego nie zagrasz w Diablo 4 w 4K na Ultra
Premiera Diablo 4 zbliża się wielkimi krokami, więc Blizzard coraz chętniej wydziela informacje na temat tego głośnego tytułu. Tym razem padło na wymagania sprzętowe –
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *