Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Tablet graficzny to urządzenie, które niedawno weszło na rynek, a już stało się perełką wśród elektroniki i podbiło serca ludzi na świecie. Obecnie, najwięksi producenci prześcigają w stworzeniu modelu idealnego. Zagłębiliśmy nieco swoją wiedzę na ten temat i odkryliśmy, na jakie parametry warto zwracać szczególną uwagę. Jeśli też jesteś ciekawy, co jest najbardziej istotne przy kupnie tabletu graficznego, zapraszamy serdecznie do lektury!

Tablet tabletowi nie równy, czyli rodzaje tabletów graficznych pod lupą

Pod pojęciem tablet graficzny kryją się różne urządzenia. Najprostszy podział, uwzględnia ich rodzaj.

Pierwszy z nich to klasyczny model, w skład którego wchodzą: plastikowa powierzchnia robocza i rysik. Jednak można znaleźć sprzęty wyposażone również w dodatkowe, funkcjonalne przyciski, w dużym stopniu usprawniające pracę.

Drugi rodzaj to bardziej zaawansowany tablet graficzny o dotykowym, kolorowym wyświetlaczu. Podstawową zmianą, jest możliwość aktualnego podglądu wykonanych na urządzeniu czynności. Ten typ przydatny jest w szczególności w zawodzie grafika.

Najistotniejsze kwestie — parametry urządzenia

Moc tabletu graficznego drzemie w jego parametrach. W jakich szczególnie? Do najważniejszych należą:

  • wielkość tabletu,
  • rozmiar przestrzeni roboczej,
  • rozdzielczość ekranu,
  • rodzaj rysika,
  • wysokość odczytu,
  • rozpoznawalność kąta nachylenia piórka.

Poniżej ich krótka charakterystyka.

tablet-graficzny-jaki-wybrac

Wielkość tabletu

Rozmiar tabletu graficznego powinien być zawsze dopasowany do użytkownika i jego preferencji. Mimo że większy model charakteryzuje większa precyzja i szersze możliwości, nie zawsze jest on właściwym wyborem. Zbyt duży może okazać się wbrew pozorom trudniejszy w użytkowaniu, głównie ze względu na konieczność wykonywania na nim bardzo dynamicznych ruchów. Ponadto położony na biurku, zajmie na nim naprawdę sporo miejsca.

Rozmiar przestrzeni roboczej

Wielkość przestrzeni roboczej, czyli użytkowanej powierzchni jest niezwykle istotna. W standardowych modelach dostępne są rozmiary, takie jak S, M oraz L. Natomiast w przypadku tabletów graficznych dotykowych ich wielkość sięgać może nawet 32 cali.

Rozdzielczość ekranu

Rozdzielczość ekranu jest ściśle powiązana z rozmiarem przestrzeni roboczej. Parametr ten wyrażony jest zazwyczaj w liczbie linii na cal. Jak można się domyślić, w przypadku wyższego współczynnika rozdzielczość ekranu jest większa. Ma to przełożenie również w precyzyjności odwzorowania ruchów.

Rodzaj rysika / piórka w zestawie

Istotnym aspektem jest także rodzaj rysika, bądź piórka, które znajduje się w zestawie. Idealny model, to taki, który dobrze się trzyma w dłoni oraz charakteryzuje się wysoką czułością nacisku, gwarantującą jednocześnie większą precyzyjność.

Wysokość odczytu

Przedostatnią kwestią, na którą warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru idealnego tabletu graficznego, jest wysokość odczytu. Innymi słowy, to minimalna odległość zbliżenia pióra od powierzchni roboczej, powodująca odczyt na urządzeniu. Standardowo wynosi ona prawie 10 milimetrów. Niestety funkcja ta nie jest dostępna w każdym urządzeniu.

Kąt nachylenia piórka i jego odczyt

Ostatni z bardziej istotnych parametrów jest kąt nachylenia rysika do ekranu i jego odczyt. Istotny jest on głównie podczas wykonywania cieniowania czy chęci subtelnego przejścia pomiędzy poszczególnymi odcieniami. Kąt nachylenia w większości modeli wynosi 60 stopni.

Podsumowując — powyższe aspekty są kluczowe. Dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę, decydując się na zakup tabletu graficznego. Niezależnie od parametrów technicznych, model idealny powinien spełniać wszystkie oczekiwania użytkownika i odpowiadać jego potrzebom.

Share:

administrator, bbp_keymaster

TechPolska - Zespół, który tworzy naszą stronę składa się głównie z młodych amantów rozwiązań technologicznych oraz informatyki. W swoich treściach stawiamy przede wszystkim na obiektywność i rzetelność, co niejednokrotnie zostało docenione przez naszych czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *