Płacenie w stacjonarnych lub internetowych sklepach może kojarzyć się przede wszystkim z kartami debetowymi lub kredytowi, ewentualnie gotówką. Jest jednak także trzecia opcja, a mianowicie karta prepaid (nazywana także kartą przedpłaconą).
Taka karta może przydać się do osobistego użytku, ale nie tylko – nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją komuś podarować, na przykład z okazji urodzin czy świąt. Poniżej wyjaśnimy, jak ona dokładnie działa i odpowiemy na pytanie, czy warto się na nią zdecydować!
Czym są karty prepaid?
Karty przedpłacone to nic innego, jak swego rodzaju mini-rachunki, zwykle powiązane z jakąś konkretną usługą (sklepem, serwisem, grą, aplikacją i nie tylko).
Kupujący nabywa kartę o określonym nominale, a następnie może ona zostać wykorzystana, czy to przez niego, czy przez inną osobę, do dokonywania różnego rodzaju transakcji. Można wykorzystać całe dostępne środki w ramach jednej transakcji, natomiast zwykle istnieje też możliwość wielokrotnego korzystania z karty, aż do zużycia wszystkich środków.
Czym dwie karty do tego samego sklepu i o tym samym nominale się od siebie różnią? Najczęściej do każdej karty będzie przypisany długi kod, którego wprowadzenie w odpowiednim miejscu (np. w danej aplikacji, grze, stronie internetowej) pozwoli na dokonanie transakcji czy aktywowanie usługi. Kody te są na tyle długie i różnorodne (małe i duże litery, liczby, znaki specjalne), że jest mało prawdopodobne, aby ktoś był w stanie je zgadnąć czy wpisać nie swój kod przez przypadek.
Prepaidy występują w formie fizycznej (są to wtedy zwykle małe kartoniki, względem plastikowe karty stworzone na podobę kart płatniczych, a w niektórych przypadkach po prostu kod jest nadrukowany na paragonie), ale nie tylko. Można też kupić wirtualną kartę przedpłaconą, która działa dokładnie w ten sam sposób, co fizyczna, tylko po prostu kupujący otrzymuje sam kod, bez opakowania, fizycznej karty czy paragonu.
Karta przedpłacona a rachunek bankowy
Tzw. prepaidów nie należy mylić z rachunkami w bankach czy też kartami płatniczymi przypisanymi do tych kart. Co prawda istnieje coś takiego, jak chociażby karty przedpłacone VISA, natomiast dalej funkcjonują one na podobnej zasadzie, jak inne karty prepaid.
Karty płatnicze wydawane jako dodatek do konta bankowego (względnie karty kredytowe) są przede wszystkim znacznie bardziej sformalizowane, a także przypisane do konkretnej osoby. Żeby otrzymać kartę płatniczą, trzeba podpisać umowę z bankiem i podać mu swoje dane osobowe.
Natomiast w przypadku kart prepaid wystarczy zazwyczaj jedyne, co trzeba zrobić, to dokonać zapłaty. Karta nie jest przypisana do konkretnej osoby, dzięki czemu nie tylko zapewnia większą anonimowość, ale w razie potrzeby pozwala również na przekazywanie jej z rąk do rąk bez żadnego problemu.
Jednocześnie często ma wyznaczony okres, po którym środki zgromadzone na niej wygasają. Na ogół też nie można uzupełnić tej samej karty o kolejne środki, a trzeba kupić nową, w związku z czym ma ona zastosowanie bardziej “doraźne” niż pełnoprawna karta płatnicza powiązana z kontem bankowym.
Jak skorzystać z karty prepaid?
Sposób korzystania z kart przedpłaconych może się nieco różnić w zależności od tego, o jakiej dokładnie karcie mówimy i jakiego jest ona typu (wirtualna, fizyczna). Natomiast zazwyczaj proces ten przebiega mniej więcej w ten sposób:
- Wybierz kartę prepaid i kup interesujący Cię nominał.
- Znajdź na opakowaniu indywidualny kod związany z daną kartą (w przypadku kart wirtualnych może on na przykład zostać przesłany mailem).
- Wejdź do sklepu lub usługi powiązanych z kartą i wpisz kod w odpowiednie miejsce (np. w zakładkę karty podarunkowe w ustawieniach lub koszyku).
Jak widać, całość nie jest szczególnie skomplikowana i nie powinna generować zbyt wielu problemów.
Jeśli wykorzystało się już część środków zgromadzonych na karcie i chciałoby się wiedzieć, ile jeszcze zostało do wydania, warto poszukać możliwości sprawdzenia tego na stronie danego sklepu lub usługi. Niekiedy jest opcja, aby wpisać kod i poznać stan konta.
Do czego można wykorzystać prepaidy?
Karta przedpłacona występuje pod znacznie większą ilością postaci niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Pierwsza warta uwagi opcja to doładowania telefoniczne – niezbędne do wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości tekstowych w przypadku, gdy ktoś posiada tzw. numer na kartę, a nie na abonament.
Sprawa jest bardzo prosta. Po zakupieniu doładowania wykorzystuje się je dla wybranego numeru, a następnie na wirtualne konto trafiają środki, które można przeznaczyć na rozmowy i SMS-y.
Za pomocą prepaidów można także kupować aplikacje komputerowe oraz gry cyfrowe, a w szczególności dostęp do nich na określony czas (w przypadku aplikacji i gier wykorzystujących model subskrypcyjny). Mowa tutaj między innymi o programach antywirusowych, które na ogół wykupuje się na roczne okresy.
Karty podarunkowe to także popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o serwisy do streamingu muzyki, filmów czy seriali. Klasyczną formą płatności w przypadku tych serwisu jest podpięcie karty płatniczej, która co miesiąc obciążana jest określoną sumą, ale dla niektórych takie rozwiązanie może być problematyczne, dlatego szeroko dostępne są karty prepaid do np. Netflixa czy Spotify.
Coraz więcej sklepów i usług tworzy swoje karty prepaid – nie jest to coś zarezerwowanego tylko dla największych gigantów. Ciekawą opcją są chociażby tego typu karty do serwisów do zamawiania jedzenia czy restauracji – można powiedzieć, że są one bezpiecznymi prezentami, zwłaszcza ta pierwsza opcja, jako że sprawdzi się niezależnie od czyjegoś gustu kulinarnego.
Karta przedpłacona – dlaczego warto?
Karty podarunkowe to przede wszystkim wygodny sposób na prezent, zarówno dla osoby bliskiej, jak i kogoś, kogo nie zna się zbyt dobrze (np. współpracownika). Nie są tak bezosobowe, jak gotówka. Trzeba też pamiętać, że w wielu przypadkach wręczenie jako prezentu bezpośrednio pieniędzy mogłoby zostać źle odebrane – prepaidy są naturalną alternatywą.
Łatwo je zakupić i później z nich skorzystać. Na użytek własny przydadzą się przede wszystkim tym, którzy nie mają konta bankowego. Przykładowo, internetowe gry cyfrowe często nie przyjmują w żaden sposób płatności gotówką, natomiast akceptują karty przedpłacone, które można kupić w fizycznych sklepach (lub zamówić do odbioru w takim sklepie) za gotówkę.
Trzeba też jeszcze raz podkreślić wysoki poziom anonimowości i bezpieczeństwa związanych z kartami przedpłaconymi. Doładowania konsolowe czy telefoniczne względem ogromnych marek to jedna sprawa, ale gdy na przykład kupujemy doładowania do gier przeglądarkowych, niekoniecznie chcemy podawać na danej stronie dane swoje i swojej karty płatniczej. Decydując się na prepaidy, możemy uniknąć łączenia w jakikolwiek sposób danego portalu ze swoimi wrażliwymi danymi.
Karty podarunkowe to uniwersalne rozwiązanie
Jak już wspomniano, karty podarunkowe występują w bardzo wielu wariantach. Niezależnie od tego, czy kogoś interesują doładowania do gier, czy też aplikacje komputerowe lub serwisy streamingowe, z łatwością znajdzie coś dla siebie.
Można więc powiedzieć, że są uniwersalnym rozwiązaniem. Wykorzystują je gracze, fani seriali, filmów i muzyki, a także osoby poszukujące prezentów dla rodziny, przyjaciół, współpracowników, nauczycieli i nie tylko.
Warto też zauważyć, że zazwyczaj karta przedpłacona kosztuje dokładnie tyle, ile pozwala wydać. Inaczej mówiąc, za 50 złotych można kupić kartę o takim właśnie nominale. To uczciwe rozwiązanie, które sprawia, że użytkownicy kart przedpłaconych nie są stratni względem tych, którzy po prostu opłacają produkty i usługi na przykład poprzez przelew z konta bankowego.
Co prawda zdarzają się czasami wyjątki od tej reguły, ale, co ciekawe, bardziej na korzyść użytkowników prepaidów. Przykładem mogą być tutaj chociażby doładowania konsolowe, na przykład do sklepu PlayStation. Niekiedy doładowania o nominale przykładowo 100 złotych da się kupić kilka czy nawet kilkanaście złotych taniej, z uwagi na różne akcje promocyjne ich sprzedawców.
WARTO PRZECZYTAĆ: