Informatycy to coraz większa grupa społeczna, ciesząca się aktualnie sporym poważaniem. Osoby do niej należące z reguły starają się ciągle rozwijać, aby nie pozostać w tyle za branżą. Nieustannie pojawiają się też nowi chętni do spróbowania swoich sił w tym zawodzie. Zarówno ci, których już można nazwać informatykami, jak i ci, którzy dopiero chcą nimi zostać, muszą jednak skądś czerpać nowe informacje.

Źródeł jest wiele, w tym wiele bardzo nowoczesnych i interaktywnych. Jednocześnie wciąż dużą wartość mają bardziej tradycyjne sposoby zdobywania wiedzy, takie jak książki – w tym wypadku książki dla informatyków. Jednak co właściwie kryje się pod pojęciem książek dla tej grupy zawodowej? Jakie informacje można w nich znaleźć i dlaczego warto się nimi zainteresować? Sprawdź!

Czym są książki dla informatyków?

Każdy z pewnością kojarzy takie kategorie książek, jak horrory, kryminały czy romanse i wie, czego może się po nich spodziewać. Natomiast w przypadku książek, którymi zajmiemy się w tym artykule, sytuacja nie jest tak oczywista.

W pierwszej kolejności trzeba wskazać, że książki dla informatyków to bardzo szeroka kategoria – można ją z łatwością podzielić na co najmniej kilka podkategorii dla większej precyzji.

Poradniki dla informatyków

Pierwsza podkategoria to swego rodzaju „biblie” danego języka programowania (i wszelkie inne poradniki oraz instrukcje). Niekiedy mają one nawet tysiące stron, natomiast są bardzo przydatne dla osób, które chcą się nauczyć danego języka, czy to od zera, czy podszlifować już posiadane umiejętności.

Informatyka to jednak nie tylko pisanie kodu. Wiele pozycji zajmuje się chociażby takimi tematami, jak cyberbezpieczeństwo, bazy danych, grafika komputerowa, a także sieci i serwery.

Zagadnienia ogólne

Druga podkategoria jest już mniej podręcznikowa, a obejmuje książki zajmujące się bardziej ogólnymi kwestiami związanymi z informatyką, jakimiś ciekawostkami, tym, jaką drogę trzeba przejść, aby zostać programistą (lub innego typu specjalistą z branży IT).

Niekiedy skupiają się też na rozwijaniu w czytelnikach umiejętności miękkich, również potrzebnych w pracy zawodowej w sektorze IT, np. zdradzają skuteczne techniki zarządzania projektami czy dają wartościowe porady odnośnie do efektywnej pracy w grupie w środowisku informatycznym (z czym niektórzy informatycy miewają problemy).

Biografie, reportaże i nie tylko

Jako trzecią podkategorię można wyodrębnić różnego rodzaju biografie czy ogółem pozycje opisujące osoby, firmy i wydarzenia istotne z punktu widzenia informatyka.

Mają rolę głównie rozrywkową, aczkolwiek niekiedy da się z nich wyciągnąć ważne lekcje i wskazówki (np. dowiedzieć się, jakiego rodzaju postawa i działania doprowadziły kogoś do sukcesu i wykorzystać to w swoim życiu).

Dlaczego warto czytać takie książki?

Duży nacisk obecnie kładzie się w informatyce do nauki przez praktykę. Jest to prawidłowe podejście, natomiast nie oznacza to, że można całkowicie pominąć teorię.

Wręcz przeciwnie, żeby w ogóle zacząć swoją przygodę z praktyką, trzeba najpierw poznać podstawy teoretyczne, a potem w miarę nabywania coraz większej sprawności posiłkować się informacjami o coraz bardziej zaawansowanych konceptach. Praktyka bez teorii to błądzenie po omacku, które może skończyć się na przykład wejściem w nawyk nieprawidłowych tendencji.

Książki dla programistów są przydatne choćby dlatego, że z reguły charakteryzują się dużą szczegółowością, a przy tym dbałością o to, aby zebrane informacje były przekazane w sposób odpowiedni i zrozumiały dla docelowego czytelnika. Z reguły nad stworzeniem książki czuwa cały sztab osób, włącznie z edytorami i korektorami, dzięki czemu udaje się uzyskać optymalny efekt.

Wszelkiego rodzaju posty na forach czy wpisy na blogach też są przydatne, ale rzadko kiedy zajmują się danym tematem równie całościowo i w równie profesjonalny sposób, co książki. Przy tym oczywiście książka jest książce nierówna i przy wyborze odpowiedniego tytułu zawsze warto kierować się opiniami dotychczasowych czytelników, a także rekomendacjami znanych i cenionych w branży osób.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Zaplanuj swoje podróże i odkryj piękno miejsc z pomocą drona
Drony stały się obecnie na tyle popularne, że ich użycie podczas podróży nikogo nie dziwi. Nie trzeba bowiem regularnie publikować materiałów w mediach społecznościowych, aby
Szczupła produkcja: Klucz do efektywności i konkurencyjności przedsiębiorstw
W świecie stale rosnącej konkurencji i szybkich zmian technologicznych przedsiębiorstwa stale poszukują innowacyjnych sposobów zwiększenia swojej efektywności i konkurencyjności. Jedną z kluczowych koncepcji, które w
Laptopy dla każdego użytkownika – przegląd
Rynek laptopów przynosi cykliczne zmiany odczuwalne dla użytkowników. Odświeżanie wersji oprogramowania i wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych sprawiają, że do dyspozycji masz wiele wariantów tylko na
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *