Proces tworzenia aplikacji mobilnych powinien być płynny, zaplanowany i skoordynowany. Firma tworząca aplikacje mobilne to dobrze zorganizowany zespołu programistów aplikacji mobilnych. W tym artykule przybliżmy strukturę zespołu tworzącego wysokiej jakości produkty.

Struktura zespołu aplikacji mobilnych

Kiedy zastanawiasz się, jak zbudować zespół programistów aplikacji mobilnych i jak wygląda firma tworząca aplikacje mobilne najpierw powinieneś określić jakich specjalistów potrzebujesz i ilu. Ponieważ wielkość zespołu tworzącego aplikację zależy od złożoności i skali projektu zacznijmy od podstawowej liczby specjalistów potrzebnych do stworzenia aplikacji mobilnej:

 • kierownik projektu
 • projektant UI/UX
 • programista iOS
 • programista Androida
 • programista backendu
 • inżynier ds. zapewnienia jakości

Kierownik projektu

Gdy przyjdziesz do firmy zajmującej się tworzeniem aplikacji mobilnych ze swoim pomysłem na aplikację, zostanie Ci przydzielony kierownikowi projektu, który będzie Twoim asystentem i Twoim łącznikiem z programistami. Kierownik projektu bierze odpowiedzialność za projekt od początku do końca. Kierownik projektu skupia się przede wszystkim na realizacji procesu tworzenia aplikacji, dotrzymywaniu terminów i standardach jakości opartych na wizji kierownika produktu.

Projektant UI/UX

Głównym zadaniem projektanta UI/UX jest dbanie o satysfakcję użytkowników poprzez stworzenie zwięzłego, intuicyjnego, interesującego i angażującego projektu aplikacji.

Obowiązkiem projektanta UI/UX jest:

 • utworzenie osobowości użytkownika
 • zastanowienie się nad przepływem użytkowników i naszkicowanie szkieletu aplikacji
 • tworzy wizualne prototypy aplikacji
 • buduje intuicyjny interfejs aplikacji

Deweloperzy iOS i Android

Systemy operacyjne iOS i Android używają różnych języków programowania i mają różne wymagania. Dlatego potrzebujesz osobnego zespołu ds. rozwoju aplikacji na iOS i zespołu ds. rozwoju Androida dla każdej platformy. To, czy powinieneś zbudować aplikację dla jednej platformy, czy obu, zależy od grupy docelowej i budżetu. Generalnie za techniczną część tworzenia aplikacji mobilnych odpowiedzialni są programiści Androida i iOS.

Wymagane umiejętności dla programisty iOS :

 • opanowanie Objective-C i Swift do tworzenia aplikacji natywnych
 • znajomość Xcode IDE — głównego środowiska programistycznego dla aplikacji macOS, iOS i iPadOS

Programista Android musi posiadać następujące umiejętności:

 • dogłębna znajomość języków programowania Kotlin i Java
 • udowodnione doświadczenie w korzystaniu z Android Studio, IDE dla aplikacji na Androida
 • możliwość stworzenia aplikacji obsługującej różne wersje Androida, urządzenia i rozmiary ekranu

Istnieje również możliwość zbudowania wieloplatformowej aplikacji mobilnej z kodem jednorazowym i uruchamianym w dowolnym czasie, rozpoznawalnym na dowolnej platformie. Podejście wieloplatformowe zmniejsza koszty rozwoju i przyspiesza dostarczanie aplikacji końcowej, ale wiąże się z problemami z wydajnością aplikacji, ograniczoną liczbą funkcji, wyzwaniami związanymi z UX i nie tylko.

Programista beckendu

Deweloper zaplecza zarządza pracą serwera, pamięcią masową w chmurze i logiką operacyjną.

Aby zarządzać wszystkimi tymi zadaniami, wysoko wykwalifikowany programista backend powinien mieć:

 • praktyczne doświadczenie z językami programowania, takimi jak Java, .Net, Python, PHP lub Ruby
 • doświadczenie z narzędziami do wersjonowania kodu, takimi jak Git

Inżynier ds. kontroli jakości

Głównym zadaniem inżyniera zapewniania jakości (QA) jest monitorowanie każdego etapu tworzenia aplikacji mobilnej, aby upewnić się, że projekt i oprogramowanie mobilne spełniają wszystkie wymagania. Nie można nie docenić roli doświadczonego inżyniera ds. kontroli jakości w tworzeniu aplikacji. Ujawnianie na czas wad i błędów aplikacji pomaga dotrzymać terminów wydania projektu i trzymać się budżetu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Automatyzacja pracy projektowej z SOLIDWORKS API
Projektowanie 3D to złożony proces, który często wymaga powtarzania tych samych sekwencji poleceń. Jednak dzięki narzędziu SOLIDWORKS API, możesz znacznie usprawnić swoją pracę poprzez automatyzację
AgilePM AgilePM® – zwinne zarządzanie projektami w dynamicznych środowiskach
Planując jakiekolwiek przedsięwzięcie, chcielibyśmy, by można je było zrealizować możliwie najtaniej, najszybciej i bez przeszkód. W większości przypadków to niemożliwe. Na szczęście istnieją podejścia takie
Czy można zainstalować podsłuch na telefon?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co robią Twoi bliscy na telefonie komórkowym? Masz przeczucie, że coś przed Tobą ukrywają lub prowadzą tajemnicze rozmowy? Jeśli pojawia się
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *