Prawie każdy użytkownik smartfonu choć raz używał swojej kamerki. Samo uruchomienie jej na danym sprzęcie nie należy do trudnych zadań. Jedyne, co trzeba zrobić to skorzystać z odpowiedniego programu, czyli wybrać, uruchomić i przeskanować kod QR kamery.
Choć w tym przypadku wszystko może wydawać się proste, to jednak inaczej wygląda to z kamerami urządzeń stacjonarnych. Na rynku spotkasz się z wieloma programami IP do kamer. Chcesz wiedzieć jaką wybrać? W takim razie zapoznaj się z poniższym materiałem!
W jaki sposób działa kamera IP i czym właściwie jest?
Kamera IP wygląda praktycznie tak samo, jak kamerka internetowa. Choć na pozór są one do siebie bardzo podobne, to jednak różnica pomiędzy nimi jest bardzo duża i można ją odczuć na poziomie np. przesyłu danych.
Kamera IP bazuje na protokole IP, czyli Internet Protocol. Co to oznacza? Urządzenie monitorujące automatycznie przesyła nagranie do Internetu, dzięki czemu można je od razu oglądać w czasie rzeczywistym. Cały proces jest szyfrowany, a przesłany materiał może obejrzeć tylko osoba znająca hasło do aplikacji dla kamery IP lub do serwisu.
Aplikacje do kamer IP – zestawienie
Wybierając odpowiednią aplikację mobilną do kamery IP, możesz sterować nią zdalnie. Z pewnością rozwiązanie to sprawdza się w przypadku osób, które chcą mieć stale rękę na pulsie i chcą sprawdzać powiadomienia, i mieć kontrolę nad tym, co dzieje się w danym miejscu, gdy ich tam nie ma. Z reguły producenci kamer IP od razu wypuszczają dedykowane dla nich aplikacje i większość użytkowników wybiera właśnie takie rozwiązanie.
Jednak, jeśli interesuje Cię inna opcja, możesz skorzystać z aplikacji uniwersalnych do kamer IP, dzięki którym obsłużysz wiele różnych urządzeń, nie patrząc na markę. Taki program wystarczy zainstalować na smartfonie z dostępem do sieci i połączyć oba urządzenia. Poniżej znajdziesz najbardziej polecane aplikacje do kamer IP. Być może wśród nich znajdziesz tę najlepszą dla siebie.
iCamViewer – uniwersalna aplikacja do kamer IP
Propozycja dla osób korzystających ze sprzętów z systemem iOS i Android. Aplikacja ta chwalona jest głównie za możliwość synchronizacji z wieloma urządzeniami dostępnymi na rynku. Oczywiście, nie można liczyć na to, że program będzie działał z każdym sprzętem. Zanim więc się na niego zdecydujesz sprawdź, czy możesz go podłączyć do swojej kamery.
Aplikacja iCamViewer jest prosta i intuicyjna w obsłudze. Umożliwia swobodną kontrolę tego, co dzieje się w danym pomieszczeniu i to w czasie rzeczywistym. Dodatkowo przyda się osobom, które chcą korzystać również z innych sprzętów. Program może współpracować z aż 16 innymi urządzeniami – np. kamerami CCTV.
Plusy
- Kompatybilność z wieloma urządzeniami.
- Możliwość przeglądu wydarzeń na żywo.
- Możliwość zdalnego sterowania kamerą.
- Konfiguracja użytkownika krok po kroku.
- Wersja darmowa i płatna.
Minusy
- Dużo reklam w bezpłatnej wersji.
- Możliwe problemy przy chęci wyświetlania obrazu na więcej niż jednym urządzeniu.
Monitoring Ivideon – darmowy program do kamer IP
Jeden z programów, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Tę aplikację również zainstalujesz na urządzeniu pracującym w systemie Android i iOS. Skierowana jest dla osób poszukujących rozwiązań zarówno do środowiska domowego, jak i firmowego.
Może współpracować nie tylko z kamerami IP, ale także innymi urządzeniami z kategorii smart home. Dzięki niej zdalnie sprawdzisz, co dzieje się w monitorowanym miejscu, a także uzyskasz dostęp do powiadomień i zapiszesz nagrania.
Plusy
- Możliwość zapisu nagrań w chmurze.
- Działa bardzo intuicyjnie.
- Bezpłatna opcja dla dwóch kamer.
- Darmowa wersja.
- Idealnie do domu i do firmy.
Minusy
- Brak języka polskiego.
- Reklamy.
ManyCam – aplikacja do kamer
Program ten dedykowany jest dla osób, które chcą streamować i tworzyć autorskie materiały. Ściągniesz ją ze sklepu AppStore i Google Play. Aplikacja ta jest dość nowoczesna i sprawdzi się nie tylko w przypadku kamer IP.
Wykorzystasz ją również do internetowych rejestratorów. Oprócz tego, dzięki niej, zamienisz smartfon w sprzęt do obróbki materiałów wideo. Z pewnością jest to propozycja warta poznania.
Plusy
- Nie tylko dla kamer IP, ale również dla rejestratorów internetowych.
- Możliwość skorzystania z dodatkowej obróbki materiałów wideo.
- Darmowa wersja pozwala na obsługę dwóch urządzeń w jednym czasie.
- Baza efektów – np. wstawienie tekstu lub obiektów.
- Możliwość zapisania audio i wideo na dysku twardym.
Minusy
- Darmowa wersja jest dość ograniczona.
SmartPSS – uniwersalna aplikacja do kamer IP po polsku
Aplikacja ta dedykowana jest nie tylko dla kamer IP, ale i wideorozmów IP, NVR, rejestratorów DVR i wielu innych sprzętów z wbudowanym interfejsem sieciowym. Jest w stanie obsłużyć do 2000 połączeń i jest bardzo prosta w konfiguracji.
Dzięki niej wyświetlisz obraz na żywo i zyskasz dostęp do zarządzania ustawieniami. Program ten pozwala na otrzymywanie sygnałów alarmowych, obsługuje funkcje statycznie, może współpracować z 4 monitorami, a aktualizacje są całkowicie darmowe.
Plusy
- Intuicyjna obsługa.
- Podgląd na żywo w czasie rzeczywistym.
- Odtwarzanie nagrań zarchiwizowanych.
- Mnóstwo dostępnych funkcjonalności.
- W języku polskim.
Minusy
- Przewidziany raczej dla osób zaawansowanych.
- Potrzebne narzędzia NVR, aby móc definiować hasła.
Hikvision iVMS-4200 – aplikacja dla kamer IP i nie tylko
Program dedykowany do zarządzania urządzeniami Hikvision. Aplikacja na Windows 10 jest intuicyjna i może współpracować również z rejestratorami DVR, NVR, wideodomofonami, urządzeniami do kontroli dostępu czy urządzeniami alarmowymi. Umożliwia podgląd wideo na żywo, pozwala na nagrywanie i ponowne odtwarzanie materiałów. Aplikacja przeznaczona jest dla osób poszukujących rozwiązań w języku polskim.
Plusy
- Darmowa.
- Dostępna w języku polskim.
- Możliwość współpracy z innymi urządzeniami niż tylko kamera IP.
- Podgląd na żywo w czasie rzeczywistym.
- Archiwizacja danych.
- Obsługa inteligentnych funkcji.
Minusy
- Dość skomplikowana obsługa.
- Nie najwyższa rozdzielczość w przypadku rejestratorów analogowych.
Programy do kamer IP – na którą się zdecydować?
W powyższym zestawieniu przedstawiliśmy jedne z bardziej popularnych aplikacji do rejestrowania obrazu. Każda z nich posiada trochę inne funkcjonalności, dlatego może z nich korzystać szeroka grupa odbiorców – poczynając od amatorów, po profesjonalistów.
Oczywiście na rynku znajdziesz o wiele więcej tego typu aplikacji, jednak zawsze sprawdź, czy będą one kompatybilne z Twoim sprzętem. Zastanów się więc, czego oczekujesz od tego programu i wybierz najlepszy z nich!
WARTO PRZECZYTAĆ: