Librus, a właściwie Librus Synergia (taka jest bowiem pełna nazwa tej platformy) to coś, o czym słyszał zapewne niemal każdy polski uczeń, a także jego rodzice. Najprościej można nazwać tę platformę elektronicznym dzienniczkiem, chociaż nie oddaje to w pełni jej możliwości. Warto zapoznać się z nią bliżej właśnie w przypadku, gdy jest się uczniem lub rodzicem, ale nie tylko.

Swoją wiedzę powinni poszerzyć w tym zakresie również między innymi nauczyciele oraz dyrektorowie szkół. W niniejszym materiale zebraliśmy dla Was najważniejsze (naszym zdaniem) informacje, które liczymy, że okażą się dla Was przydane. Ile kosztuje Librus i jakie ma funkcje? Co należy zrobić, aby zacząć z niego korzystać? Czytajcie dalej, a wszystkiego się dowiecie!

Czym jest Librus Synergia?

Librus Synergia to nic innego, jak bardziej rozbudowana alternatywa dla tradycyjnego szkolnego dziennika, z pewnymi ważnymi udogodnieniami. Może w pełni zastępować zwykłe, wypełniane w pocie czoła długopisem na lekcjach i przerwach dzienniki bądź też stanowić ich uzupełnienie.

Platforma ta funkcjonuje zarówno pod postacią strony internetowej, jak i dedykowanej aplikacji mobilnej. Jest przeznaczona dla nauczycieli, uczniów i rodziców. Stosują ją szkoły w różnych częściach Polski. Nie jest to już rozwiązanie niszowe. Na jego wdrożenie zdecydowały się tysiące placówek. Mowa tu zarówno o szkołach podstawowych, jak i średnich czy zawodowych.

Chociaż dzienniki elektroniczne, w tym właśnie Librus, funkcjonują w polskich szkołach już od naprawdę wielu lat, to ich popularność na dobre rozwinęła się począwszy od 2017 roku. Nie jest to dziełem przypadku. Właśnie w tym roku Minister Edukacji Narodowej wydał odpowiednie rozporządzenie, które regulowało sposób wykorzystywania przez placówki edukacyjne tego właśnie narzędzia.

Jakie możliwości daje Librus?

Jak już wspomnieliśmy, Librus Synergia pozwala na wszystko to, co umożliwiały tradycyjne dzienniki, a nawet więcej. Umożliwia więc między innymi sprawdzanie obecności, wpisywanie ocen czy uwag.

Kolejne ważne opcje to między innymi plan lekcji. Co ważne, w dowolnym momencie szkoła może go zaktualizować, zaznaczając chociażby odwołane zajęcia. Dodatkowo, w planie zaznaczane są zaplanowane i wprowadzane przez nauczycieli do systemu klasówki i sprawdziany, dzięki czemu uczniom łatwiej będzie pamiętać o wszystkich nadchodzących testach wiedzy.

Dodatkowo, w Librusa został także wbudowany specjalny moduł do zadań domowych, pozwalający łatwo sprawdzić, czy uczniowie wywiązują się ze swoich obowiązków. Rodzice mają oczywiście pełny wgląd w oceny, uwagi i nieobecności, a w razie potrzeby mogą skontaktować się z nauczycielami bezpośrednio za pomocą systemu. Mają także opcję samodzielnego usprawiedliwienia zauważonych nieobecności, bez konieczność tworzenia pisemnego usprawiedliwienia.

Ile kosztuje Librus?

Szkoły, a właściwie samorządy, które szkoły utrzymują, płacą za Librusa. Dla samych rodziców i dzieci korzystanie z tego e-dziennika jest jednak w stu procentach darmowe. Szkoła nie ma prawnej możliwości pobierania jakichkolwiek opłat, a gdyby próbowała to robić, nie należy się na tego typu praktyki zgadzać. Na samym początku pojawiania się dzienników elektronicznych w Polsce, takie praktyki się zdarzały i wtedy jeszcze nie były odpowiednio uregulowane.

Obecnie prawo już obejmuje tego typu sytuacje i jasno wskazuje, że dostęp do dziennika elektronicznego, czyli w tym wypadku Librusa, powinien być nieodpłatny. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na fakt, że Librus Synergia występuje w dwóch wersjach: bezpłatnej i płatnej.

Ta bezpłatna zawiera wszystkie najważniejsze funkcje, ale wiąże się z pewnymi niedogodnościami, m.in. oceny aktualizują się nie na bieżąco, jak w wersji płatnej, a co 3 godziny. Za wersję płatną trzeba zapłacić od 29,99 złotych w górę, w zależności od momentu, w którym się ją aktywuje.

Librus Synergia – jak się zarejestrować?

Rejestracja w systemie Librus Synergia nie należy do skomplikowanych. Odbywa się za pomocą formularza rejestracyjnego na stronie internetowej Librusa. Jak zarejestrować się w Librusie? Wystarczy podążać za poniższymi wskazówkami:

  1. Wejdź na stronę Librus Rodzina i kliknij na napis “Rozpocznij”, a potem “Pierwszy raz”.
  2. Naciśnij na “Rozumiem, zakładam konto Librus” i wypełnij swoje dane (hasło, adres e-mail – informacje powinna podać szkoła).
  3. Wypełnij CAPTCHA i kliknij na “Załóż konto”.
  4. Kliknij na link aktywacyjny w wiadomości e-mail.

Jak już wspomniano, Librus jest także dostępny na urządzenia mobilne. Wystarczy otworzyć sklep z aplikacjami, wyszukać nazwę Librus i pobrać aplikację. Następnie należy wybrać opcję założenia nowego konta i postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.

Kiedy już będziemy mieli aktywne konto, żeby z niego korzystać, jedyne, co trzeba zrobić, to otworzyć platformę Librus Rodzina w przeglądarce lub aplikacji i wpisać login oraz hasło.

Czy warto korzystać z Librusa?

Korzystanie z uczniów i rodziców z Librusa jest dobrowolne – nie ma obowiązku rejestracji ani tym bardziej regularnego wchodzenia na portal czy aplikację. Warto jednak założyć konto, ponieważ niejednokrotnie może się to okazać przydatne. Choćby w sytuacji, gdy będzie trzeba usprawiedliwić chorobę dziecka – wystarczy kliknięcie, aby zrobić to za pomocą portalu.

Jeśli chodzi o nauczycieli, to zasadniczo nie mają oni dużego wyboru w tej kwestii, ponieważ Librusa akceptuje i finansuje samorząd utrzymujący szkołę. Chociaż dla tych z nich, którzy nie byli za pan brat z nowymi technologiami, początkowo e-dziennik mógł być pewnym wyzwaniem, to trzeba wskazać, że ma on wiele plusów. Przede wszystkim oszczędza bólu rąk przy wielogodzinnym kreśleniu w dzienniku, zwłaszcza na koniec semestru.

Ułatwia także komunikację z rodzicami i zwiększa prawdopodobieństwo, że uczniowie będą przygotowani do zajęć. Nie mówiąc już o fakcie, że wszelkiej maści średnie, wykresy wyników klasy czy współczynniki frekwencji generują się same. Stanowi to sporą oszczędność czasu i zabawy z kalkulatorem.

Librus Synergia – podsumowanie

Librus to ciekawa, rozbudowana platforma, której możliwości są cały czas poszerzane. Jest popularna w polskich szkołach, ponieważ znacząco ułatwia życie nauczycielom oraz rodzicom. Tym pierwszym m.in. poprzez automatyczne wyliczanie frekwencji i średniej ocen, tym drugim – w kontrolowaniu postępów w nauce dzieci. Librus jest zapewne najmniej lubiany przez samych uczniów, jako że uniemożliwia ukrycie ewentualnych problemów edukacyjnych.

Z drugiej strony, jeśli ktoś na przykład nie lubi długo czekać na sprawdzenie przez nauczyciela kartkówki i chce dowiedzieć się o uzyskanej ocenie jak najszybciej, to pewnie znajdzie w tym narzędziu jakieś plusy. Dajcie nam znać, czy Wy już zetknęliście się w jakiś sposób z Librusem, czy to jako uczeń, rodzic czy nauczyciel i koniecznie podzielcie się swoją opinią na temat tej platformy!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Dlaczego ważne jest kontrolowanie nawilżenia i temperatury powietrza w przemyśle?
Wilgotność i temperatura powietrza w zakładach produkcyjnych pod wieloma względami mają niebagatelne znaczenie. Na co wpływają te czynniki i dlaczego to tak ważne, żeby o
Optymalizacja kosztów chmury po migracji. Jak to zrobić poprawnie?
Migracja do Azure potrafi zaskoczyć. Zwłaszcza księgowi dziwią się, dlaczego wszystko kosztuje więcej, niż naprawdę powinno. Powodem są błędy podczas migracji, jednak optymalizacja kosztów chmury
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *