Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

League of Legends, mimo że nie jest grą najnowszą, wciąż cieszy się ogromną popularnością. Są tacy, którzy spędzili z tym tytułem setki lub tysiące godzin, wciąż też pojawiają się gracze, którzy dopiero po raz pierwszy osobiście stykają się z LOL-em. Ten materiał, w którym omówimy dokładnie LOL wymagania sprzętowe, przygotowaliśmy głównie z myślą o tej drugiej grupie.

Wymagania sprzętowe to kwestia ważna w przypadku każdej gry, natomiast jest ona szczególnie istotna, jeśli chodzi o gry sieciowe. Niespełnianie wymagań będzie oznaczało lagi i ścięcia, a przy rozgrywce sieciowej często nawet chwila nieuwagi wystarczy, aby zniweczyć całą rozgrywkę dla siebie i swojej drużyny. Dlatego też tak ważne jest, żeby wymagania te spełniać. Jaki PC nada się do League of Legends i pozwoli uniknąć tego typu nieprzyjemnych sytuacji? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

LOL wymagania sprzętowe minimalne i zalecane – PC i Mac

Na początek warto dodać dla pocieszenia, że wymagania sprzętowe League of Legends są stosunkowo skromne, zwłaszcza, jeśli chodzi o wymagania minimalne. Trudno się temu dziwić – nie jest to gra FPP w otwartym świecie. Rozgrywka ma miejsce na mapach o mocno ograniczonej wielkości, a grafika nie jest zbyt szczegółowa czy realistyczna.

Co ciekawe, League of Legends posiada oficjalne wsparcie zarówno dla systemów Windows, jak i dla MacOS-a. Właściciele sprzętu od Apple nie są więc wykluczeni z grania, o ile oczywiście posiadają sprzęt odpowiednio mocny.

lol wymagania sprzetowe
Źródło: Riot Games

Wymagania minimalne i zalecane na PC

LOL wymagania minimalne i zalecane dostępne poniżej zostały przygotowane przez samych twórców gry – i są naprawę rozbudowane w stosunku do tego, jak wymagania podane przez producenta wyglądają zazwyczaj.

Mamy tutaj oczywiście informacje o wymaganym procesorze i karcie graficznej (Riot podał po jednym przykładzie z rodziny kart od Nvidii i AMD oraz procesorów od Intela i AMD), a także RAM-u czy miejsca na dysku.

Pewną nowością i ciekawostką jest podanie od razu zalecanych ustawień grafiki, w tym rozdzielczości, co powinno być pomocne zwłaszcza dla osób posiadających starsze urządzenia.

Pełne wymagania minimalne i zalecane dla League of Legends na PC wyglądają następująco:

Minimalne Zalecane
PROCESOR Intel: Core i3-530

AMD: A6-3650

ARM:

nieobsługiwany

 

Intel: Core i5-3300

AMD: Ryzen 3 1200

ARM:

nieobsługiwany

 

Instrukcje procesora SSE2 SSE4
KARTA GRAFICZNA NVidia: GeForce 9600GT

AMD: HD 6570

 

Intel: zintegrowana karta Intel HD 4600

 

NVidia: GeForce 560

AMD: Radeon HD 6950

 

Intel: zintegrowana karta Intel UHD 630

 

Standard karty graficznej  

Sprzęt zgodny z DX10

 

 

Sprzęt zgodny z DX11

 

RAM karty graficznej 1GB 2GB
Wolna przestrzeń na dysku 16GB HDD 16GB SSD
Wersja systemu operacyjnego Win 7, 8, 10 Win 10
Architektura systemu operacyjnego X86 32-bit, x64 x64
RAM 2GB 4GB
Zalecane ustawienia grafiki Niskie Wysokie
Zalecana rozdzielczość 1024×768 1920×1080

LOL – wymagania sprzętowe na systemach MacOS

W przypadku wielu gier wymagania sprzętowe na PC i Maca nie różnią się niczym poza typem i wersją systemu operacyjnego.

Jeśli chodzi o LOL wymagania sprzętowe jest jednak inaczej i producent podał m.in. zupełnie inne proponowane karty graficzne dla poszczególnych systemów, dlatego lepiej, aby posiadacze sprzętów hulających na systemie MacOS nie sugerowali się wymaganiami dla Windowsów.

Wymagania sprzętowe dla Maca prezentują się tak:

Minimalne Zalecane
PROCESOR Intel – Core i5-750

ARM –

nieobsługiwany

 

Intel – Core i5-3300

ARM –

nieobsługiwany

 

Instrukcje procesora SSE2 SSE3
KARTA GRAFICZNA AMD – HD 6570

Intel: zintegrowana karta Intel HD 4600

 

AMD: Radeon HD 6950

Intel: zintegrowana karta Intel UHD 630

 

RAM karty graficznej 1GB 2GB
Wolna przestrzeń na dysku 12GB HDD 16GB SSD
Wersja systemu operacyjnego MacOS 10.12 MacOS 10.16
Architektura systemu operacyjnego x64 x64
RAM 2GB 4GB
Zalecane ustawienia grafiki Niskie Wysokie
Zalecana rozdzielczość 1024×768 1920×1080

Nie należy ignorować zalecenia dotyczącego minimalnej wersji systemu operacyjnego. Riot wskazuje bowiem jasno, że na OSX o wersji wcześniejszej niż 10.12 klient gry się po prostu nie uruchomi, nie mówiąc już o komfortowym graniu, więc nie ma sensu nawet marnować w takiej sytuacji czasu na ściągnięcie LOL-a.

League of Legends – data premiery i cena

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, LOL nie należy do gier młodych. Został wydany przez Riot Games 27 października 2009 roku, a więc już grubo ponad dekadę temu. Gra jednak ciągle jest wspierana, pojawia się nowa zawartość, naprawiane są błędy i balansowana jest rozgrywka.

Nic więc nie wskazuje, aby mimo już dość leciwego wieku tytuł ten miał w najbliższym czasie znacząco wytracić na popularności. Szczególnie biorąc pod uwagę, że League of Legends jest grą free-to-play. Rozpocząć rozgrywkę każdy może za darmo. Następnie można za walutę wykupioną za prawdziwe pieniądze kupować np. nowych championów, ale nie jest to obowiązkowe.

league of legends
Źródło: Riot Games

LOL wymagania sprzętowe – podsumowanie

Jak się okazuje, LOL wymagania sprzętowe nie są szczególnie wygórowane, chociaż nie oznacza to, że gra będzie sprawnie chodziła na absolutnie każdym komputerze. Co jednak jest bardzo pozytywną wiadomością dla graczy, League of Legends jest grą darmową. Tytuł utrzymuje się z mikrotransakcji, natomiast samo pobranie i odpalenie gry nie wiąże się z jakimikolwiek kosztami.

Jeśli więc ktoś ma wątpliwości, czy gra u niego pójdzie, zawsze może ją po prostu pobrać i sprawdzić. Nie będzie się to wiązało ze stratą pieniędzy, nawet, jeśli ostatecznie gra nie będzie chodziła wystarczająco dobrze, a jedynie ze stratą niewielkiej ilości czasu.

Gdybyście mieli problem ze wstępnym oszacowaniem, czy spełniacie wymienione powyżej wymagania minimalne i zalecane jeszcze przed pobraniem League of Legends, zapraszamy przy okazji do zapoznania się z naszymi licznymi poradnikami. Dotychczas między innymi wyjaśnialiśmy, jak sprawdzić kartę graficzną, a także jak sprawdzić specyfikację komputera ogółem. Jeśli pojawią się z Waszej strony jakieś pytania lub sugestie, nie wahajcie się dzielić nimi w komentarzach!

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.