Minecraft to gra już w zasadzie legendarna – ma ogromną rzeszę fanów, ale też sporo anty-fanów. Są też oczywiście tacy, którzy mają do niej podejście stosunkowo neutralne. Żeby wykształcić własną opinię, najlepiej samemu zagrać. W tym celu potrzebne będą jednak aktualne Minecraft wymagania sprzętowe na PC. Pozwolą one ustalić, czy komputer poradzi sobie z tym tytułem, czy też niekoniecznie.

Jest to istotne, ponieważ nikt nie chce na pewno wydać pieniędzy tylko po to, aby później gra ciągle mu się zacinała. Oczywiście, nie należy traktować wymagań sprzętowych jak wyroczni, mimo że pochodzą od twórców – mają one głównie wartość orientacyjną, jako że zawierają tylko jedną konfigurację, a dostępnych komponentów o podobnej wydajności jest w końcu wiele. Mimo wszystko warto się z nimi zapoznać, w związku z czym dla przygotowaliśmy dla osób chcących zagrać w Minecraft wymagania zalecane i minimalne!

Minecraft wymagania sprzętowe na PC – minimalne, zalecane

Jeśli chodzi o Minecraft wymagania minimalne odnoszą się do sprzętu, na którym powinno się dać grać, ale z pewnymi ograniczeniami. Wymagania zalecane wskazują za to na konfigurację, która powinna poradzić sobie również z odczuwalnie wyższymi ustawieniami graficznymi.

Nie sposób nie zauważyć, że twórcy Minecrafta podali dwa zestawy wymagań na PC: dla Windows 10 Edition i Java Edition. Czym się one różnią? Windows 10 Edition jest, jak sama nazwa wskazuje, stworzone z myślą o systemie Windows 10. To rozwiązanie nowsze.

Java Edition też na Windowsie 10 zadziała, jednak jest to wersja oparta na tytułowym języku Java – starsza. Z kolei Windows 10 Edition napisano w C++, co przekłada się na wiele dodatkowych funkcji i ciekawostek, takich jak chociażby specjalny sklepik ze skórkami wbudowany bezpośrednio w grę.

minecraft
Źródło: Mojang

Wymagania Minecraft Java Edition – minimalne, rekomendowane

Wymagania minimalne: Wymagania zalecane:
Procesor Intel Core i3-3210 3.2 GHz/ AMD A8-7600 APU 3.1 GHz lub odpowiednik Intel Core i5-4690 3.5GHz / AMD A10-7800 APU 3.5 GHz lub odpowiednik
Karta graficzna (zintegrowana) Intel HD Graphics 4000 (Ivy Bridge) lub AMD Radeon R5 series (Kaveri line) z obsługą OpenGL 4.4*
Karta graficzna (oddzielna) Nvidia GeForce 400 Series lub AMD Radeon HD 7000 series z obsługą OpenGL 4.4 GeForce 700 Series lub AMD Radeon Rx 200 Series (z wyjątkiem układów zintegrowanych) z obsługą OpenGL 4.5
Pamięć RAM 4 GB 8 GB
HDD Co najmniej 1 GB na potrzeby plików gry, map i innych plików 4 GB (zalecany dysk SSD)
System operacyjny
  • Windows: Windows 7 lub nowszy
  • macOS: jakikolwiek 64-bitowy OS X używający 10.9 Mavericka lub nowszego
  • Linux: jakakolwiek współczesna 64-bitowa dystrybucja od 2014 w górę
Rekomendowany system 64-bitowy

  • Windows: Windows 10
  • macOS: macOS 10.12 Sierra
  • Linux: jakakolwiek współczesna 64-bitowa dystrybucja od 2014 w górę

Co dość oczywiste, do pobrania plików gry wymagane będzie połączenie z Internetem. Po ich pobraniu można zainstalować grę i bez problemu grać również w trybie offline, aczkolwiek w takiej sytuacji dostępne będą jedynie

Minecraft Windows 10 Edition – wymagania minimalne i zalecane

Wymagania minimalne: Wymagania zalecane:
System operacyjny Windows 10 w wersji 14393.0 lub nowszej Windows 10 w wersji 14393.0 lub nowszej
Architektura ARM, x64, x86 ARM, x64, x86
Pamięć 4 GB 8 GB
Kontroler ruchu Nie określono kontrolery ruchu Windows Mixed Reality
Gogle Nie określono immersyjne gogle Windows Mixed Reality
Procesor Intel Celeron J4105 | AMD FX-4100 Intel i7-6500U | AMD A8-6600K
Karta graficzna Intel HD Graphics 4000 | AMD Radeon R5 NVIDIA GeForce 940M | AMD Radeon HD 8570D

Minecraft a rozgrywka wieloosobowa – najważniejsze informacje

Minecraft wymagania sprzętowe mamy za sobą, warto więc przy okazji poruszyć inny ważny temat, a mianowicie objaśnić, jak działa w tej grze rozgrywka wieloosobowa i z jakimi warunkami się wiąże. Jeśli chodzi o PC, to sprawa jest dość prosta – do korzystania z trybu wieloosobowego potrzebne jest konto Microsoft (można je założyć za darmo).

W przypadku konsol nie jest już tak kolorowo, aczkolwiek nie jest to niczym niezwykłym. W przypadku Xboxa One nie obejdzie się bez subskrypcji usługi Xbox Live Gold, zaś posiadacze PlayStation 4 będą musieli mieć wykupione PlayStation Plus. Jeśli chodzi o Nintendo Switcha, to wymagane jest Nintendo Switch Online.

Tryb sieciowy w Minecraft jest ponadto dostępny na platformach mobilnych, a więc na smartfonach z systemem operacyjnym Android i urządzeniach Apple, czyli telefonach z systemem iOS.

minecraft wymagania na pc
Źródło: Mojang

Jak ma się sytuacja, jeśli chodzi o cross-play, czyli granie wspólnie z osobami z innych platform? Dużo tutaj zależy od wersji gry, którą się posiada. W przypadku Minecraft: Bedrock Edition (na której oparta jest Windows 10 Edition) można wspólnie mogą grać ze sobą posiadacze PC-tów z Windowsem, konsol PlayStation, Xbox i Switch, a także gracze mobilni.

W przypadku omówionego już Minecraft: Java Edition możliwości są znacznie węższe. Mogą wspólnie grać jedynie posiadacze Minecrafta na PC-tach z Windowsem, macOS-em lub dystrybucją Linuxa. W innym artykule dokładnie wyjaśnialiśmy, ile kosztuje Minecraft na różnych platformach.

Minecraft wymagania – podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższe Minecraft wymagania zostały przez Wasze komputery spełnione – i to z nawiązką. Nie są one zasadniczo szczególnie wysokie, w czym nie ma nic dziwnego. Nie jest to w końcu gra ze szczególnie fotorealistyczną grafiką. Trzeba przy tym zaznaczyć, że instalowanie różnego rodzaju shaderów, paczek tekstur w wysokiej rozdzielczości i innych tego rodzaju dodatków może wpłynąć na wydajność gry.

Jeśli jesteście fanami Minecrafta, to być może przypadną Wam do gustu inne artykuły, które przygotowaliśmy na temat tego tytułu. Dotychczas między innymi omawialiśmy, jak stworzyć serwer w Minecraft oraz wymienialiśmy najważniejsze kody do Minecrafta, które warto znać. Chętnie stworzymy kolejne materiały, gdyby pojawiła się taka potrzeba, więc koniecznie dzielcie się swoimi pytaniami i pomysłami w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *