Grafiki i materiały wideo, aby zachować lub zyskać wysoką jakość, powinny być obrabiane przy pomocy odpowiednich narzędzi. W przypadku fotografów, jednym z nich jest wysokiej jakości monitor.
Sprzęt ten musi cechować się najlepszymi parametrami i obrazem. Jeśli poszukujesz najlepszego monitora dla fotografa, który będzie spełniał Twoje oczekiwania, zapoznaj się z poniższym materiałem.
Monitor dla fotografa amatora i nie tylko
Na rynku monitorów znajdziesz wiele modeli, które posiadają naprawdę dobre parametry, jednak nie każdy z nich dedykowany jest do profesjonalnej pracy. Amatorzy często korzystają z wąskiej palety barw czy złego podświetlenia, co może prowadzić do niezbyt udanego retuszu zdjęć. Na co więc zwrócić uwagę chcąc wybrać najlepszy monitor dla fotografa?
- Świetnie odwzorowanie barw – najlepiej, aby były one jak najbardziej zbliżone do naturalnych odcieni. Bardzo ważne jest również, aby monitor dawał dostęp do szerokiej palety kolorystycznej. Kluczowa jest także przestrzeń barw RGB. Jednym z najpopularniejszych programów do obróbki zdjęć jest Adobe Photoshop, który także obsługuję tę przestrzeń barw. Jeśli i Ty chcesz lub już z niego korzystasz, warto postawić na monitor, który spełnia te oczekiwania. Profesjonalna obróbka zdjęć wymaga przynajmniej 90% poziomu pokrycia palety AdobeRGB. Biurowe modele monitorów są w stanie wyświetlać ok. 16 mln barw, dzięki 8-bitowym matrycom. Jednak dla profesjonalnych grafików dedykowane są monitory 10-bitowe, które są w stanie obsłużyć nawet miliard kolorów.
- Równomierne podświetlenie – dzięki niemu możesz zadbać o odpowiedni kontrast i nasycenie. Monitory LED np. te do pracy biurowej, nie muszą mieć dobrze odwzorowanych barw, ponieważ nie to jest tu kluczowe. Jednak w przypadku monitorów do obróbki grafiki, podświetlenie musi być równomierne. Jeśli nie zadbasz tego, podczas zakupu sprzętu, obraz który będziesz widzieć na monitorze, będzie miał zupełnie inną kolorystykę aniżeli ten wydrukowany. Dlatego, jeśli chcesz kupić profesjonalny monitor sprawdź, jaka jest wartość deltaE, określający reprodukcję koloru.
- Punkt bieli – koniecznie musi być stały. W innym przypadku możesz utrudnić sobie pracę podczas obróbki zdjęć. Zwróć uwagę, że na różnych monitorach te same kolory, mogą mieć zupełnie inne tony w różnych miejscach na ekranie.
- Matryca – na odwzorowanie poszczególnych barw, bardzo duży wpływ na matrycę. Najtańsze monitory posiadają matrycę VA zapewniającą zadowalający kontrast między czernią a bielą, a także dość szeroki kąt patrzenia. Wielu profesjonalistów wybiera jednak matrycę IPS cechujących się najlepszym kontrastem, odwzorowaniem barw i kątem patrzenia. Kupując taki monitor masz pewność, że to, co widzisz na ekranie, będzie takie samo na wydruku.
- Rozdzielczość – wybierając monitor dla fotografa zdecyduj się przynajmniej na model w jakości Full HD (1920×1080 px). Im wyższa ona jest, tym lepiej dla fotografa. Jeśli nie chcesz wydawać na początek dużych pieniędzy, zawsze możesz zdecydować się na monitor o rozdzielczości QHD, co pozwoli Ci na satysfakcjonującą pracę z grafiką. Jeśli celujesz w najwyższą jakość monitora, być może najlepszym rozwiązaniem będzie model w standardzie 4K.
- Wielkość monitora – dla grafików najlepszym wyborem będą monitory o wielkości 27 cali. Dzięki temu zyskują większą przestrzeń do pracy. Dostępne są także monitory 34 calowe, które przydają się zwłaszcza do obróbki panoramicznych obrazów.
- Kalibracja obrazu – bardzo ważna podczas pracy fotografa, ponieważ nie raz zdarza się, że trzeba zmienić ustawienia kolorów. Sprawia to, że efekt, który widzisz na ekranie, będzie taki sam na wydruku.
Monitor dla fotografa – ranking
Z poniższego zestawienia dowiesz się, na jakie rodzaje monitorów dla fotografa warto zwrócić uwagę. Przedstawione modele pochodzą z różnych półek cenowych, dlatego z pewnością dopasujesz coś dla siebie.
LENOVO Q27Q-10
Jeśli interesuje Cię w miarę tani monitor dla fotografa, koniecznie zapoznaj się z modelem Lenovo Q29Q-10. Posiada rozdzielczość QHD i odwzorowanie barw sRGB, co przekłada się na głębię wyświetlanych obrazów. Matryca IPS oferuje szeroki kąt widzenia, wynoszący aż do 178 st. w poziomie i w pionie.
Barwy wyświetlane na monitorze są naturalne i rzeczywiste, a więc monitor bardzo dobrze sprawdzi się do obróbki zdjęć. Oprócz samych parametrów, warto również zwrócić uwagę na świetny design monitora, który prezentuje się niezwykle estetycznie przez swoją prostotę i elegancję.
Wyposażony jest w bardzo wąską ramkę o grubości 2 mm z każdej strony, co dodaje mu szczypty nowoczesności. Monitor Lenovo Q270-10 uzyskał certyfikat TUV Eye Comfort, ponieważ posiada przydatną funkcję redukcji światła niebieskiego, co przekłada się na lepszą dbałość o nasze zdrowie. Monitor posiada 27 cali.
Zalety
- Obraz satysfakcjonującej jakości
- Elegancka i nowoczesna konstrukcja
- Wysoka rozdzielczość QHD
- Fabryczna kalibracja obrazu
- Przystępna cena – ok. 1300 zł
Wady
- Niewielki zakres zmiany pozycji ekranu
- Niskie pokrycie barw przekłada się na mniej żywe i mocne kolory
LG 29WN600
Kolejnym, dość tanim monitorem dla fotografa, jest LG 29WN600, posiada bardzo realistyczne odzwierciedlenie barw, co przydaje się podczas pracy z grafiką. Wyposażono go w panoramiczny obraz pozwalający na zachowanie lepszego pola widzenia, również dzięki wykorzystaniu technologii AMD FreeSync. Matryca IPS przedstawia naturalne i bardzo żywe kolory.
Obraz na monitorze przedstawiany jest w rozdzielczości UWHD 2560×1080 pixeli, a więc masz gwarancję doskonałej jakości kolorów. Dodatkowo monitor LG 29WN600 posiada funkcję obrazu w obrazie, co pozwala na pracę na głównym ekranie, ale i jednocześnie na małym ekranie.
Wyposażono go również w funkcję redukcji niebieskiego światła, a więc nie odczujesz dużego zmęczenia oczu, nawet podczas bardzo długich sesji. Funkcje zarządzania kolorami są bardzo precyzyjne, dlatego będziesz w stanie zadbać nawet o jedną z wielu barw. Monitor dostępny jest w 29 calach.
Zalety
- Bardzo dobra jakość obrazu – pokrycie palety sRGB
- Kąt widzenia jest szeroki
- Duża przestrzeń robocza
- Obsługuje technologię AMD FreeSync
- Funkcja redukcji światła niebieskiego
- Przystępna cena – ok. 900 zł
Wady
- Niewielka możliwość regulacji pozycji ekranu.
- Sterowanie opcjami nie jest zbyt wygodne – wszystko odbywa się za pomocą jednego przycisku
- Niektóre funkcje monitora nie są dobrze objaśnione
Philips 276E8VJSB
Jeśli posiadasz trochę więcej pieniędzy, możesz pokusić się o zakup monitora Philips 276E8VJSB. Wyposażono go w szerokie kąty widzenia, co gwarantuje Ci najlepszą jakość obrazu w jakiejkolwiek perspektywie, mimo że wyposażony jest w matrycę IPS. Rozdzielczość 4K pozwala na odwzorowanie głębi kolorów i świetne efekty graficzne.
Inwestując w ten monitor, dbasz również o swoje oczy, ponieważ posiada funkcję redukcji migotania obrazu i emisji światła niebieskiego. Matowa powłoka zadba o to, aby podczas słonecznego dnia nic nie utrudniało Twojej pracy.
Z pewnością z propozycji tej będą zadowoleni zarówno fotografowie, jak i osoby na co dzień korzystający z oprogramowania CAD. Jest to jeden z modeli monitorów, na które warto zwrócić uwagę, jeśli interesują Cię budżetowe rozwiązania. Monitor posiada 27 cali.
Zalety
- Satysfakcjonująca jakość w stosunku do ceny
- Rozdzielczość 4K
- Matowa powłoka
- Dobre odwzorowanie kolorów
- Szerokie kąty widzenia
Wady
- Nie można regulować wysokości
- Brak pełnego odwzorowania palety barw AdobeRGB.
ASUS ProArt PA328CGV
Dla osób, które myślą o w pełni profesjonalnej obróbce fotografii, dedykowany jest m.in. monitor ASUS ProArt PA328CGV. Wielkość monitora wynosi 32 cale, co przekłada się na wygodę pracy. Dzięki rozdzielczości WQHD zyskasz świetną ostrość obrazu i wysoką jakość. Możesz liczyć na bogaty zakres luminancji, co sprawia, że otrzymasz dostęp do bogatszego zakresu kolorów i świetnego kontrastu.
Monitor ASUS ProArt PA328CGV jest fabrycznie skalibrowany i uzyskał certyfikat Calman Verified, który gwarantuje dużą dokładność kolorów. Funkcja Asus ProArt Preset pozwala na dostosowanie docelowej palety kolorów, co przekłada się na jeszcze wyższą wydajność pracy. Wykorzystując funkcję Asus ProArt Palette, możesz dostosować parametry ekranu do swoich oczekiwań m.in. współczynnik gamma i temperaturę barwową. Dzięki temu stworzysz jeszcze bardziej kreatywne prace. Technologia Asus QuickFit Virtual Scale umożliwia wyświetlanie siatki na ekranie, dzięki której przejrzysz wszystkie fotografie w rzeczywistych wymiarach, zanim je wydrukujesz.
Zalety
- Wyposażony w wewnętrzną kalibrację
- Wiele dodatkowych funkcji wpływających na efektywność pracy
- Bardzo duża przestrzeń robocza
- Świetne odwzorowanie barw
- Możliwość przedłużenia gwarancji do 5 lat
Wady
- Dość wysoka cena – ok. 3400 zł
- Średni współczynnik kontrastu
Monitor dla fotografa – jaki wybrać?
Choć monitorów dla fotografów na rynku jest naprawdę wiele, to być może powyższe zestawienie pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję. Znajdziesz tu nie tylko modele dla amatorów, ale i profesjonalistów, które sprawiają, że praca stanie się o wiele wydajniejsza i efektywniejsza.
WARTO PRZECZYTAĆ: